Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mayıs '20

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
70
 

Ne Mutlu Türküm Diyebilmek

Atatürk’ün “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” sözü kimi çevrelerde boş bir övünme, ırkçı bir söylem olarak algılanmakta, alayla dile getirilmektedir. Bu söz O’nun “Onuncu Yıl Söylevi”nde geçmektedir. Tek başına söylenmiş değildir. Atatürk yapılanları sayıp yapılması gerekenleri belirttikten sonra bu sözü söylemiştir. Yani bunları yapana, bu eylemleri gerçekleştirenlere ne mutlu demektedir. Yapılması gerekenler söylevde şöyle dile getirilmiştir: “Yaptıklarımızı asla yeterli görmeyeceğiz, yurdumuzu dünyanın en bayındır ve uygar memleketleri düzeyine çıkaracağız(...) elimizde ve kafamızda tuttuğumuz meşale pozitif bilim olacaktır. Güzel sanatları sevmek ve onda yükselmek tarihi bir özelliğimizdir.(...)
Milli ülkümüz, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, doğuştan gelen zekasını, bilime bağlılığını, güzel sanatlara sevgisini, milli birlik duygusunu sürekli olarak ve her türlü araç ve önlemlerle besleyerek geliştirmektir.”
Atatürk bunları söyledikten sonra bize güvendiğini, Türklüğün unutulmuş büyük uygarlık özelliğinin ve büyük uygarlık yeteneğinin, bundan sonraki gelişmesiyle, geleceğin yüksek uygarlık ufkunda yeni bir güneş gibi doğacağını( daha doğrusu doğması gerektiğini) vurguluyor. Bunlardan sonra “Ne Mutlu Türk’üm diyene!” diyerek bunları gerçekleştirecek Türk’e ne mutlu demek istiyor. Hiçbir iş yapmadan oturanlar ya da yabancılara kul köle olanlar, bu yurdu sevmeyen, başka yerlerde oturmak, yerleşmek isteyen kişiler Türk olmaktan mutlu olabilirler mi? O’nun gösterdiği hedeflere ulaştığımız, çağdaş uygarlık yolunda bıkmadan, usanmadan yürüdüğümüz zaman, göğsümüzü gere gere ne mutlu Türk’üm diyebiliriz. Gerisi yaldızlı yalan, gerisi boştur.
Atatürk bu sözünü Türkiye’ye yakıştıramadığımız tabloyu düzeltecek yüceltici ruhu ayağa kaldırmak, bizleri uluslaştırmak için söylemiştir. Geleceği kucaklayan bu mesajı iyi algılayalım; övünmeyi hak etmek ve Türk’üm derken mutluluk duymak istiyorsak çağdaş uygarlık yolunda yürümekten asla vazgeçmeyelim.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın erhan bey "ne mutlu Tüküm diyene" mutlu ve huzurluyuz.Selamlar saygılar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 20.05.2020 16:08
 

Gazi M. Kemal Atatürk " Ne Mutlu Türküm Diye ! " demekle ırkçılık asla yapmamıştır. Onun deyimiyle " Türk milleti çalışkandır, Türk Milleti zekidir" , Türk Milleti bir çok önemli olaylara imza atmıştır. O bu ulusun bir ferdi olmakla övünüyor ve haklı olarak " Ne Mutlu Türküm diyene " diyor... Ben de bir vatandaş olarak bu ulusun bir ferdi olarak Ne mutlu Türküm diyorum. Ve bu kahraman ulusla gurur duyuyorum. İyi bir noktaya değinmişsiniz, dilinize ve emeğinize sağlık sevgili dostum. Selam ve sevgilerimle....

Abdülkadir Güler 
 20.05.2020 14:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 297
Toplam yorum
: 118
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 67
Kayıt tarihi
: 28.11.17
 
 

Emekli öğretmenim. Yazı ve şiirlerim 50 yıldır gazete ve dergilerde çıkar. 21 kitabım yayınlandı,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster