Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sonsuzluk (Osman Özeker)

http://blog.milliyet.com.tr/yasev

04 Aralık '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
3773
 

Ne mutlu Türküm Diyene! YASAK

Ne mutlu Türküm Diyene! YASAK
 

Sayın Cumhurbaşkanımız “Bu ülkede iyi şeyler olacak” demiş, arkasından hükümetin “Kürt açılımı “gündeme gelmiş, İçişleri Bakanı Atalay’ın yoğun çalışmaları başlamış ve düğmeye basılmıştı.

Açılımın ilk işareti olarak Haburdan 34 PKK lı içeri girmiş, devletin valisi, genel müdürü ve hâkimi seferber edilerek bu insanlar kurulan “Çadır mahkemelerinde” aklanarak serbest bırakılmıştı.

Serbest bırakılan PKK üyeleri binlerce yandaşı tarafından karşılanmış, PKK bayrakları ve Öcalan posterleriyle karşılanarak “devlete kurşun sıkanlar” bu kez devletin güvenlik güçlerinin koruması altında birer kahraman gibi çiçekle” karşılanmıştı.

Hükümetin açılımının ilk işaretleri ortaya çıkmaya başlamıştı. “Anaların gözyaşını dindirme söylemiyle dağdaki eşkıyaya teslim bayrağı çekiliyordu.

AKP iktidarı Kürt açılımı ile ilgili ana muhalefetten muhatap bulamayınca konuyu meclise getirmeye karar verir.

Ancak ilginçtir Kürt açılımı tam da Türkiye cumhuriyetinin kurucusu ve kurtarıcısı Ulu Önder Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan on kasım gününe denk getirilir.

İşte on kasımda Yüce mecliste açılım müzakereleri yapılırken Anadolu’nun başka bir yöresinde, Uşak’ta da ilginç olaylar yaşanır.

Uşak’ta şehir içinde yolcu taşımacılığı yapan on beş minibüse devletin polisi tarafından ceza kesilir.

Şimdi, değerli okuyucularım “ne var ki bunda Trafik polisi her gün binlerce ceza kesiyor, vardır bir kusuru da ceza kesilmiştir” diyeceksiniz.

Sonuna kadar haklısınız! Ceza kesilen minibüslerin bir kusuru var, o kusur da minibüslerin arka camlarına “ne mutlu türküm diyene” yazısı ve Türk bayrağını asmak.

Yanlış duymadınız minibüslerin arka camlarına Türk bayrağı asmak ve Atatürk’ün Onuncu yıl nutku sonunda büyük bir coşkuyla tüm dünyaya haykırdığı “ne mutlu Türküm diyene!” sözlerini asmak.

Anadolu’da yaşayan insanları sık sık dillerine dolayan ve 36 etnik kimlikten bahseden ve Türk kimliğini ağızlarına almaktan korkan zihniyet sonunda Atatürk’ün bu muhteşem sözünden de ürkmüşler ve ceza keserek çözüme ulaşacaklarını sanmışlardır.

Bu olay büyük bir tepki çekmiş, özelliklede Uşak’ta halk arasında büyük bir infiale neden olmuştur.

MHP Uşak il Başkanı Metin Deniz Savaş bir basın toplantısı düzenleyerek tepkisini dile getirmiş, “Atanın sözünden ve Türk bayrağından kimin, neden rahatsız olduğunu anlayamadıklarını” ifade ederek; “polis araçlarında ki Allah, bismillah gibi yazıları da sökecekler mi merak ediyorum” demiştir.

MHP Uşak İl Başkanı Savaş “partimizin il binasına Ne Mutlu Türküm diyene! Yazısını asarak kampanya başlattık. Gelsinler buradan da indirsinler. Yazıları araçlardan, binalardan dağlardan silebilirler, ama gönüllerden asla silemezler”

Zihniyet hiç değişmemiş, dün zihniyet ne ise bugünde aynı.

Dün bu zihniyetin hocaları “Sen ne mutlu Türküm diyene dersen, yarın biri çıkar, ne mutlu Kürdüm diyene der” demişti. İşte bugünde bu zihniyet Atatürk’le ve Türk kelimesiyle kavgalıdır.

Oysa Ulu Önder Atatürk bu cümleyi büyük bir coşkuyla söylerken, hedefinde ne etnik ayrımcılık, ne de ırkçılık vardı. Aksine Osmanlıdan kalan, Anadolu’da yaşayan, bin yıldır beraber olan her kimliği birleştirmeye, ulus devletin kolları arasında toplamaya ve herkesin “ne mutlu Türküm diyene”! Sözünü rahatça söyleyebilmesini hedef almıştır.

Atatürk’ün Ne mutlu Türküm diyene! Sözünden rahatsız olanlara birden bire aklıma gelen büyük üstat Neyzen Tevfik’in dizeleri ile sözlerimi tamamlamak geldi.

Esir iken mümkün müdür ibadet;

Yatıp kalkıp Atatürk’e dua et;

Senin gibi Dürzilerin yüzünden;

Dininden de soğuyacak bu millet.

İşgaldeki hali sakın unutma,

Atatürk’e dil uzatma sebebsiz;

Sen anandan yine çıkardın amma!

Baban kimdi bilemezdin şerefsiz.

Sonsuzluk (Osman Özeker) 30.11.2009

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İNADINA NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE .......DAĞA TAŞA YAZILAN BU YAZILARI SİLEN ELLERE KARARAN GÖNÜLLERE TÜRKLÜĞÜN ANAYASADAN ÇIKARILMASI İÇİN ÜĞRAŞAN KÜÇÜÇÜK BEYİNLERE İNAT "NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE"...SEVGİ VE SAYGIYLA

ŞERMİN ÇIKRIKÇI 
 06.12.2009 23:54
Cevap :
Evet, bu ülkede yaşıyorsak ve binlerce şehit kanının üstünde oturuyorsak, sıkılmadan, korkmadan Ne Mutlu Türküm diyene! diye haykırmalıyız.  08.12.2009 9:19
 

Merhaba...Atatürk döneminde(en azından 1924 Anayası'na kadar) oluşturulmak istenen kimlik, etnik köken olarak yalnızca "Türk unsuru"na dayandırılmamıştır. Bu kimlik anlayışı, Türk devletine siyasi sadakat gösteren Türk olmayan bazı unsurları da Türk vatandaşı saymaktaydı. Atatürk milliyetçiliğinde ulusun tanımı da, Türk ırkından gelme ölçütüne değil, kendini Türk sayma ölçütüne bağlı olmuştur...Buna rağmen, hepimiz el birliği ile bu kimlik anlayışını,genelde dış özendirmeler,özelde de hem Türkler ve hem de Kürtler, el birliği ile ters yüz etmişiz ve yapay bir etnik kimlik sorunu ortaya çıkarmışız...Yaşanan sorunların nedeni budur...Şimdi de, bu ayrışan kimliklere demokrasi içinde çareler aranmaktadır ama yine yanlış yapılmaktadır. Çünkü her iki taraf da, 1921 Anayasası düşüncesinin çok gerisinde bir düşünce sergilemektedirler.Çözüm, etnik köken anlayışından soyutlanmış bütüncül bir "halkçılık" anlayışında yatmaktadır, bana göre...Selamlar.

cdenizkent 
 06.12.2009 23:30
Cevap :
Açıklamalarınız benim düşünce ve görüşlerimi tamamen destekler nitelikte. Haklısınız.. Atatürk Devleti kurarken, bu devletinde bir milleti olması gerektiğini iyi bildiği için, Mısak-ı milli sınırlar içersinde yaşayanT:C vatandaşlarına Türk milleti denir ifade ve anlayışını hem anayasaya, hemde dünyaya ilan etmiştir.  08.12.2009 9:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 233
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 3067
Kayıt tarihi
: 11.07.08
 
 

1949 Konya Ereğli doğumlu olup, halen İzmir'de oturmaktayım. A.Ü. Eğitim Fakûltesi mezunuyum  Ata..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster