Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Aralık '09

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
529
 

Ne o? Irmak kıyısındaki adam, Exbahar’ı mı okuyor?

Ne o? Irmak kıyısındaki adam, Exbahar’ı mı okuyor?
 

Bazı yazılar ilk okunduğunda anlaşılmaz duygular uyandırır. Ancak ikinci okumadan sonra duygularınız ayrışmaya başlar. Kimisi mutlandırır, kimisi hüzünlendirir, bazısı düşündürürken, bazısı kuşkulandırır. Tüm duyguları tek olarak da yaşayabilirsiniz, bir arada da. Bunları <ı>yazı işte diyerek geçemezsiniz, anladığınız andan itibaren onlar sizindir artık.

Paylaştıkça çoğalırlar, sakladıkça yok olurlar. Birçok yönünü paylaşmayabilirsiniz ama sıcaklığının sarmasıyla birlikte, oluşturulan alanda o anda pek de önemli olmadığını düşündüğünüz duyguların yüreğinizi kavradığını hissedersiniz.

Mesela, Yekruseha’nın<ı> Ne o? isimli şiiriyle mutlaka buluşmalısınız. Ahkâm kesilen kelimelerle değil ama hayatı kucaklayan cümlelerle sarıldığınızı bu şiiri okuyunca hissedeceksiniz.

Kaç hikâye dinledik... /De, güldük. Düşündük başımızı eğip, içimize döndük./Ne kadar da nağmeler mırıldandık ağlarken hatta./Ne o? Anlamadık./Kaç adam öldürdük elimiz kansız./Da, pişman olduk. Hesapsız intikam aldık./Binilmez duraklarda bekledik./Hep. Gönlü arkada bırakıp, /Yürüdük çok sonraları. (http://blog.milliyet.com.tr/Ne_o_/Blog/?BlogNo=219221)

Hakan Karaduman’ın<ı>Irmak kıyısındaki adam başlıklı şiiri de bana göre okunması gereken şiirlerden, son gördüğümde beşlemiş, ama başından da okusanız, ortasından da hep o duyguyu alıyorsunuz; mutlu/mutsuz çaresizliği, bazen yalnızlığı, kimi kez coşkuyu, ama ille de yanıyorsunuz.

Boyut Sonsuzdur./Tam dökeceksin kâğıda/Kalem elinde kalakalır./Son gözüm seğirir, /Çelik ip gerildikçe gerilir./Sırat'ın ipleri çeker:/Kopması değil, /Sonrasında derdim.(http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=216775)

Eğer mevsimsel bir geziye çıkmak istiyorsanız, Yeşilsoğan’ı tahrik etmeniz gerekir. Yazılarını baştan sona okumanız yeridir de, Exbahar’ı okumadan geçmek insanın kendisini eksik hissetmesine neden olabilir, çünkü bir tahrik sonucu doğmuştur. İlişkiler kategorisinde yazılmıştır ama zaten hayatın çelişkiler adlı bölgesinde yaşamıyor muyuz?

Dudaklarına konan bir uçuk’tur sonbahar… Yaz desen değildir artık… Öp desen değildir… En geniş otobüsler bile içlerindeki kalabalıkla ufalır… Küçücükleşirler… Tıklım bas bas tramvaylar, varoşların dolmuşlarıyla çiftleşir... Soğuyan terler, tenlerinde tuz kristalleri bırakır. (http://blog.milliyet.com.tr/Exbahar___/Blog/?BlogNo=209438)

Bunlar benim Aralık ayı seçkilerim, paylaşmak istedim. Eminim okuduktan sonra yazarlarının kulağına fısıldayacak sözleriniz olacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Düşüncelerine katılmamak ne mümkün. Adı geçen Sayın yazarlarıma ve sana sevgiler...

Esma KAHRAMAN 
 26.12.2009 19:54
Cevap :
Çok teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum :)  28.12.2009 9:16
 

""Bazen savaşta ön saflarda büyük bir gürültü duyarsın, ben de aynı gürültüyü duydum; ardından ruhumun sanki bir mendilin cepten çekilişi gibi benden çekildiğini hissettim. Son olarak ise bir bütün halinde tekrar bedenime döndüğünü fark ettim ve de o andan itibaren benim için ölüm yoktu." Hemingay. yayınlacak yeni kitabımın giriş sayfasında olacak bu yazıyı size sunuyorum. en içten saygı ve sevgilerimle, sağlıcakla kalın.

Hakan Karaduman (Akdenizli) 
 24.12.2009 13:00
Cevap :
Sayın Karaduman, öncelikle Hemingway'in sözleriyle sizin beni onurlandırdığınızı söylemek istiyorum. Çok teşekkür ediyor, en içten selamlarımı iletiyorum.  24.12.2009 13:48
 

Siz güzel, saygıdeger bir "insan"sınız Mustafa bey. Şu blogda kaç kişi var arkadaşlarını onore eden? saysanız bir elin parmaklarını geçmez inanın. Demek ki herkes "ben" "benim" demiyor bunu gördüm sizde? yüreğiniz dert görmesin.. saygı ve sevgiyle...

sema öztürk 
 24.12.2009 12:27
Cevap :
Sevgili Yağmur zamanı, o kadar utandım ki, sözlerinizle çok onurlandığımı söylemek yüzümün daha çok kızarmasına neden oldu. Ama bu durum sırıtmama da engel değil. Emin olun benim için sarfettiğiniz sözlerin katlarcasını siz hak ediyorsunuz. Samimi ve dostane duygularınız için çok teşekkür ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.  24.12.2009 13:52
 

Sevgili Yehruseha, Sevgili Hakan Karaduman ve Sevgili Yeşilsoğan, hepsi birbirinden ENTANE efendim. Tabii sizde öyle. Teşekkürler. Adı geçen dostlara gönül selamlarımla. Sabiha Rana.

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün 
 24.12.2009 11:39
Cevap :
Sevgili Rana, pek fazla yorum yazamıyorum ama düşüncelerine katılayım ya da katılmayayım yazarlarımızı okumayı çok seviyorum. Her okudukça neden bilmem hüzünleniyorum. En şen şakrak durumda dahi bu duygudan kendimi alamıyorum. İçten yorumunuz ve özellikle(tabi siz de öyle) cümlesi için :) çok teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.  24.12.2009 13:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 340
Toplam yorum
: 669
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1576
Kayıt tarihi
: 10.03.08
 
 

Basınla ilgili bir kuruluşda çalışmaktayım. Uzun yıllar basınla ilgili konularda danışmanlık yapt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster