Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ağustos '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
4183
 

Ne okumalıyım neden

Ne okumalıyım neden
 

Söylemek için bilmek, bilmek için öğrenmek, öğrenmek içinde okumalıyım. Yazmakta buna benzer yansıma yapar. Söyleme veya deme, yerini şekil olarak karakterlere bürünmüş harflerden meydana gelen kelimelerin birleşmesi ile sözler oluşur. Bunlarda yazı olmuş, bir nevi sözlerimize aracılık yapan iletişim vasıtalarıdır.

Herkes bir insan olmanın gereği olarak, özgürce okumalıdır. Bu dünyaya bir defa gelme durumu olan insanın en tabii hakkı öğrenmedir. Öğrenmeninde en kolay yolu ve ucuzu okumaktır. Okumak bir binanın yapılıp içinde oturmak gibidir. Okuyacaksınız, bununla kendinize önce altyapı hazırlayacak, sonra yine okuma birikimi ile evinizi yapacaksınız.Okuma ne kadar çok taraflı olursa, evin inşası o kadar mükemmel olur.

Okumak bilgisiyle kurulmuş olan ev, kendimizi dış etkilerden edindiğimiz bilgi duvarları ile koruduğu gibi; Hertürlü yanlış yönlendirme ve etkilere karşı savunma sağlanmış olacaktır. Bilgilerin çeşitliliği, bilgi evimizin her bölüm ve çeşit ustalık ve işçiliği gibi bizim de bilgi yelpazesindeki zenginliği öğrenmiş olmamızı sağlayacaktır.

Çok iyi ve çeşitli açılardan okursak, Bakış açımız çok alternatifli olur. Bir cisme ne kadar çok yönünden bakılıp değişik bilimler açısından incelenirse o obje o kadar iyi tanınır. İyi tanınan birşeyin zararının daha kolay önleneceği gibi, faydalenma da en entansif ve rantabl düzeyde olacaktır.

Öğrenme hakkında kimse kimseden daha üstün ve yetkin değindir. O halde herkes öğreneceğini kaynağından bizzat öğrenmelidir ki başkalarından o konuda yazılanları o konunun bilgisi değil yorumu olarak algılaya. Aksi halde aracıdan, yorumcudan; öğen veya kötüleyen yazıların gayesi ile esas bilgiyi karıştırmış oluruz.

Bunun için aynı doğrultuya bakma alışkanlığımızı "at gözlüğü"nü çıkarmamız birinci yapılması gerekli konudur. Kimse herhangi bir bilgiden korkmamalıdır.Eğer çok taraflı öğreniyorsa veya okuyorsa. Doğru olan bilgisine güvenmesi gerekir.Eğer okuyacağı yeni bilgiler kendi doğrusunu değiştirecekse o zaman başını kuma gömmenin ne doğruluğu olabilir.

Eleştirinin de birinci şartı bilgileri kendi kaynağından ve yetkin fikir ve ideoloji kaynaklarını okuyup öğrenmek gerekir.Bilemediğiniz evin içine, bir askeri üsse, bir coğrafyaya bir dağın arkasına nasıl gezmeye veya saldırmaya gidebilirsiniz. Yol gösteren kılavuzlar mı? Hayır benimde veya diğer her ferdin de yol gösteren kadar, Allah'ın verdiği akla sahip olduğunun gereğini yapması gerkir.

Orijinalinden okumadığınız takdirde, bu kez at gözlüğünü çıkarsanızda, okuduğunuz kalemin gözlüğünü giymiş oluyorsunuz. Benim tercihim esas ekol, esas doktrin, veya sistem bilim adamı kim? O'ndan okuyucaksın, İnanç konusunu mu öğreneceksin veya eleştireceksin, onun için önce öğreneceksin, Kur'an, İncil demeden empati yaparak okuyacaksın. Okuyacaksın hadis kitaplarını, İslam'ın klasik alimlerinin eserlerini, Hiristiyan'lık daki habecilerin (havariler)Mektuplarını, Bunların yanında uzakdoğu dinlerini, mistisizmi, ön asya inanç bilgilerini okumalıyız. Bakın şimdi, sapkında olsalar medyadan da olsa din dışına kayan oluşumlar hakkında da hiç olmazsa kültürel bilgilerimiz olmalı. Güney asya güney amerika inançlerını bilmeliyiz.

İslam Tasavvufunu kendi alimlerinden okumalı, mezhep imamlarını tanımalıyız. Asya mistizmini öğrenip, Avrupa klasik felsefe akımlarını kendi filozoflarından okuyarak tanımalıyız. XIX, XX Y.Y. Filozoflarını da okumalıyız.

Ekonomik akımların analizini eleştirisini mi yapacağız O zaman Marx'ın Das kapital'ini, sosyalist yazarları, Keynes'i Friedman, Adam Smith'i okumalıyız (Fazla yazar ismi vermek istemiyorum) , eğer yorum yapacak eleştirecek veya taraf olacaksak.

Çağdaş yazar çizer ideologlara da gündemi takip etmak için elbette bakmalıyız.
Bakmaya gerek yok mu! o zaman başkalarının aklıyla yaşamış olur, kendi aklıyın hakkını kullandırmamış olursun.

Yada gerçeği bilmeden yalakalık yapmış olursun. Eğer fikir üreteceğim, eleştiri yapacağım derseniz. Ne yapacağınızı kendiniz bulacaksınız. Yoksada arkadaş arasında yutarlarsa veya kendi kendini kandırmış olmazsan sohbet edebilirsiniz.

Tabi diğer Konular da aynı. Kadın-erkek, Moda , Teknoloji, belli konular üzerinde yoğunlaşa da bilir insan o zaman o konuda söz sahibidir. Her bilim dalını saymaya da gerek yok.Her bölüm, branş veya ekol kendi açısından önemlidir ve saygıya layıktır.

İşte böyle, okursam o zaman bütün yazılı materyal kıymetli olur. Kitabın değeri her ne içeriyor sa içersin okumaya değer olur. Buda kitaba saygıyı sağlar.Kitap saygın olunca,
Belki okuyan da saygınlaşır.

Saygılarımla, NARİÇİ.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

okumak için zaman değil istek lazım sadece. istediğin zaman istediğin şeye zaman ayırabilirsin çünkü. ki bu bir kitapsa eğer zaten ayrılmalı. ama son söz, asıl söz son paragrafta söylenmiş zaten sizin tarafınızdan. elinize sağlık...

beenmaya 
 21.08.2007 16:21
Cevap :
Teşekkürler,Ben daha ziyade bu blogda ilgilendiğimiz konuları kaynağından okuyarak iyi bilmemiz gerektiğini,özetlemeye çalıştım.Tabii çok okumaya alışkın olmanın faydası çok. Katkınız da iyi oldu. Sevgilerimle.  21.08.2007 17:10
 

Sevgili Arkadaşım; tutkularımdan birini anlatmışsın yazında. Okumak. Kendini alıp başka dünyalara savurmak. Ancak yazdıkların ile ilgili tek bir sorunumuz var: Ne yazık ki elimizde yorumsuz bir Kuran ı Kerim yok. Hayalimdir acaba gün gelir ülkemizin Arap dilini iyi bilenleri bir ekip oluşturup da yorumsuz bire bir çeviri bir Kuran ı Kerim hazırlar mı bize... Dostlukla...

Mezopotamya Prensesi 
 21.08.2007 10:41
Cevap :
Teşekkür ederim, Kuran-ı Kerim mealleri, var bunlar yorumsuz.Değişik yayın ve kaynaklardan karşılaştırdım,anlam değiştirecek farklılıklar görmedim. Kur'an ın anlatım ve dizilimi konuları dip not gibi devamlı müstenit olarak bir birini desteklemesi ve yalın olması dikkatimi çekti. Bu özelliklerin bir çoğu İncil'de de var. Bu konlarda felsefi bir bakış olarak yazmakta istiyorum.Okumanın zararı olmaz,Ben bu blog da çok okumayı dağil, üstünde durduğumuz konuları iyi öğrenmemiz gerektiği için okumalıyız dedim.Katkınız için teşekkürler.Sevgiyle.  21.08.2007 11:13
 

"Okumak için zaman yok "derler ya gülerim ben çoğu kere, çünkü okumak için, zamanın içinden, zaman yaratmak gerek. Ne okuyacağımızsa sanki biraz da içinde bulunduğumuz ruh haline göre değişebiliyor. Yazın güzeldi Nariçi, Sevgi ve dostlukla ...

Özlem Akaydın 
 20.08.2007 19:39
Cevap :
Katkınız da güzel,teşekkür ederim. Sevgiyle.  20.08.2007 19:52
 

Kitaplarında arasında dağarcığımız genişlemekle kalmıyor, paylaşıyoruzda. En azından kendi adıma öyle. Sahte yaklaşımlardan, boş gözlerle dinlenmekten kurtuluyorsunuz. Sizi anlatıyor sayfalar, kendinizi kendinizle paylaşıyorsunuz. Elinize sağlık...

ROSEMOON 
 20.08.2007 19:27
Cevap :
Sizinde gözlerinize sağlık okuyorsunuz,belki yoruyorum.Ama sizde sevdiğiniz için bende hoşlanıyorum, sevgiyle, yorumunuzun katkısına teşekkürederim.  20.08.2007 19:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1777
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster