Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Mehmet Oğuz Akgül

http://blog.milliyet.com.tr/moa

01 Aralık '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
290
 

Ne Oldu Bize?

Ne Oldu Bize?
 

Evet sayın okurlar, bugünkü yazımızda günümüz toplumunun milliyetçiliğe bakış açısını ele alacağız.

Toplum olarak çok asil bir millet olduğumuzu unutmayalım. Damarlarımızda taşıdığımız asil kan’a göre hareket etmeli ve çalışmalarda bulunmalıyız. Bizden önceki nesillerin bunun kıymetini bildiğini ve ona göre yaşadığına eminim. Lakin bulunduğumuz dönemde gençlerimiz milliyetçiliği siyasi bir bulgu olarak görüyor. olması gereken durumları, tuhaf görmeye başlıyoruz. Hedeflerimizin sadece şahsi kazançlar yönünde olması bana hüzün veriyor. Öncelikle vatanımıza milletimize ne gibi hizmetlerde bulunabilirim düşüncesini beyinlerimize işlemesi gerekmektedir. Buna yönelik çalışmalar yapan insanları hor görmek yerine, destek olup yardımlarda bulunma gayretine girmeliyiz.

Maalesef gençlerimiz bunun bilincinde değiller, ayrıca bu yolda giden insanlara ise tuhaf gözüyle bakıyorlar. Ben ise bu gayret ve çaba içerisinde olmayan insanlara tuhaf gözüyle bakıyorum.

Vatanını sevmek, yüceltmek ve korumak kadar şerefli bir duygu yok iken, neden bu tuhaf bakışlar?

Milliyetçi demek, aynı dine mensup, aynı dili konuşan, ortak tarihi olan, aynı gelenekleri ve aynı kültürü olan, aynı ideale ve aynı vatana sahip olan kimse demektir. "Ben milliyetçiyim" demek yanlış olmaz. Bu kadar açıktır milliyetçilik, bu nedenden dolayı hor görülmesi ve siyasi bakılması doğru değildir. Hor görülmesi gerekenler vatanına, milletine ve devletine ihanet edenlerdir.

Dinsiz insan için bile vatan önemlidir. Vatansız devlet olmaz. Devlet olmayınca insanların yaşaması zordur. Kargaşa olur, birlik beraberlik olmaz. Göçebe gibi yaşar veya zindanda olan bir esir gibidir.

Bir diğer konu olan, şehitlerimize son zamanda yapılan hakaretler ve saygısızlıklar oldukça artmıştır. Özelliklede kendini sanatçı zanneden ve şöhret sahibi birkaç kişinin çıkıp şehitlerimiz hakkında yerli yersiz ithamlarda bulunması ne kadar vahim duruma geldiğimizin göstergesidir. Maalesef artık medyamız bile, ünlü ve şöhret sahibi bir kişinin özel hayatı kadar konu edinmemeye başlamıştır şehitlerimizin vefalarını.

Halbuki şehitlerimiz bizim rahat, huzurlu ve refah içinde yaşamımız için, düşmanla kahramanca çarpışıp şahadet şerbetini içme şerefine nail olmuşlardır. Bu durum karşısında insanlarımızı daha duyarlı olamaya davet ediyorum.

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür eder yorum ve tenkitlerinizi beklerim.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Duyarlılığınıza katılıyorum.Şehit olanlardan aynı anadili kullanmayanlar da var. Çanakkale de "Ermeni" askerlerde dinleri başka olmasına rağmen vardı.Aynı dinden olmayan ve dili konuşmayan insanlar,milliyetçi olmazlar mı?Sanırım bu kavram biraz "yavan"kalmış. Örneğin;gelecek idealleri etrafında(aynı duyguları paylaşanlar) aynı dil ve dinden olmadan da milliyetçi olabilir gibi geliyor. Saygılarımla.

E Ruhi YALÇIN 
 01.12.2017 16:49
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ediyorum sorduğunuz sualin yanıtı yazımın içinde bulunmaktadır milliyetçiliğin tanımı yazıdaki gibidir.  01.12.2017 17:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 371
Kayıt tarihi
: 05.11.17
 
 

Yeni yüzyıl Üniversitesi'nde radyo televizyon sinema öğrencisiyim.  Kendi fikirlerimi paylaşmayı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster