Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Erdoğan Özgenç DOST MECLİSİ

http://blog.milliyet.com.tr/erdoganozgenc

30 Ağustos '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
258
 

Ne renk?

Ne renk?
 

Bana mutluluğun resmini çizer misiniz? Diye başlayan bir öykünün ardında yatan bir gerçeği hepimiz göz ardı ederiz. O gerçeğin adı “ÖZLEM”dir. Yani, özlemek özlenmek…

Kimin yazdığını bilmiyorum üzerinde anonim yazıyordu belleğime yazmışım bir kere, içinde buram buram özlem hasret olduğu için. Yazan belli ki koca bir âşık, anlaşıldığı kadar da sevdiğine bir türlü kavuşamamış biri, ama yiğitçe sevmiş biri. İşte o dizeleri;

“Bülbülüm bağ gezerim,

Aşığım dağ gezerim,

Yüz yerimde yaram var

Sanırlar sağ gezerim”

Aslında hüzün kokuyor dörtlükte ama bakıp da görmediğimiz bir şey daha var “Özlem”

Bir bilim adamı diyor ki; Özlemek duygusu insanın tadabileceği en yüce duygudur…

Ben de bir soru ile katılmak istiyorum “Özlemek olmasaydı hayat bu kadar güzel olabilir miydi?”

Bilim adamına aynen katılıyorum özlemeyen, yaşamının herhangi bir döneminde bu duyguyu yaşayamayanların var olacağına da inanmıyorum ben. Belki bedenen varlardır ama ruhen yoklar, yalan mı?

Özlemek duygusu bize doğuştan gelir, düşünsenize bir bebek uyumak için sessiz sakin bir odaya konulduğunda durup dururken niye ağlar; annesini özlediği için…Dakika bir gol bir misali.

Birçoğumuz, kendimiz çocuklarımız evden uzaklara gittiğimiz de koşa koşa eve gelmek ayrıldığımız yere dönmek isteriz, peki bunun adı da “özlem” değil mi?

Yaşamımıza veya dostlarımızın arkadaşlarımızın yaşamlarına baktığımızda “özlem” diye vasıflandıracağımız o kadar çok olgu var ki burada bunları saymak mümkün değil, o yüzden yazımın içeriği içinde “özlemek” ile ilgili duygularınızı kendiniz bulabilir ve yazabilirsiniz. Paylaşırsanız da çok sevinirim…

Özlem kişinin tüm yaşamına yayılan ve insanı asla terk etmeyen bir duygudur. İnsan özlemeye başladı mı ardı sırası kesilmez, sıralanmış dağlar coşkuyla akan nehirler gibidir. Hayalinizdeki işin özlemiyle yanarsınız, işi bulursunuz kesmez bu kez zenginliği ararsınız zengin olunca da hayalinizdeki kadını ararsınız. Kavuşunca da eviniz arabanız olsun istersiniz. Özlemlerinize bir bir kavuştuğunuzda da bu kez yalnızlığı özlersiniz kalabalıktan hoşlanmazsınız sükuneti özlersiniz.

Canınız kadar sevdiklerinizden ananızdan babanızdan sevgilinizden ve dostlarınızdan koparsınız hayatın vazgeçilmez son duygusu içinde, acılar çekersiniz rahat huzurun özlemini duyar onların yanı başınızda olmasını istersiniz…

Yağmurlu bir günde sevdiğinizin kokusunu özlersiniz, soğukta sıcacık kollarını özlersiniz, yağmurun soğuğun getirdiği özlemdir bunlar…

Hayatın içinde ne varsa sayın sayabileceğiniz kadar, göreceksiniz ki özlem insanı kadife bir kumaş gibi sımsıcacık sarar bir şal gibi avucunuzun içinden kayar gider. Özlemek öyle bir şey ki hissediyorsunuz ama dokunamıyorsunuz, yanılıyor muyum siz de fark ettiniz mi?

Şimdi düşünüyorum da bana özlemenin resmini yapın desem ya da kaç ressam bu duygunun resmini yapmayı becermiştir doğrusu merak ediyorum. Ya da başka bir ifade ile özlem “Ne renk” bilen var mı?

Özlem sadece bize mi mahsus acaba, bana göre evrensel olmalıdır, çünkü tüm insanların paylaştığı ortak bir duygu olmalı diye düşünüyorum. Tanırsanız severseniz düşünürseniz hangi ülkede olursa olsun hangi cins hangi ırk din ve dilden olursa olsun birini birilerini yeri nesneyi havayı tadı “özlersiniz”

Bir askerin geceleri tepesine kadar nevresimini çekip hüngür hüngür ağlaması da özlemdendir, yavuklusuna sevdiğine karısına yazdığı mektubun kenarını yakması da ya da koku sürmesi de “ÖZLEM”dir.

Özlemek adına düşündüğünüz hemen her şeyi sıralayın ne göreceksiniz biliyor musunuz? Özlemin bir değil binlerce rengi var. Bu durumda ben ressam olmayı istemem çünkü bu kadar çok rengi birbirine karıştırarak bir özlem rengini bulmak ve yansıtmak olağanüstü zor bir şeydir, başaracağımı hiç sanmıyorum. Ama inanıyorum ki insanlar dünya var oldukça o güzelim renklerle dopdolu “özlemi” doya doya yaşayacak ve hayat resimlerini onun renkleriyle boyayacaklardır, hele kavuşunca ortaya çıkan manzaraya doyum olmayacaktır.

Peki, şimdi size bir kez daha soruyorum sizce özlem NE RENK?

Özleyecek arayacak kadar önemli bir sevdiğiniz, kıskanmadığınız bağlandığınız onur duyduğunuz bir eşiniz vazgeçemediğiniz dostunuz hoşlandığınız işiniz tadına vardığınız emeğiniz olması dileklerimle,

Sevgiyle sağlık ve mutlulukla kalın yüzünüzden gülücükler yaşamdan umutlarınız hiç eksilmesin.

Erdoğan Özgenç

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 846
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 420
Kayıt tarihi
: 26.06.12
 
 

Emekli banka müdürüyüm ama kart vizitimde "insan" yazıyor. Adana'da ikamet ediyorum. Herk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster