Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mayıs '09

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
594
 

Ne yapabiliriz? Paylaşmak istedim...

Ne yapabiliriz? Paylaşmak istedim...
 

Uzun süredir İstanbul dışındaydım. Bir gece çok eski tarihli bir bloğuma, yeni bir yorum geldiğini gördüm . İçeriği şuydu ;

"Biz büyüklerimize ulaşamıyoruz. Mustafa Kemal Üniversitesi İnşaat Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Çok zor durumdayız."

Bu sesleniş bu defa çok doğru bir adrese gelmişti. Çünkü ben o ulaşamadıkları " büyüklerden " değildim.

Cevap yazdım "Seni daha yakından tanımak istiyorum. Anlat, yaz lütfen mail adresim........."

Ertesi gün cevap geldi. Size aynen aktarıyorum.


"merhaba inanın sizinle konusmak benin içinde çok büyük bir moral oldu ve inanırmısınız tam 4 gün içinde o kadar karamsarlıkla kötü zamanımın nasıl gececeğini düşünürken bu bizim için mücize oldu desem yeridir.ben 28.05.1986 doğumluyum inş müüh 3 sınıf öğrencisiyim kardeşimde bu yıl benim yanımı kazandı.bundan 15 yıl önce köyümüzün yakılması nedeniyle bursaya tasındık ve yardımıza hep akrabalarımız bakıyor ama galiba o da bir yere kadar izlenimi verdi.babam sırf tüketicilik üzerine calısıyor yani bu yasımda ve son günlerimde öğrendiğim kadarıyla ki sahane kumar oynuyormus.bu haberle resmen yıkıldım bu hafta onun için size mücize dedim.nasıl anlatsam bu yıl benim için resmen kabus daha önce ünv antakyadaydı iskenderuna tasımak zorunda hissetti sistem ve biz günah keçileri yurdu bile olmayan sehirde parası olanda olmayan da evlere cıkmak zorunda kaldı asıl zorluk daha da gösterdi kendini.kira elektrik su okul giderleri.vs ve şimdi finaller basladı basarılı bir öğrenciyim ve şimdi utancımdan ev sahibine görünmemek için neler yapıyorum evden cıkmak zorundayız yapamıyoruz olmuyo ben cok yıkıldım.inanın gülümsemek cok zor teşekkürler."

Bu mail sonrasında kimliği bende saklı kalacak bu kızımız ile ilgili yaptığım araştırma sonucunda , hiç tanımıyor olsam bile ona olan sevgim ve saygım bir kat daha arttı. Bakınız o denli dürüst ki bu mail'e ilâve geçtiği 2. maili de aynen aktarıyorum.

"ben şimdi tekrar okuyunca eksik şeyler yazdığımın farkına vardım benim aylık gelirimin 150 sini akrabalarım 180 de devletten karsılıklı kredi alıyorumyani toplamda 330 dısarıdan alıyorum bunu söylemek zorundayım yoksa eksik olurdu:))teşekkürler. "

Hepimiz şunu çok iyi biliyoruz ki burslar çocuklarımızın eğitiminde çok yetersiz. Mevcut kaynaklar gereği gibi kullanılıyor olsa çocuklarımız gayet güzel , sorunsuz eğitim alabilecekler.

Bu yürekten sesleniş karşısında duyarsız kalabilmek mümkün değil. Vakıf üniversiteleri burs vermek için kendi koşullarının gerçekleşmesini şart koşuyor. Özgeçmişini okuduğunuz bir evladımızın bu gün bir devlet üniversitesinde inşaat mühendisliği 3. sınıfta, diğer kardeşinin de aynı şartlarda aynı fakülteyi kazanmış olması gerçekten taktir edilecek bir durum. Büyük şehirlerde dökülen onca paraya, gönderilen dershanelere, tutulan özel hocalara rağmen kazanamayan çocukları düşündüğüm de ben bu iki evlâdımızın alnından öpüyor, ayakta alkışlıyorum.

Gerekli yerlere gerekli yazıları yazdım. Bana verilecek cevapları da şimdiden tahmin ediyorum. "Daha zor durumda çocuklarda var. Öncelik sırasına göre...." Neden var ? Olmasın efendim !

Bu konuyu sizlerle paylaşmak istedim. İnanıyorum ki küçücük katkılarla büyük işler başarabiliriz. Son ekonomik krizden iş yeri sahibi olarak etkilenmemiş olsaydık bu gün bu yazıyı yazmaz, tek başıma alıp götürürdüm. Geçmişimden bu güne gelen bu ve buna benzer onlarca manevi kızım oğlum var. Ancak şu an tek başıma yetersizim.

Teklif ve önerileriniz mutlaka vardır.

Teşekkür ve sevgilerimle.

N.Zeynep Çelik.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 348
Toplam yorum
: 959
Toplam mesaj
: 108
Ort. okunma sayısı
: 1324
Kayıt tarihi
: 31.10.07
 
 

İstanbul 25 Temmuz : /… İşletme tahsil ettim. Özel ilgi alanım olduğu için 2 yıl Psikoloji okudum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster