Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Haziran '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
412
 

Ne yapmalı

Ne yapmalı
 

Türkiye-İsrail Gerginliği


İsrail'in teröristleri bile imrendirecek son insanlık dışı operasyonunun üzerindeki sır perdesi henüz aralanmış değil. Tüm olup biteni birçok açıdan değerlendirmek mümkün, ama beni bundan sonrası ilgilendiriyor; zira öncesinin hesabını sorumlular vereceklerdir.

İsrail'in bu ilk vukuatı değil, muhtemeldir ki son da olmayacak. Emekli SAT komandosu Namık Eken olayla ilgili yaptığı değerlendirmesinde savunmasız insanlara yapılan böyle orantısız bir saldırının arkasındaki devleti ve orduyu saran acemilik ve korkunun üzerinde durdu. Bugün böyle savunmasız insanlara bunları yapabilenlerin ellerindeki nükleer silahları kullanma konusunda da aynı acemilik ve korkuyu her an gösterebileceklerinin altını çizmek gerekir. Zaten en tehlikeli nokta da bu!

Bu tarz orantısız güç İsrail'den her zaman bekleniyor, çünkü bu onların artık alışılmış davranışı halini aldı. Bu bağlamda "Şoke olduk" mealinde yapılan açıklamalar ya günü kurtarma ya da ahmaklıktır. Uluslar arası toplum buna alıştı, İsrail ise bundan vazgeçmeye yanaşmıyor. Çünkü hepsinden önemlisi bu şekilde etrafını sardığına inandığı düşmanlarına net bir mesaj veriyor: Dokunmaya kalkanı yakarım!

Bir gücün en korkulası yanı, onun kontrolünün kaybedilmesidir! Şu an İsrail'de olduğu gibi. Özellikle de bu son olaydan sonra İsrail'in elindeki askeri, nükleer, kimyasal ve biyolojik silah gücü ve bu gücü sınırlarının çok ötesine bile taşıyabilecek hava ve füze gücüne sahip olması nedeniyle oluşan kaygıların daha da arttığını söylemek zor olmaz. Diğer yandan İsrail, bulunduğu coğrafya nedeniyle aslında bütün dünyaya komşu halde bulunuyor. Çünkü varlığını sürdürmeye çalıştığı topraklar bugün tüm dünyanın üzerinde o veya bu şekilde pay kapma yarışında olduğu bir bölgede bulunuyor. Ve bu da bölgede oluşan her türlü olayı bir dünya sorunu haline getiriyor.

Olayın daha vahim yanı ise şu: Biz ister kulağımızı tıkayalım, ister zamanla unutalım ama bugün yaşananların çok daha kötülerine Filistin halkı on yıllardır maruz kalmakta. Olan sadece bu defa bu şiddet ve dehşete olağan muhatapları dışında birilerinin maruz kalmış olması. Öyle görünüyor ki artık herkesin sükûnet, itidal ve aklıselim yoluyla bu sorunun nasıl çözülebileceğine dair yapılabilecekleri konuşmasının zamanı geldi de geçiyor bile. "Mış gibi" davranarak, kaçak güreşerek bu işin çözülemeyeceği artık ortadadır! Dünya devletleri asıl şimdi bir samimiyet testinden geçmektedirler. Turnusolün hangi renge bürüneceğini ise bize yine zaman gösterecek.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tek başınalık değil İsrailin yaptığı. Hangi ülke dünyada kendini tekmiş gibi gösterebilir ki..? Açıkça savaş istiyorlar. Neyazık ki sadece İsrail değil savaşı isteyen.

Merla 
 09.06.2010 21:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1295
Kayıt tarihi
: 10.05.09
 
 

Mert Demir. New York'ta Baruch College'da Finans doktorası yapmaktayım. Türkiye'de Odtü MBA ve İst..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster