Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Temmuz '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
771
 

Ne yapsam da "en" çok okunsam?

Ne yapsam da "en" çok okunsam?
 

Burada yazmaya başladığımdan beri BLOG kategorisinde hiç bir yazı yazmadım. Bunun yanısıra okuduğum bloglar içinde bu katagoride yazılan ve gerek başlığında gerekse içeriğinde "En çok nasıl okunuruz?" , "En çok okunur olmanın sırları?" vb. inceleme ve görüş içeren yazıları dikkatle okudum.

İçlerinden bazıları; didişme, bazıları kinaye içerse de, bazılarını da salt objektif değerlendirme ve inceleme adına dikkat çekici buldum.

Her ne kadar tamamına katılıyor olmasam da; hemen hemen hepsinde doğru bulduğum bazı saptamalar oldu. Göndermelerden, didişmelerden, okunma kaygısı vb. kişisel orjinli kaygılar taşıyan yazı ve görüş bildiriminden bilinçli şekilde uzak durmayı tercih etmekse; benim gerek burada, gerekse gündelik yaşantımda seçtiğim duruşum oldu.

Birlik içinde bireysellik, çokluk içinde sıradanlaşmaksızın özerk ve özel olabilmek; gerçek anlamda nitelik, birikim ve söz konusu olan her ne ise o konuda gayret göstermek ve emek vermeyi gerektirir diye düşünüyorum.

Çoğumuz hayatımızı kazanmak adına bir iş ile uğraşıyor ve bundan dolayı da ama az, ama çok fakat mutlaka maddi ve manevi getiri elde ediyoruz. Bunun yanısıra belkide aramızdan bir kısmımız da yazarak hayatını kazanmakta. Fakat daha büyük bir çoğunluğumuzun bu işi manevi tatmin ve belkide kişisel gelişim amaçlı olarak yapmakta olduğunu düşünüyorum.

O halde bilinçli şekilde "okunayım!" kaygısı duymadan, farklı olma çabasında olmadan, "özellim" iddasında olmanın gereği kuşanılan o eğriti kostümünü hiç mi hiç giymeden, içimizden geldiği şekliyle, öz değerlerimizi, mizacımızı, kişisel ve toplumsal birikimimizi, tercih, deneyim, hayat görüşü ve yaşama bakış açımızı ifade becerimizle yoğurup, içtenlik ve tutkuyla yazarsak; sanırım bu durumda çıkan işlerden herkesden önce kendimizin keyif alıp, tatmin olması kaçınılmaz olacaktır.

Ancak, bu durum ve şartlarda yazılmış olan bir yazının bir kalbe büyük bir yüzde ile hitap edebilmesi mümkündür. Ve o halde bunu bir kalp için başarabilen o yazının, bir çok kalpte de aynı yansımaya neden olması kaçınılmaz olacaktır.

Bizler bu niceliksel hedeflerin peşinde koşmaktan ne kadar sıyrılırsak, okunma oranlarımızda (bence) o kadar (ve tamamen kendiliğinden ve eş zamanlı olarak ) artacaktır.


Not: Bu yazı; tamamen subjetif değerlendirme (maddenin doğası gereği ) ve analiz sonucunda şahsi deneyim ve görüşlerimin yansıması olarak ortaya çıkmıştır. Bir "bilir kişi" görüşü değildir:) Paylaşım isteyi dışında hiç bir amaç güdülmeksizin yazılmış olup, herhangibi bir hedefi olmadığı gibi, hiç bir idda da taşımamaktadır.

Sevgi ve ışıkla,
Ayna

31.07.08Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Ayna bence sen zaten yazılarınla MB bir yer edindin, Ayna dediğinde ikinci bir ayna yok MB.. Ayrıca değerli Ahmet Aydın'ın deği gibi önemli olan karşındaki srni nekadar anlıyor. Kalemine yüreğine sağlık..sevgi ve saygılarımla..

Mehmet EREN 
 26.09.2008 18:40
Cevap :
Sağol arkadaşım;nazik görüşlerin ve beğenin için...teşekkürler. Sevgi ve ışıkla, Ayna  26.09.2008 19:58
 

yazınızın "o halde biliçli şekilde "okuyalım! diye başlayan paragrafınızı blogdaşlar eğer rehber edinirse samimi söylüyorum çok şey kazanırız...Kismen uymuşum kurallanıza...)) tesadüff...))) sevgilerimle..çok başarılı bir yazı...

Metin TOPÇU 
 05.09.2008 11:10
Cevap :
Vazgeçilmezler oluşturuyor; yazıda da her şeyde olduğu gibi asıl güzellikleri....samimiyet yanısıra duru ve içten bir ifade... bazen bir yazı olup önümüze çıktığında, bazen gülümseyen bir çehre halinde...fark etmiyor. İlgi ve takdir görüyor. Sağolun katkı ve ilginiz beni mutlu etti. Sevgi ve ışıkla, Ayna  05.09.2008 12:52
 

Evet sevgili Ayna, bir dönem bazı didişme ve ön alma çabalarını gözledim bende. Şimdi ise beni kaç kişinin okuduğu ve ne kadar yorum aldığımın bir önemi yok. Önce ben kendi düşünce ve duygularımı doğru yansıtabiliyor muyum.? Ve sonra bana kimler katılıyor, eleştiriyor, insanlara kendi dünyamdan bir şeyler verebiliyor muyum diye irdeliyorum yazdıklarımı. Böyle çok daha mutluyum. Güzel yazın ve gözlemlerin için teşekkür ederim. Sevgi ve saygılarımla. Enfal Törün

Enfal Törün 
 06.08.2008 18:31
Cevap :
Sağolun sevgili Enfal okudunuz, yorumladınız. Sevgi ve ışıkla, Ayna  06.08.2008 23:26
 

hoşgeldin öncelikle:) Yazdıklarına ise katılmamak mümkün mü? Aynadaki yansıma gibi:) yazdıklarımız baktığımızda aynaya düşenler olmalı, sevgiler.

erol aslan 
 05.08.2008 23:52
Cevap :
Katlı ve ilgin için teşekkürler arkadaşım. Sevgi ve ışıkla, Ayna  06.08.2008 9:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 268
Toplam yorum
: 1159
Toplam mesaj
: 159
Ort. okunma sayısı
: 1937
Kayıt tarihi
: 15.09.06
 
 

Var olan her oluş ve bozuluş hakkında gözlem, tahlil ve sonuca varma sürecindeki yolculuğumu, siz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster