Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
373
 

Ne yazık ki Milli Politikalar henüz oluşturulamadı

Ne yazık ki; seksen küsur yıllık Cumhuriyetimizde, bir çok hükümetler gelip geçmesine rağmen henüz gerçek anlamda ’milli’ politikaların oluşturulamadığını yaşayarak görüyoruz. Bir örnekle konuyu açacak olursak; Bu gün, ABD kapitalist ekonomiye sahip bir ülkedir. Sağ görüşlü hükümet de gelse, sol görüşlü hükümet de gelse ABD kapitalisttir. Çünkü onların ’milli’ ekonomisi kapitalist sistem üzerine oturtulmuştur. Hiç bir hükümet bu sistemi değiştirmeyi düşünmez. Geliştirmek için çalışır.

Sorarım size, seksen kusur yıllık Cumhuriyetimizde ekonomi ’milli’ olarak nitelendirilebilir mi? Bir çok defa liberal ve kapitalist sistem denenmiş, daha az sürelerle devletçi uygulamalara geçilmiş, her seferinde yeni bir ekonomik krize girilmiştir. Her kriz döneminde de ’devletçi politikalar ve tarım sektöründe yapılan canlandırma’ ile ayağa kalkmıştır. Sık sık sistem değişikliği sonucu, ekonomi ’milli’ olmaktan uzaklaşmıştır. Zaten son zamanlarda yabancıların ekonomimizde ağırlık kazanmasıyla ’milli’ olmaktan da tamamen uzaklaşmıştır. Tedbir alınmadıkça yeni krizlerin de ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.

Ekonomiyi bir kenara bırakalım, acaba ’eğitim’ politikası ’milli’ midir? Anayasamıza göre evet. Ayrıca Anayasamıza göre eğitim her kes için eşit ve tek tiptir. Oysa gerçekte, şu anda, ilk ve orta öğrenimde kırkın üzerinde çeşitte eğitim veren okul çeşidi vardır. Bunların bir kısmı özel ve paralı, bir kısmı dini eğitime yönelik bir kısmı meslek eğitimi v.b. kurumları şeklindedir. Tüm eğitim sistemi de her hükümet döneminde, hükümeti teşkil eden siyasi partilerin görüşleri doğrultusunda kökten değişmektedir. Hatta bazen bir eğitim döneminde bir kaç değişiklik dahi olabilmektedir. Dolaysıyla bu eğitim sistemine ’milli’ diyebilir miyiz?. Bilemiyorum. Ancak bildiğim bir şey var ki bu kadar ayrı eğitim alan ve farklı kültürlerde yetişen gençlerin ilerideki yıllarda fikir çatışmalarına girmesi kaçınılmaz olacaktır.

İçeride hal böyleyken, dış politikaların ’milli’ olması beklenebilir mi? İçte olsun, dışta olsun ’Milli Politikalar’ devletin tüm kurum ve kuruluşlarının ortak görüşüyle ve devlet yararına oluşturulması gerekir.

Devletin arazilerini satışa çıkarmak, ekonomiyi yabancı ağırlıklı hale getirmek, Kıbrıs konusunda ülke çıkarlarına ters görünen inanılmaz tavizler vermek ve daha birçok uygulamalar ’milli’ politikalarla bağdaşır mı?

Ancak, hükümet olmaya hazırlıksız partilerden, henüz parti içi demokrasiyi yerleştirememiş, toplumsal projeler ve sorunlara çözümler üretmek için belli kurullarını oluşturamamış partilerden, yapılamayacak vaatlerle halkı kandırarak oy toplamalarının sonucu geldikleri iktidarlardan böyle milli politikaları oluşturacak tutarlılık beklemek de hayal olacaktır.

Çünkü, böyle yapılarda asıl amaç devlet yönetmek değildir.

Yurdaer KILIÇ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 569
Kayıt tarihi
: 13.02.09
 
 

1953 Denizli doğumlu, evli ve iki çocuk babası. Doktor dişhekimi, şimdiye kadar yayınlanmış yedi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster