Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Temmuz '20

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
13
 

Ne zamana kadar ertelenecek

Ne zamana kadar ertelenecek. Yine toplu taşımadaki süre korona virüs bahane edilerek ertelendi. Bu ertelemeler yarın yine nasıl olsa ertelenecek düşüncesiyle hiçbir tedbir ve çözüm üretilmeyecek.

Yasayı geri çekme imkanları yok ama uygulamasını erteleyerek engellileri ev hapsine mahkûm ediyorlar.

Geçen yıl Ankara minibüsçüler odası müjdeler veriyordu anladığımız kadarıyla bu müjdeler devam edecek. Engelliler için siz hangi hakları verirseniz verin o hakları kullanabilmek için önce evinden çıkacak çıkabilirse bina girişleri uygunsa kaldırımlarda yürüyebilir ve toplu taşımaya binmeye gelince akıllı duraklar varsa internet ve mobil uygulamalardan aracın geliş ve gidişlerini bilerek hareket edebilirse araçlara binebilecek.

Kaç tane engelsiz taksi var minibüs tarzı kaç araç engellilere uygun. Büyük şehirlerde bile sorunlar varken küçük şehirler dahada sıkıntılı. Daha biz nereye geldiğimizi ve geleceğimizi belirten sesli uyarılar sorunlarını çözemedik. Ya yok ya da sesi kısılıyor.

Engellilere uygun olan araçlarda bazen rampaları açmıyor ben ertelemelerin çözüm olmadığını niyetleri olsa bugüne kadar tüm araçların erişilebilir olması gerektiğini düşünüyorum. Ertelemelerin durdurulması ve cezaların caydırıcı olması gerekiyor.

Hangi merkezi ve yerel idareye bugüne kadar erişilebilirlikle ilgili kaç lira para cezası kesildi. Yaya geçidi ihlalleri kaldırım işgalleri engellilere ayrılmış alanların işgal cezaları çok komik ve zaten uygulanmıyor.

Belediyeler işgaliye alıyor ve Esnaf yayılabildiği kadar yayılıyor. Karşıdan karşıya geçtiğim yere yakın bisiklet tamircisi var. Koluma karnıma her yerime bisikletlerin her yeri çarpıyor yani biz insanlarla kavgamı edelim.

Araç geçmesin diye yolun ortasına demir koyuyorlar her yerimize çarpıyor sesli sinyalizasyonlar artsın dedik. Yavaş yavaş artıyor güzel bir kolaylık ama adamın biri gelip oraya araç koyuyor şikâyet etsen ne olacak cezası kaç para ki ancak resimleyip raporlayıp farkındalık sağlamaya çalışıyoruz yani bize şimdi siz evden çıkmayın mı diyorsunuz 2020 erişilebilirlik yılı için güzel bir seçim olmuş birde erişilebilirlik yılı olmasaydı neler olurdu söyleyecek çok şey varda neyse bence bir an önce nasıl olsa ertelenir duygu ve düşüncesini yenip gelecek yıllarda ciddi yaptırımlar olması gerekiyor.

Cezayı hep biz ödüyoruz ilk cezam sürekli kaldırımı işgal eden otoparkı kapattığım için cezayı yedim. 2.si kaldırımı işgal eden masa sandalyeye itiraz ettiğim için dövüldüm ve kör Salih bizi hemde üç kişiyi döğdü deyip mahkemeye verdiler ve yalancı şahitlerle kazandılar.

Erişilebilirlik kurallarını uygulamayanlar işgaliyeyi ödeyip yayılanlar ödüllendirilmeye devammı edecek. Bu gidişle daha çok Cezalar ödeyeceğiz minibüsçüler odası başkanı daha çok ertelendi müjdeleri verecek. Üzüntüyle karşılıyorum.Salih Arıkan,Tel: 0506 514 96 93

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1046
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 57
Kayıt tarihi
: 17.11.16
 
 

1977 Manisa Akhisar'da doğdum. 1986 İzmir Bornova İzmir Körler Okulu'na başladım. 1997 İzmir Kara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster