Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1257
 

Necati Cumalı Buluşması 10-12 Ocak Urla'da

Necati Cumalı Buluşması 10-12 Ocak Urla'da
 

NECATİ CUMALI (1921-10 1 2001)
"Bu yıl 7. gerçekleştireceğimiz “Cumalı Buluşması” 10–12 Ocak 2008 tarihleri arasında yapılacaktır.
3 gün sürecek olan etkinliğimizi onurlandırmanızı dilerim.

Bülent Nart Urla Bld. Başkan Vkl."

* Önce Urlaonline den aktardığımız etkinlik davetini sonra da EXPO2015 için oylama olduğunu hatırlatalım

İlk şiiri 1939'da Urla Hakevi Dergisinde çıkmış olan değerli edebiyatçımız sevgili Necati Cumalı'yı bilmeyeniniz okumayanınız yoktur. Hemen Susuz Yaz' la başlarız saymaya. 1962 de yayınlanan bir öyküsüdür. Romanları Tütün Zamanı !959 ( Zeliş- 1971) , Yağmurlar ve Topraklar 1973, Acı Tütün 1974, Aşk da gezer 1975, Uç Minik serçem 1990, Viran Dağlar 1994 . Ay Büyürken Uyuyamam, adlı öykü kitabı da beni çok derinden etkilemişti. Kendisi ve eserleri için ayrı bir blog gerekmekte. O denli üretken, çalışkan ve çok da sevilen bir edebiyatçımız. Ben sözü hemen CUMALI buluşması Düzenleme Kuruluna bırakıyorum minik bir parantezden sonra.. Devamında da etkinlik programı yer alıyor.

Bu arda bu etkinliklerde her yıl bir başka edebiyatçımıza da sahip çıkılacak. anılacak olan değerli yazarımız Muzaffer Buyruçu ve Urla sevdalısı değerli tiyatro sanatçısı Mustafa Yalçın.

(Belki İzmir Civarında oturan blogcu dostlar için geleneksel bir kış MB buluşması günü olabilir Urla Cumalı buluşmaları ne dersiniz? selam ve sevgiler ezgi umut )


VII. NECATİ CUMALI ANMASINA DOĞRU:..

“Hiçbir Sanatçımız Unutulmasın!”

Necati Cumalı, yazdığı romanlar, öyküler, şiirler ve tiyatro yapıtlarıyla bugün edebiyatımızda önemli yazarlarımızdan biri olarak güncelliğini koruyor, koruyacak. O, Urla’dan, Anadolu’dan, kentten; yalın diliyle, gerçekçi tutumuyla, gözlemlediği halkının hikâyelerini yazdı, oyunlaştırdı. Uzun yıllar yaşadığı, “Üzümü, narı baldan tatlı”, her yeri buram buram “tarih” kokan Urla’nın, Urla’lının hikâyesini oyunlarıyla sahneye taşıdı. O insanlar, o tarih, öyküleriyle, romanlarıyla şiirleriyle duygu dünyamıza lirik ve şiirsel bir dille aktı. Tarlada, tütünde, kara sabanda emeğiyle çalışan, üreten ve her daim emeği sömürülen, hor görülen, ezilen köylümüzü yazdı;onların derdini kendine dert edindi. Yıllarca avukatlık yaptığı bu kentte, taşrayı, taşra insanını yakından tanıdı. Taşra’nın saflığını, temizliğini; taşra insanının düşlerini, hayallerini, “kaçıp kurtulma”, “gitme” duygusunu ve değişmeyen o “taşra fotoğrafı”nı kazıdı bilincimize. Necati Cumalı, her okuduğumuzda, yeni yeni tadlar alacağımız, Anadolu’nun, Andolu insanının saflığını, temizliliğini, güzelliğini yeniden yeniden keşfedeceğimiz bir yazarımızdır. Onu ve onun gibi onlarca yazarlarımızı, sanatçımızı unutturmamak, gelecek kuşaklara aktarmak, bugünün gençlerine tanıtmak bir görev olarak önümüzde duruyor. Artık bir gelenek haline gelmiş olan Necati Cumalı Anma’larını, yaşatmak; başta Urla’lılar olamak üzere; Belediyenin, kamu görevlilerinin, öğretmenlerin, esnafın bilinçle yüklenmesi gereken bir görevidir. Hep söylendi; bugün ülkemizin bir çok ili, ilçesi Necati Cumalı gibi önemli bir yazara sahip olsun ister. Ama her ilçe Urla gibi şanslı değildir; ne mutlu Urla’ya, Urlalıya, Necati Cumalı, Seferis, Tanju Okan, Neyzen Teyfik gibi değerleri, yazarları var bugün. Urla’lı bu bilinçle değerini kavramak ve sahip çıkmak zorundadır Necati Cumalı anmalarına…


VII.si 10 Ocak/12 Ocak 2008 tarihleri arasında üç gün sürecek olan NECETİ CUMALI ANMA’sının programı ekte sunulmuştur. Bu yıl da çeşitli salonlarda ve geçen yıl başlanan “Urla Kahvelerinde Sanat” etkinliklerimiz yapılacaktır.
Bu yıl yine bir ilk olarak, birincisini başlattığımız ve gelenekselleşecek olan, Ege Bilimsel Briç Kulübü Derneği’nin teknik katılımıyla I.NECATİ CUMALI BRİÇ TURNUVASI” düzenlenecek. Turnuva sonucu kazananlara ödüllendirilecektir.
Her yıl Neceti Cumalı ile birlikte yitirdiğimiz bir yazarı anıyoruz. Bu yılki yitirdiğimiz yazar konuğumuz, MUZAFFER BUYRUKÇU. Yazarımızı anmalarla, panellerle anarak, “hiçbir sanatçımız unutulmasın!” sloganıyla Buyrukçu’ya sahip çıkıyoruz. Geçen yıl yitirdiğimiz değerli tiyatro sanatçımız, “Urla Sevdalısı” Mustafa Yalçın’nı da çeşitli etkinliklerle anıyoruz.
Yine bu yıl İlçemiz bir ilke kavuştu. İlçemizde bir tiyatro topluluğu kuruldu: KLAZOMENAİ OYUNCULARI ŞİİR ÖYKÜ TİYATROSU. Urla Kahvelerinde, salonlarında dramatize edilmiş Necati Cumalı öykülerini, bir kısa oyunu ve Necati Cumalı şiirlerini yorumlayarak sergileyecekler.
İzmir/ Ürkmez’de kurulan ve Urla’ya taşınmasını umut ettiğimiz çeşitli dillerde yetmiş bin kitabı olan, “KÜLTÜRLERARASI İŞBİRLİĞİ, EĞİTİM, ÇEVİRİ VE ARAŞTIRMA KÜTÜPHANESİ” nin tanıtımını yapacağız. Konuklarımızın etkinlik kapsamı içinde bu önemli kütüphaneyi gezip görmelerini sağlayacağız.


VII. Necati Cumalı Anması’na katılacak yazarlarımız, sanatçılarımız ve Konuklarımız:

Erden Kral, Özdemir Nutku, Hülya Nutku, Özgen Seçkin, İsmail Mert Başat, Önder Alkım, Hayri K. Yetik, Yusuf Köksal, Hülya Soyşekerci, Namık Kuyumcu, Fergun Özelli, Tacim Çiçek, Hüseyin Peker, Altay Ömer Erdoğan, Mehmet Sarsmaz, Bilsen Başaran, Hasan Özkılıç, İbrahim Yalçın, Tevik Akşit, Müfide Cumalı, Aydın Cumalı, Rekin Teksoy, Cengiz Bektaş, Hüseyin Kaplan, Gülçin Araç, Çağnur Şarman, Senur Şarman, Tolga Ketenci, Emrah Tatlıcıoğlu, Esra Ok, Saniye Başer, Emel Rona, Halil Başaran, Verdigül Doğan,
Değerli basın emekçileri… Urla belediyesinin desteğiyle ve bir avuç insanın çabasıyla gerçekleştirilen VII. Necati Cumalı Anma’sına, “Hiçbir Sanatçımız Unutulmasın!” şiarına gereken desteği vereceğini biliyoruz…

Saygılarımızla..

Program Kapsamında;

Tiyatro ve Gösterilerden Sorumlu:
Raşit Öztürk (Sanat Yönetmeni)

Resimden Sorumlu
Sema Akgül (Ressam)

Briçten Sorumlu

Raci Uyar
Bünyamin Öğünç
Gökhan Darink

Basından Sorumlu:
Selçuk Tunalı (Gazeteci)

Edebiyattan Sorumlu
Hasan Özkılıç (yazar)

Düzenleme Kurulu


7. Cumalı Buluşması Programı
07 01 2008
VII. CUMALI BULUŞMASI PROGRAMI

10 Ocak 2008 Perşembe:

10.30 Necati Cumalı Anı Evi’nde açılış programı
İstiklal Marşı
Saygı Duruşu
Sunum Konuşması:
Belediye Başkanı (Bülent NART)
Kaymakam
PEN temsilcisi (Hayri K.Yetik)
TYS temsilci (Namık Kuyumcu)
Muzaffer Buyukçu’yu anma (Hasan Özkılıç)
Mustafa Yalçın’ı anma (Yusuf Köksal)
Şiirleriyle Necati Cumalı (Klazomenai Oyuncuları)
Raşit Öztürk şiir kolaj sergisi (Necati Cumalı Evi’nde)
Özel Kitap Sergisi (Necati Cumalı Ev’inde)
13.30 Panel: “Necati Cumalı Şiirinde Urla”
Konuşmacı Yazarlar: Hüseyin Peker, Altay Ömer Erdoğan, Birsen Başaran, Mehmet Sarsmaz
(Urit Ses Salonu)
15.00 “Çeviri ve Araştırma Kütüphanesi”, Konuşmacı: Tevik Akşit (Urit Ses Salonu)
15.30 Panel: “Necati Cumalı ve 40 Kuşağı Şiiri” Konuşmacı Yazarlar: Özgen Seçkin, Hülya Soyşekerci, Namık Kuyumcu (Urit Ses Salonu)
16. 30 Hakan Çeken Kültür Merkezi Resim Sergileri Açılışı: Sema Akgül Kişisel Resim Sergisi. Karma Resim Sergisi : Naci Doğan, Ali Haydar Pektaş, Halil Bayık, Nevsal Bayık, Zuhal Andaç, Ezgi Doğan
17.30 Film Gösterimi (Hakan Çeken Kültür Merkezi)
20.00 Tiyatro Gösterimi: Bademler Kültür Derneği, “Susuz Yaz” (Hakan Çeken Kültür Merkezi)


11. Ocak 2008 Cuma:

10.30 6 Ayrı Kahvede Necati Cumalı Öykü ve Şiirlerinin Klazomenai Oyuncuları Tarafından Sunumu
13.30 Panel: “Kuşaklar Arasında Necati Cumalı” Konuşmacı Yazarlar: Hayri K. Yetik, İsmail Mert Başat, Fergun Özlelli (Urit Ses Salonu)
15.00 Erden Kral’la Söyleşi: “Sinema ve Edebiyat”
16.00 Tiyatro Şiir Korosu (Urit Ses Salonu)
16.30 Yitirdiğimiz Yazarlar: “Muzaffer Buyrukçu” Konuşmacı Yazarlar: Hasan Özkılıç, Tacim Çiçek, Selçuk Tunalı (Urit Ses Salonu)
Film Gösterimi (Hakan Çeken Kültür merkezi)
Panel- Anma: “Necati Cumalı Oyunları ve Oyun Yazarlığı” Konuşmacılar: Özdemir Nutku, Hülya Nutku, Önder Alkım
Anma: “Mustafa Yalçın”, Konuşmacı:Yusuf Köksal (Urit Ses Salonu)
Tiyatro Gösterimi, Klazomenia Oyuncuları “Zorla İspanyol” (Hakan Çeken Kültür Merkezi)
20.00 Sinema Gösterimi (Hakan Çeken Kültür Merkezi)


12.Ocak 2008 Cumartesi

10.30 Konuklarla Urla içi ve Çevre Gezisi
13.00 Klazomenai Oyuncuları Tiyatro Gösterimi (Cumalı Evi)
14.30 “I. Cumalı Briç Turnuvası” (Urit Ses Salonu)
Film Gösterimi (Hakan Çeken Kültür Merkezi)
20.00 Final Yemeği ve Plaket Törenihttp://siirlersairler.blogcu.com/

http://www.urla.bel.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=209&Itemid=28

http://www.urlaonline.com/urlaaktif/content/view/122/1/ ( fotoğraf ve davetiye)Kapat'); document.write(''); //>

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Benim niye haberim olmadı bu etkinlikten ya? Çok üzüldüm, akşam kokteyle gelmek de fırstçılık olur artık. MS

Mehmet Sağlam 
 12.01.2008 10:34
Cevap :
Demek ki blogumda gözünüze ilişmemiş. Bence gidin. Öyle düşünmeyin. selamlar.  12.01.2008 11:26
 

Bir şiirinden alıntı yaptım.Değerlerimizin unutulmamaları dileğiyle. Sana geldiğim yağmurlu günleri hatırlar misin? Pencerene açılan yol dönemecini. Aralar misin hatırama öyle her aksam İlik gülüşlerinin gölgesiyle yüklü perdelerini

Meral Yağcıoğlu 
 09.01.2008 17:10
Cevap :
"Bulutlar terkederdi şehri daima Akşamlari gemiler terkederdi." Sağolun Meral Hanım. Selam ve sevgiler. yeni yılın mutluluklar getirmesi dileklerimle.  09.01.2008 23:11
 

Susuz Yaz'la gözümüzü açmıştık...Çocuktuk...Tütün Zamanı ergenliğimizde etkiledi bizi...Üniversite çağlarımızda,rahmetlik İsmail Cem'in TRT Genel Müdürlüğü zamanında,TV'de Necati Cumalı'nın eserleri ''diziler halinde'' çok başarılı sanatçılarca oyunlaştırılmıştı.Tiryakisi olmuştuk o dakikaların...Keşke o diziler tekrar konulsa...Anılan tarihler, çok yoğun çalıştığımız sömestre sonu çalışmalarına denk geldi.Çok isterdim katılmayı...Bu dileğim,anma proğramında dile getirilirse çok sevinirim...Teşekkürler...saygılar...

Mesut Selek 
 09.01.2008 15:06
Cevap :
O duyguları hep birlikte yaşamışız. Gençliğimize yön veren sanatçılardı Necati Cumalı, Rıfat Ilgaz. O dileğinizi umarım birileri görür . Uygulamaya geçer mi? İsmail Cem'in TRT de olduğu yıllar sanırım en anlamlı eserlerin programların ve filmlerin sunulduğu bir altın çağ idi. Selam ve saygılar  09.01.2008 23:16
 

Sevgili Ezgi UMUT, bizlere "Oğuz ATAY", "Rıfat ILGAZ" ve son olarak Necati Cumali Buluşmasını yazıp bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Ayrıca değerli sanatçımız "Hüseyin ALPTEKİN"e de Yüce ALLAH'tan rahmet diliyorum. Nur içinde yatsın.. UNUTULMAYACAKLARDIR, YILDIZA KARIŞANLAR.. Burada uzun yıllardır yaşayan bir sanatçımız ve de bir de atölyesi var. Ben kendisiyle röportaj yapmak için e-mail yazdım, cevap bile vermedi, bu da beni çok üzdü. Ama yine de röportaj olmasada bu değerli rassamımız hakkında bir yazı düşünüyorum. Belki kendisi memnun olmayabilir kimbilir.. Neyse.. Bu tür etkinlikleri duyurduğunuz için bir kez daha teşekkürü borç bilirim.. Sevgi ile kalınız..

Ohannes 
 09.01.2008 13:59
Cevap :
Bilirsiniz aslında sanatçılar çoğunlukla dışarıdaki dertlere açık ama kişilere kapalı olurlar. Ondandır belki de iletiniz ulaşmamış filtrelere takılmıştır. Bir daha yollamakta yarar olabilir. sağolun duyarlı katkınız için. Selam ve saygılar  09.01.2008 23:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 566
Toplam yorum
: 1972
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1319
Kayıt tarihi
: 11.07.06
 
 

Edebiyatla ilgileniyorum. Ayrıca amatörce belgesel film çalışmaları yapıyorum ve kültürel etkinlikle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster