Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mayıs '08

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
1870
 

Necip Fazıl Kısakürek

Necip Fazıl Kısakürek
 

resim: www.necipfazil.com'dan alıntı


Ölümünün 25.yıldönümü vesilesiyle...

Daha 23 yaşında Cumhuriyet gazetesinde şiirler yazmaya başlamış, Cumhuriyet gazetesinde (1928) Yaşar Nabi, Necip Fazıl için “Bir mısraı bir millete şeref verecek şair!” ifadesini kullanmıştır.

Abdullah Cevdet "İçtihat" mecmuasının kapağına Necip Fazıl’ın resmini koydurur ve altına şu hükmü yazdırır: Türkiye’nin Baudelaire’i

1934’te Abdülhak Hamit’in eşi Lüsyen Hanım, Necip Fazıl için: “Otuzdan aşağı şairlerimizin en üstünü!” der.

1938’de Paris’te Eyfel radyosunda, Fransızcaya Abidin Dino tarafından çevrilen “Çile” şiiri okunur ve büyük ses getirir…

1940’ta zamanın Maarif Vekili Hasan Ali Yücel tarafından Necip Fazıl’a ısmarlanan “Nâmık Kemal” adlı monografik eser, Türk Dil Kurumu tarafından basılmıştır.
Hececiler adına “Bizden sonra hiçbir nesil ve şahıs gelmedi!” diyen Halit Fahri Ozansoy sadece Necip Fazıl’ı istisna tutmuştur.

Dr. Muhammed Harb’in 1980’den sonra Necip Fazıl’ı Arapçaya çevirme çabasında Necip Fazıl’ı, Şark-İslam dünyasının ortak duyuş, duruş, estetik ve hassasiyeti olarak kabulü vardır.

Yine 1992’den sonra Necip Fazıl’ın şiir ve hikâyelerini İngilizce ve Urducaya çevirerek Pakistan çevresinde onu tanıtma gayretine giren emekli albay ve cumhurbaşkanlığı tercümanı Masood Akhtar Shaikh şöyle der:

“Shakespeare gibi dünya çapında bir şahsiyetinizi neden yeterince değerlendirip tanıtmadınız!”
Ona göre Türkiye Necip Fazıl’la kendisini çok daha iyi tanıtabilir… Tıpkı İngilizler gibi…

25 Mayıs 1980’de doğumunun 75. yıldönümü vesilesiyle Kültür Bakanlığı tarafından Necip Fazıl’a “Büyük Kültür Armağanı” verilmiş ve kendisi nakdî mükâfatla taltif edilmiştir.
26 Mayıs 1980'de Türk Edebiyat Vakfı tarafından "Şairler Sultanı" kabul edilmiş ve 1982 yılında yayınlanan "Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu" isimli eseri münasebetiyle de "Yılın Fikir ve Sanat Adamı" seçilmiştir.

Necip Fazıl Kısakürek(26 Mayıs 1904-25 Mayıs 1983),düşünce tarihimizde önemli izler bırakmış bir şahsiyettir. Onun fikir, sanat ve edebiyat dünyasına dair teşhis ve tespitleri, Türk kültür ve edebiyatının olgunlaşma ve gelişme sürecinde orijinalliği ile dikkat çekmiştir.

Uzun bir sanat hayatı ve geniş edebî çevresine rağmen Beşir Ayvazoğlu’nun dediği gibi “Necip Fazıl tek başına bir nesildir. Sanat ve fikir dünyamız onsuz yoksuldur.” Yine tek başına bir nesil olmasına rağmen onun lâyıkıyla okunduğunu veya anlaşıldığını söylemek çok zor. Necip Fazıl bilhassa edebiyat dünyamızda ihmal edilmiştir.

Hep hissî ve önyargılı olmakla suçlanan Necip Fazıl, edebiyat tarihimizde en çok hissî ve önyargı ile yaklaşılan birkaç sanatkârdan biri olmuştur.

O, büyük kalabalıklar içinde sanatı, fikri ve öfkesiyle, entelektüel şahsiyetiyle yalnız kalmış ve karşısında onu anlamayan, anlamak istemeyen iki muhit bulmuştur:

Birincisi, Müslümanlığını bayraklaştırmasından itibaren kapıların yüzüne kapatıldığı muhit… Türkiye’de sanat ve edebiyat adına bir şeyler yapmak isteyen bu muhit, 1935’ten evvel onun için “Bir mısraı bir millete şeref verecek şair!”demişken, mahut tarihten sonra ona “Sanatına kıyan geri adam!” yaftasını takmış ve adeta onu defterden silmiştir.

İkincisi de, kaba plânda aynı dünya görüşünü paylaştığı, fakat düşünce derinliğinde kendisine yabancı kalan muhit… Bu muhit onun edebî kimliğine rağbet etmemiş, onu fikir sözcüsü olarak kabul etmiştir. Adeta onu bir siyasî lider bilip onun 1935’ten sonraki ifadelerinden ideolojik olanları alıp bayraklaştırmıştır. Onu bayraklaştıranlar, onun ruh ve fikir çilesini sadece “Sakarya, Zindandan Mehmet’e Mektup, Çile ve Muhasebe” gibi şiirlerle özdeşleştirmiş, sanatının ve düşüncesinin inceliklerini keşif zahmetinde bulunmamışlardır.

Kısaca; her iki muhit de ona yabancı kalmış, onu çözememiş veya çözmek istememiştir. Necip Fazıl, genel hatları ile belirlediğimiz bu iki muhit karşısında öfke ile haykıran bir fikir ve cemiyet adamı, bir edebiyatçı, bir sanatkârdır, Türk milletinin yetiştirdiği en önemli entelektüellerdendir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok çok sevdiğim bir şairdir. İyiki yazmışınız,elinize sağlık.Ne demiş N.F. Kısakürek.. Bir zehirki hayat özü faniye..eh haksızda değilmiş.. saygılar..

fugen 
 09.06.2008 21:47
Cevap :
NFK önyargıyla bakılan bir edebiyatçımız. Onu yazmak da zor! Beğendiğinize sevindim. Ziyaretiniz için çok teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla  09.06.2008 22:37
 

Necip milletimizin öz değerlerini,tüm eserlerinde, hayatı boyunca yürekten anlatan ve bu uğurda defalarca yargılanmaktan da yılmayan rahmetlik üstadın, ''Tomurcuk derdinde olmayan ağaç,odundur.'' sözünü hiç unutmuyorum.Saygılarımla...

Mesut Selek 
 26.05.2008 22:45
Cevap :
Çabamız odun olarak kalmamak hocam. Hele ki 20 sene su altında kalmış KÜTÜK hiç olmamak... Katkınız için teşekkür ederim. Saygılarımla..  27.05.2008 7:26
 

ne hasta bekler sabahı/ne taze ölüyü mezar/ne de şeytan bir günahı/seni beklediğim kadar/geçti istemem gelmeni/yokluğunda buldum seni/bırak vehmimde gölgeni/gelme artık neye yarar...en sevdiğim izeleridir...bir hissin bu kadar ayrı uçta, bu kadar öz bir şekilde ifade edilmesi...

beenmaya 
 26.05.2008 21:10
Cevap :
merkezinde "insan" olan şiirler, evrenseldir. Mısralarını yazdığın "Bekleyen" şiiri de böyle bir şiir. Teşekkürler Özlem, sevgiler  26.05.2008 21:13
 

Ayrıca bugün doğum günüymüş Necip Fazıl'ın, akşam bizim okulun öğrencilerinin hazırladığı tiyatro oyunu var, tesadüfen davetiyeye baktım; "Reis Bey" oyunun adı, yazan Necip Fazıl...Benim çok iyi tanıdığım bir kişilik değildi, yeni yeni öğreneceğiz...yaş kemale erince...selamlar...

Fatma Köse  
 26.05.2008 18:30
Cevap :
Evet öğretmenim, bugün de Necip Fazıl'In doğum günü... Onun "Bir Adam Yaratmak" oyununu ilk oynayan da MUHSİN ERTUĞRUL... hayatta iyi bir öğrenci olmak kadar erdemli bir şey yok sanırım. Selam ve sevgiler  26.05.2008 19:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 2363
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2316
Kayıt tarihi
: 22.08.07
 
 

Bu âlem içinde aileme zaman ayırmak, gezmek, okumak, fotoğraf çekmek, resim çizmek ve iş hayatı h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster