Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

10 Ocak '08

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
3583
 

Neden ''Melekler Yüreğinizden Öpsün'' ?

Neden ''Melekler Yüreğinizden Öpsün'' ?
 

Neden ''Melekler Yüreğinizden Öpsün'' ?


İlk okul dördüncü sınıftaydım bir kara trenle babamı Almanya'ya yolcu ettik ve biz üç kız kardeş, annemizle birlikte kalakalmıştık.. Annem bizlere tam yirmi yıl boyunca hem analık, hem babalık yaptı..

Bazı geceler karanlıklar ve soğuklar ürkütürdü kardeşlerimle beni. Bazı geceler de kötü komşular ürkütürdü.. (Bunlar başka bir yazı konusu olarak kalemimde demleniyor..)

Annemden Allah razı olsun. O daha çocukluğumuzda bize bütün duaları öğretmişti.. Yazları camiye gönderirdi. Kuranı öğrenelim diye. Ben daha altı yaşındayken Kuranı Arapça okumayı öğrendim ve arkasından da şükür hatimler ettim.. Ailemiz Muhafazakar bir aile yapısına sahiptir ve annem de namazında niyazında bir kadındır.

Bir Çerkez kızı olduğu için, çok sıkı disiplinle yetişmiş, bizide o gelenek ve göreneklere göre yetiştiriyordu. Bu yüzden kendimizi bildik bileli Allah inancıyla ve de Çerkez terbiyesiyle yetiştik..
Allah'tan korkmaktan çok, şimdi tarif edecek olsam mutlaka zorlanırım yazmak için, ona karşı anlatılmaz bir sevgi ve saygı besleyerek büyüdük.

Günün her saatinde beni kimsenin zorlamasına gerek yoktu dua etmek için.

Dua ettikçe bir huzur kaplardı içimi. Helede akşam olup yatağa girince, sayısını hatırlamam mümkün değil, daha ben dualarımı mırıldanırken kendiliğimden dalar giderdim uykuya.

Sonra da doğru, rüyalar ülkesine.

Nedense bu rüyalar kendisinde ki o gizli hal içine alırdı beni.. Hep düşünürüm bu rüya konusunu çünkü, gördüğüm rüyaların hepsi, hala daha hayatımda anahtar teşkil eder ve de çıkar..

Ben daima uyumadan az önce, rahmetlilere, hastalara, dertlilere, kimsesizlere, yaşlılara, çocuklara, her türlü sıkıntıda olan bütün insanlara yardım etmesi ve bizleri koruması için dua ederim ve yalvarırım Allah'a.

Çocukluk buya, ölmekten ürksem de (o zamanlar) o günden beri annemin bize öğrettiği bütün dualarımızı okur, sağımıza, solumuza, önümüze, arkamıza, üfler ve bütün meleklerin yüce makamlarına diye, bir de selam yollardık. Öyle rahatlardık..

İşte o akşamlardan bir akşam, korkak ve ürkek uykuya dalmaya çalıştığım soğuk bir geceydi ve ben bir rüya gördüm..

Bütün melekler toplanmışlar, yolladığım dua ve selamlar için, teşekkür ediyor bir yandan da ellerinde sevdiğim çiçeklerle birlikte hepsi birden gülerek sırayla yüreğimden öpüyorlardı..

Hala her hatırladığım da titrerim. Tüylerim diken diken olur ürperirim. Sonra da nedensiz ağlarım..

Onlar öptükçe ben hafifliyordum ve tarifsiz bir huzurun içine doğru yol alıyordum.. Hepimize uçuk gelse de o geceden sonra, Allah'tan başka kimseden korkmayan, ürkmeyen ve sadece ruhumda o garip gücü hisseden biri oldum.

Ne kadar büyüsem KOCAMAN kadın da olsam, hala hissederim bu mistik ve sihirli duyguyu.

Bu sözü ne zaman söylesem, insanlar şaşkın, şaşkın ve mütebessim bakarlar yüzüme.. Onlar değil efendim ben çocukluğumdan beri tuhafım..

İlk gençlik yıllarımda, siz hayal gücü deyin ne derseniz deyin, olur olmaz şeyler anlatırdım. Bizim mahalledeki komşu teyzelerde ''hadi oradan deli kız, yine saçmaladın'' derlerdi.

Sonra mı?

Sevdiğim ve sevgilerini hissettiğim bütün insanlara, onlarında o tatlı huzuru hissedip yaşamaları ve onlara şans getirmesi için, ''Melekler yüreğinizden öpsün'' diyorum! :)

Neden bilmem yazmak istedim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

''Melekler Yüreğinizden Öpsün''

Sabiha Rana

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli blogdaşım sizin oldum olası yazılarınızı "melekler yüreğinizden öpsün" temennisiyle tamamladığınızı ve bunu da muhakkak ki büyük bir iyi niyet içinde yaptığınızı biliyorum. Şimdi bu yeni blogunuzla da "melekler yüreğinizden öpsün" temennisinin gerekçesini öğrenmiş oldum. Ancak ne var bu seferde aldı beni bir merak, söyle ki muhakkak melekler sizin sözünüzü dinleyip tüm insanların yüreklerini öpüyorlardır. Benim anlamadığım ve merak ettiğim şey yürekler melekler tarafından öpülünce ne oluyor sorusudur. Yürekleri melekler tarafından öpülen insanlar daha bir iyi veya akıllı mı oluyorlar? Bu öpülüşün insanlığa ne gibi faydaları oluyor, dünyaya barış, refah mı geliyor? Öyle ya bir şey yapılıyorsa bunun da mutlaka iyi veya kötü bir sonucunun olması gerekmez mi? Diğer bir konu da benim sizin yazılarınızı zaman zaman takip etmeme rağmen neden benim de bir kere olsun yüreğimden öpülmediğim sorusudur. Benim yüreğimi niye hiç öpmez bu melekler? Saygı ve selamlarımla

Matilla 
 06.12.2011 14:02
Cevap :
Daima sağlık, huzur ve sonsuz sevgiyle; ''Melekler Yüreğinizden Öpsün'' :) Sabiha Rana  04.04.2012 9:40
 

Değerli Sabiha Hanım, Dua ve korku/huzur ilişkisini sıcak ve yalın bir dille anlatan yazınız ve de bize açtığınız yüreğiniz için sonsuzca teşekkürler. Günümüzde bilgiye ulaşmanın hiçbir zorluğu kalmadığı için, artık kalplere nüfuz edecek olan sözler yalnızca yaşanmışlık içerenler olacaktır şüphesiz. Kendi tecrübenizden süzülüp gelen bu satırların, sadırlara şifa olması dileklerimle…

Erdemzamanı 
 06.12.2011 8:57
Cevap :
Saygıdeğer Dr. Nebile Aslan Hanımefendi, nasıl, nasıl olur da benim için değerli olan bu yorumunuz gözümden kaçar şu an bu düşünce harbi içindeyim. ( sanıyorum bir teknik arızadan dolayı bana anca ulaştı.) Elimde olmayan bu gecikmeden dolayı sizden çok çok özür diliyorum. :( Daima sağlık, huzur ve sonsuz sevgiyle; ''Melekler Yüreğinizden Öpsün'' Sabiha Rana  04.04.2012 9:44
 

ben siz inanıyor ve katılıyorum bende hep dualarımda ALLAHIM duşmanımında işlerini rast getirki topluma zararları olmasın toplum düzeni bozulmasın diye başarılar diler saygı ve sevgilerimi sunarım.

saban kuru 
 03.02.2008 16:31
Cevap :
Sayın Kuru, Allah razı olsun efendim.. Öyle güzel ve kutlu bir sesleniş içinde oluyorsunuz ki yaradana katılmamak ne mümkün.. Allah dualarınızı hayırlarla kabul etsin.. Sevgiler saygılar eksilmeden artsın insan hayatında.. Saygılarımla...  03.02.2008 22:52
 

"Melekler yüreğinizden öpsün" deyimini ilk defa sizden duydum ve çok hoşuma gitti. Çingen Abla tiplemesi de kndinize öyle yakıştırmışsınız ki efendim fallarınızı bile okurken kendimde huzur buluyordum. İnönü'de sizinle karşılaştığım zaman adımı söylemeden benim kim olduğumu tanımıştın. Abacım hayatımda iki büyük tehlike atlattım. Birinde sağ bacağımı kaybedebilirdim. Diğerinde ise eve çalıştığım fabrikadan gelirken 10 metre önümden araba geçip yol kenarında ki direğe çarptı. Allah'a şükürler olsun ki "Melekler yüreğimden o an yüreğime öpücük kondurdular ki" bendeniz hayattayım. Efendim Melekler sizin de yürğinizden öpsün. Saygı ve sevgilerimle.

Ahmet Üstündağ 
 22.01.2008 10:28
Cevap :
Canım kardeşim Allah seni ve aileni korusun.. Amin.. Teşekkür ederim değerli yorumun için.. ''Melekler yüreğinden öpsün Ahmet Üstündağ''  22.01.2008 10:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1989
Toplam yorum
: 5393
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4970
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster