Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Temmuz '19

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
30
 

Neden?

Neden? Her cümlenin ardından gelen nitelikli soru... Hayatımızın tam ortasında ruhumuzun içine bakarak sürekli tekrarlıyor kendini... Bir sebebi olmuyor, sormak için soruluyor bazen ama mutlaka soruluyor. Dilden dökülmese yürek soruyor, neden? Bir çok türevi olmasına rağmen hep ''o'' soruluyor. Ama aslında öyle bir sebebi var ki bir türlü insanların kabullenmediği... Kendini nereye koyduğunu soruguluyor aslında insan, hayatı onu nereye koyduğunu ve hangi sebep ile orada olmak zorunda olduğunu soruyor ama gerçekleri kabullenmemek için yaratılmış insanoğlu, bu gerçeği de reddetmek için ''neden'' demekten kaçamıyor. Sorgulanmaktan hoşlanmayan insan, sorgulamak için yaşıyor. Nefesini, adımlarını, ruhunu, sevgisini ve hatta varlığını tüm fiilleri sorgulamak... Bir sebep olmadan var olan herşeyden ürkerek sadece sebeplerin arkasına sığınıp bir nebze de olsa ruhunu arındırabilmek için ''neden''... Yetmiyor bulduğu cevaplar, bir kere daha bir kere daha bir kere daha... Buldukları ile tatmin olamayan biz insanoğlu, sorgulayarak tatmin olmaya çalışıyor bu kısmı daha acı... 

Neden? Aynı anda sesli düşünelim. Hayatın hangi kısmı tatmin etmiyor önce onu bulmak lazım, hangi sahne de zorlanıyoruz ve hemen ağzımızdan dökülüyor? Yaşayamıyor muyuz, barınamıyor muyuz, sevemiyor muyuz, başaramıyor muyuz, damak tadımız mı köreldi, göremiyor ve duyamıyor muyuz, yoksa konuşamıyor muyuz? Sadece konuşamıyoruz, sadece korkuyoruz, sadece ''neden''lerin arkasına saklanmak iyi hissettiriyor bir kaç dakikalığına... Peki, sorunun doğru halini sormak gerekirse neden konuşamıyoruz, neden korkuyoruz, neden saklanıyoruz? Nedendir bu derinlemesine beklenti, nedendir kabullenmek için direnmek, nedendir var olan ile yaşamaya çalışmanın zorluğu? İnsanoğlunun cevaplayamadığı tedirginliklerinin ardındadır soruları, neden? Bir girdap, bir kör kuyu, bir bilinmezlik karanlığı sanılır ve ışığı bu soru ile görebileceğini sanır insanoğlu... Neden?

Bir çizginin ardındakini, bir gözün içindeki görünmezliği, bir duyulanın gerçekliğini, bir nefesin süresini, bir elin uzanışındaki sıcaklığı, bir tadın damakta kalacak süresini, bir gülüşün aydınlığını, bir yaşam hikayesinin yolunu merak etmeye devam ettikçe gelecek soru... Neden?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 96
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 64
Kayıt tarihi
: 30.03.18
 
 

Merhaba :) Herkesin yazmaya olan isteği ve hayranlığı ile burada buluşabiliyor olmasından çok büy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster