Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Kasım '19

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
52
 

Neden?

Son yazdığım yazıya, sağolsun Sayın Atanur Bey yorum yazmış. Kısaca, Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidar olabilme durumunu irdelemiş.

Gerçekten de şöyle bir baktığımızda, CHP’nin potansiyel oy oranının %25-30 bandında gezindiğini söyleyebiliriz.

Yine ülkemizde, ekonomik bir daralma var. Bunun paralelinde de işsizlik ve yoksulluk artmakta. Yine, küçük esnaf belki masraflarını bile karşılayabilecek raddede iş yapamamakta. Kısacası, ekonominin makro boyutunda da mikro boyutunda da bir gerileme/yavaşlama/erime söz konusu.

***

Öyleyse… Neden, kamuoyu yoklamalarında, CHP hatırı sayılır oranda teveccüh görmüyor? Yıllardan beri söylenen klişe bir laf vardır:

“CHP tavandan tabana, halkın arasına inmelidir” diye! Şimdi bu sözler biraz da göz boyama değil mi? Gerçekten de CHP dendiği kadar elit bir parti mi? Yekten sormak istediğim husus: Bu ülkenin emekçileri, varoş kesimlerinde yaşayanlar, dahası emekliler, neden CHP’ye gerektiği kadar teveccüh etmiyorlar?

***

Senelerdir ülkede tek parti iktidarı var. İşsizlik de yoksulluk da bu dönemde arttı. Sürekli bir “asgari ücret” edebiyatı yapıyorlar, ve bu ücretle ne kadar simit alınacağını, işte efendim ne kadar yumurta alınacağını söylüyorlar. Tamam da şimdi bunlar, siyaset midir?

Gerçekten de CHP’nin bu mesele üzerine yoğunlaşması lâzım: Neden, geçim sıkıntısı yaşayanlar, emekçiler, işçiler, emekliler, köylüler, çiftçiler, seçim aşamasında oylarını sürekli sağ muhafazakâr partilere veriyorlar!?

CHP, artık farklı bir siyaset stratejisi izlemeli. Kendisine oy vermeyen büyük kentlerin çeperlerinde yaşam mücadelesi veren bu kitlelere nasıl ulaşılacağının üzerine yoğunlaşmalı.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Selamlar Erhan bey, benim zaviyemde görülen; "Mevcut iktidar, iktidarı kaybetmek için CHP ise iktidar olmamak için elinden geleni yapmaktadır." Tam bir üsttenci tavır olan "Halka inmek" tabiri ise tam olarak şişmiş egoyu/kibri temsil etmektedir ve bu halk üsttenci tavrı oldum olası red etmiştir ki mevcut iktidar da uzun zaman önce buna evrilmiş durumdadır. Sağlıcakla Kalın efendim...

Yorum Dükkanı 
 01.12.2019 5:20
Cevap :
Sayın Yorum Dükkanı, katkınız için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi bizim milletimiz kendisine "tepeden" bakanlardan haz etmez... Ama, yeni dönemde kimin kimlere tepeden baktığı sizin de belirttiğiniz üzeredir... Saygılarımla, Erhan Salman.  02.12.2019 11:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 642
Toplam yorum
: 133
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 82
Kayıt tarihi
: 18.05.16
 
 

Ben, Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunuyum. Şuan için öze..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster