Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Eylül '06

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
1252
 

Neden AB?

Neden AB?
 

Korkularımızdan kurtulmak için belki en önce. Kendimize güvenmek ve kendi devletimize, kurumlarımıza, kendi milletlerimize, kendi din ve mezheplerimize, kendi ekonomimize güvenmektir. Kısacası değişebilmeyi başarabilmektir.

Bende biliyorum bize hazineler sunulmayacak, kimleri hırpaladığımız yaşamımızı, AB'nin hırpaladığını düşünür, kendimize sunamadığımız hayatları elbette bize altın tepsilerde sunmayacaktır kimse.

Biz hırpalanarak kırıla döküle yol alacağız bunuda biliyorum. Ekonomik gösterge rakamları, gelişmişlik farkına ait istatistikleri hergün okursunuz ben bunları yazmayacağım. Fakat; Yolsuzsuzluk batağından çıkmak için AB, rüşvet ve adam kayırmanın ne hallere getirdiğini ülkeyi bilmeyen varmı?

Milliyetçilik batağından faşizmin çirkin kuyusuna düşmemek için AB,

Geri kalmış tüm müslüman ülkelerdeki yaşama geri dönmemek için, kadınlarımızın tekrar köle olmadığı bir dünya için, aramızda özgürce yaşamaları için AB,

Bölünür parçalanırız korkumuzu yenmek için, sahi o kadar güçsüzmüyüz? Yada çok hırpaladık renga renk halklarımızı?

Linci kutsayan emniyet müdürlerimizin olmamamsı için AB. Başımız derde girdiğinde nasıl güveneceğiz polise?

Kodumu oturtan generaller değil, sevgi dolu yürekli olan generaller için , Hatta darbe yapmayan ve işkenceci olmayan askerler için AB.

Hapishanelerinde açlıktan ölen değil hayata tutunmaya çalışanların olduğu bir ülke için AB.

Soyulup soğana çevrilen değil üreten bir ülke için AB.

Kısacası sunulmayacak bize hayatın güzellikleri biliyorum, almalıyız ama kendimizi güvende hisetmek için ve kendimize yani insanımıza güvenmek için yürümeliyiz bu yoldan.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sizce ab emperyalistmidir? değilse neden ayrıntılı bir açıklamanıza acilen ihtiyacım var yardım ederseniz mail adresim alcazar31@mynet.com bekliyorum

kuzeymen balikçi 
 13.03.2007 19:44
Cevap :
elbette emperyalisttir benim emperyalist olmadığına dair iddiam yok. fakat bizim sistemiziden daha ileri bir hukuk, demokratik ve ekonomik sistemleri var. belkide bizi bu standarda taşıyabilir AB. yoksa başka beklentiler hayaldir bunu biliyorum. keşke dönüşümü kendimiz yapabilsek de böyle süklüm püklüm olmasak AB karşısında. ama bizim yapılanmamız o kadar geriki, toplumda yetersiz kalıyor dönüşümleri zorlamaya, eee denize düşen yılana sarılır.  14.03.2007 9:06
 

Ben gerçekten bu yazdıklarınıza inanıp inanmadığınızı merak ediyorum? AB bu kadar mı sütten çıkmış ak kaşık? Yani bu yazdıklarınızın hiçbirisi AB ülkelerinde kesinlikle olmaz mı?

Hasan Çelen 
 14.09.2006 17:58
Cevap :
ben AB nin sütten çıkmış ak kaşı olduğunu söylemiyorum. Sadece kendi dönüşümümüzü yapacak bir dinamik olarak kullanabiliriz. Yoksa AB çıkarı olmayan bir ülkeye neden ilgi duysunki. Bizim içinde aynısı geçerli. En azından projeli çalışma mantığı alsak bile yetrelidir diye düşünüyorum. Kaldıki siyasal sistemimiz üzerindeki dönüşüm daha önemli geliyor bana. Kamunu bozulmuş olan düzenini nasıl düzelteceğiz, bu vb sorunlar okadar çokki bir çıkış kapısı olarak neden düşünmeyelimki?... katkılarınız için teşekkürler.  15.09.2006 9:29
 

Hayal içinde yaşayan nasıl ölüyordu? Gerdeğe neyle girilmiyordu?

Reha Ülkü 
 13.09.2006 12:25
Cevap :
ya hayallerimiz olmasaydı, nasıl yaşanırdı hayat. teşekkürler katkınız için.  13.09.2006 14:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2659
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster