Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '20

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
26
 

Neden Amerika'da eğitim

Oğlumun kesinlikle Amerika’da okumasını istiyorum Çünkü;

Başta oğlum ve tüm aile fertleri son 5 senedir yaptığımız araştırmalar neticesinde onun Amerika’da Finans, İşletme gibi Ticaret’e daha yatkın bir bölüm okumasına karar verdik. Bu hafta, Üniversite başvuruları konusunda bizi yönlendirebilecek tanıdık bir danışman konusunda dostların yardımını rica etmiştim. Sağ olsunlar, özelden ve sosyal medyadan birçok arkadaşım kontakları geçtiler. Hepsi ile teker teker sırasıyla konuşuyoruz.

Bazı değerli dostlarım da bize oğlumun Kanada, Hollanda, Avusturalya, Yeni Zelanda, İsveç, Almanya, Rusya, Avusturya, Danimarka hatta Çin gibi başka ülkelerde okumasını önerdiler. Onlar da kendi görüşlerinde haklılar belki. Başka ülke veya branş öneren ilk 10-15 arkadaşıma, son 5 yıllık süreci her birine dakikalarca izah ederek başladım, daha sonra herkese tek tek anlatmaktan çok yoruldum ve ısrarcı olan dostlara kısaca;  “konu tartışmaya kapalı” dedim. Ancak, istemeden de olsa kendilerini kırmış oldum. Özür dilerim.

Burada, oğlum başta olmak üzere 5 yıldır tüm ailenin neden Amerika’da okumaya karar kıldığımızı bir kez daha anlatmak istiyorum;

  1. Benim de okuduğum, Birleşmiş Milletlerde çalıştığım “Amerika Birleşik Devletleri” başlı başına bir “Eğitim” unsurudur. Her şeyin EN’i Amerikadır ve Amerika’dadır. Elbette diğer ülkelerde de başarılı işler, şirketler vardır ama yine de Ticaretin, Borsa’nın, Finansın, Teknolojinin kalbi, İnternet Pazarlama ve Reklam Ajansları, dünyanın en büyük 500 şirketinin 148'i, dünyadaki üretimin %18'i Amerika’dadır.
  2. Amacımız, oğlumun orada bulunduğu süre içerisinde ana dili gibi İspanyolca öğrenmesi, tüm kültürleri öğrenerek, hazmederek önümüzdeki senelerin pazaryeri Amerika kıtasını baştan sona, karış karış dolaşması ve antenleri açık olarak ileride işbirliği yaratabilecek, franchising, ortaklık, know-how’ı Türkiye’ye taşıması. Bunun için de Amerika’da yeteri kadar bol vakti olması gerekiyor. Okul 5.planda. Elbet mezun olacaktır ama onun zamanında okulunu bitireceğinden eminim.
  3. Bu nedenle Finans, Ekonomi, İşletme gibi Ticarete daha yatkın bir bölüm seçmesini arzu ediyoruz.
  4. Ivy league gibi zorlayıcı üniversiteler asla tercihimiz değil. Yoksa, kesinlikle benzeri zorluk ve eğitim düzeyinde Türkiye’de okullar mevcut.   

Bu görüşlerimizin ışığında yapacağımız başvurular konusunda bizlere yardımcı olacak makul, mütevazı danışmanlar arıyoruz. 5000 dolar karşılığında veya saati 700 TL’dan 30 saat garanti isteyen danışmanları istemiyoruz.

Sevgiler

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Amerika da eğitim alan biri Türkiyede iş hayatına başlarsa öğrendikleriype çalışma hayatı paralel gider mi....

savas barka 
 26.11.2020 19:02
Cevap :
SEvgili Savaş. Çok daha önde gider. Emin ol, kendine güven.   27.11.2020 11:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 282
Toplam yorum
: 172
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 4294
Kayıt tarihi
: 23.01.07
 
 

Kayseri doğumlu, 1977'den beri Sektörde (Otel, Çarşı, Yurtdışı Acente, Profesyonel Turist Rehberi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster