Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '13

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
520
 

Neden baharda aşık oluruz?

Neden baharda aşık oluruz?
 

alıntıdır


Kıştan şikayet ederken, yaz gelsin artık derken, bahar kapımızda. Dalında gelin gibi süzülecek rengarenk çiçekler. Güneş okşayacak toprağı, arılar toplayacak balları.

Nisan – Mayıs ayları hepimize apayrı bir huzur, mutluluk, neşe getirir. Bahar’a, yaz’a özel şarkılar bestelenir. Defterler arasında saklı kalan şiirler can bulur yeniden, kalp ritimleri tatlı bir heyecanla değişir.

Bahar ve Aşk birbirinden ayrılmaz ikili oluverir. İsimleri hep birlikte zikredilir.

Nedir bahar da insanları değiştiren ve aşk’ı akla getiren?

Aslında havaların ısınması, güneşin içimizi ısıtması, kuş cıvıltıları gibi bir çok örnek gösteririz. Oysa bunun bilimsel bir açıklaması da var.

Uzun bir zaman önce okumuştum baharda neden aşık olunduğunu.

Sebebi uzayan günlerin, artan güneşin vücut biyokimyasında yaptığı değişikliklerde gizliymiş. İnsanın biyolojik saati olarak bilinen “suprakiazmatik çekirdek” beyinde hipotalamus denilen bölgede bulunuyor, güneş ışığı miktarını gözün ağ tabakası yoluyla gözlemliyor ve günün uzunluğuna dair bilgiyi beyindeki diğer bölgelere bildiriyormuş.

Ve yine artan güneş ışığı ile birlikte kışın yüksek düzeyde bulunan uyku hormonu melatonin azalıyor, mutluluk hormonu seratonin ise yükseliyormuş. İnsan daha az uyurken içinde coşku, sevinç, mutluluk hissediyormuş.

Hormonal değişiklikler nedeniyle bahar ve yaz aylarında duygular daha yoğun hissediliyormuş.

Yani baharda aşık olmanın biyolojik yönden bir çok sebebi var aslında.

Yalnızca “Ben Her Bahar Aşık Olurum” şarkısından esinlenilmiş bir ilham gücüyle aşık olmuyor insanlar. Kışın içimizden çoğu zaman uyumak dışında bir şey gelmiyor. Çünkü melatonin yükseliyor. Yazın ise tam tersi seratoninin yükselmesiyle uyku süreci azalıp yerini hareketliliğe, muhteşem bir enerjiye bırakıyor.

Özetle bahar yaklaştıkça yaklaşıyor. Güzel enerjiler, kendinizi mükemmel hissedeceğiniz günler kapıda bitiverecek.

Sağlığınız, huzurunuz, sevginiz daim olsun.

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazdıkların çok doğru lakin ben tüm mevsimleri severim. Kışın üşümem, yazında yanmam. Niye diye sorarlar. Cevabım nettir "Allah'ın nimetleri arasında fark yok ki" Aşk ise bir mevsimlik olmaz ki ömürlük olur, ömürlük.. Esen kal..

hssensoz 
 13.03.2013 21:41
Cevap :
İşte bu çok doğru.Aşk olunca ömürlük olsuk mevsimlik değil. Bahar yalnızca bir başlangıç olsun güzel yürekler için. Devamı bir ömüre yayılsın. Selamlar  14.03.2013 21:43
 

CANIM Merve Ballı, o her bahar aşık olanlar, demek ki suçsuzmuş. Suçlular, melatoninin düşüşü, seratoninin yükselişiymiş. Sevgiler, kucak dolusu adadan.

Göksel47 
 13.03.2013 19:06
Cevap :
CANIM Göksel Hanımcığım, hakikaten her bahar aşık olanlara daha insiyatifli davranmayı düşünüyorum:)Herşeyin bir bilimsel açıklaması varmış,aşk'ın bile...kucak dolusu sevgiler Kıbrıs'a ve size.  14.03.2013 21:41
 

çünkü bahar olduğu için...

Erdal Ceyhan 
 13.03.2013 12:52
Cevap :
Asıl cevap bu aslında,hepsini kapsıyor:)  14.03.2013 21:40
 

İşte umutlu, işte bahar ve aşk kokan, işte sevgiyle ve coşkuyla yazılmış bir yazı .Bu yazının sahibi de bahar gibi aynı,çiçek çiçek,renk renk.Mayıs ayı benim ay'ım Mervecim Mayısta doğdum,Anneler günü mayısta,hemşireler günü yine Mayısta ee üstüne bir de Mayıs ayı yaklaşmaktayken bu güzel bahar yazısı bugün çook keyf verdi bana daha ne olsun.Mutluluklar.

Şennur Köseli 
 13.03.2013 11:16
Cevap :
Canım benim!adı güzel, yüreği güzel.Ne güzel bir coşku verdi yorumun anlatamam.Mayıs Ayını bende çok severim. Bahar bambaşka bir huzur veriyo insanın içine. Umut dolu, aydınlık getiriyor beraberinde. Seni seviyorum ve kocaman öpüyorum.  14.03.2013 21:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 670
Toplam yorum
: 3227
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1855
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster