Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Eylül '18

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
70
 

Neden Başaramadık? Türkiye Eğitimini Tamamlıyor.

Neden Başaramadık? Türkiye Eğitimini Tamamlıyor.
 

    Eğiitm  ve kendini geliştime konusunda pek çok araştırma ve akademik çalışmlarım oldu. Yazılarımda da sık sık bu konuları sizlerle paylaştığımı biliyorsunuz. Biyolojik etkenler, doğduğumuz aile, gitiiğimiz okullar,  sosyal çevremiz, igilerimiz ve pek çok etken bizi biz yapar. Bu saydığım etkenlerden bazılarını seçemeyiz. Bazılarını ise isteğimiz doğrultusunda hayatımıza katarız. Peki bizler yaşamımıza isteğimiz doğrultusunda hangi imkanlarla hangi eğitimleri dahil edebiliyoruz? Eğitim konusunda Türkiye'de ne gibi imkanlar var derseniz saymakla bitecek gibi değil aslında. Blgileri lisans düzeyinin üstüne taşımak isterseniz yeni bir alana geçmek ve belkide ileride akademik kariyer yapmak isteyenler için yüksek lisans ve doktora programları mevcut. Türkiye'deki üniversitelerin hemen hemen hepsinin sürekli eğitim merkezleri ve programları var. Birçoğu akşam saatlerinde ve hafta sonları verilen eğitimlerle yeni beceriler kazandırıyor. Ve bu eğitimler karşılığında sertifika ya da katılım belgesı alabiliyorsunuz. 

Ülkemizde bazı üniversitelerin uygulamaya başladığı sınavsız ikinci üniversite programı, önlisans ve lisana mezunlarının üniversite sınavına girmeden ikinci bir bölüm okumasına izin veriyor. Üstelik bu eğitimler örgün değil, uzaktan. 

Türkiye'de de benzerlerini görmeye başladığımız maker'lık, STEM, yazılım, elektronik, robotik gibi konuların ele alındığı, her yaşta kişinin katılabileceği hafta içi ve hafta sonu kursları sizi geleceğe taşıyabilir. Dersleri takip edebilecek yabancı diliniz varsa dünyanın önde gelen üniversiteleri bazı ders materyallerinin bir kısmını ücretsiz olarak paylaşıyor. Ülkemizde de Boğaziçi Üniversitesi'nin katılım için ön şart olmayan açık ders uygulaması var. Bunlar sadece benim burada sayabildiklerim. Kendinize en uygun eğitimi bulabilmeniz için küçük bir araştıtma yapmanız yeterlidir. Kendiniz için bir adım atın. Ve bu adımı atmak için beklemeyin, ertelemeyin. Hemen şimdi başlayın.

Okurlarımın eğitime daha hızlı ve güvenli başlaması için uzun bir araştırma yaptım. Eğitimleri yabancı dil yetkinliğine göre iki gruba ayırdım. Gerçekçi yaklaşırsak örgün eğitime harcanan masraf ve zamandan  ötürü sizlere sadece Nitelikli Online Eğitim programlarını listeledim. 

Ana Dilde Nitelikli Online Eğitim Programları:

1- LEARNSTİTU: Üniversiteler onaylı uzaktan eğitim veren güçlü bir kurum. Üniversiteye gidemeyenler veya eğitimde beklediğini bulamayanların tam aradığı bir kurum. Tübitak ödüllü sosyal bir girişim olan Learnstitü'de eğitimler tamamen ücretsiz. Eğitmenler arasında profesörler ve iş hayatında kendini kanıtlamış yetkin eğitmenler var. Eğitim için bahanesi olanlara gösterilmesi gerekir diye düşünüyorum. Benim favorim olduğu için listemizin birinci sırasında.

2- İstanbul Boğaziçi Enstitüsü: Eğitimler akademisyenler tarafından oluşturulmuş ve desteğini yine üniversiteden alan bir sosyal girişim. Eğitimler interaktif sanal sınıf içinde gerçekleşiyor. Üniversite destekli olması eğitimleri kaliteli kılıyor. Aynı zamanda Learnstitu ve Boğaziçi Enstitüsünden alacağınız sertifikalarda iş hayatınızda gerçekten etkili olmakta. Diplomanın önemini yitirdiği bugünlerde kendini kanıtlamış bu iki kurum tanınırlığı ve eğitim kalitesi sayesinde sertifikaları uluslarası bir geçerliliğe saip olmakta. 

 

Yabancı Dilde Nitelikli Online Eğitim Programları

1- COURSERA

2- EDX

3-UDACİTY

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 76
Kayıt tarihi
: 10.09.18
 
 

Babamın mesleği gereği polonya'da doğdum. Liseye kadar eğitimimi polonya ve estonya'da tamamladım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster