Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Nisan '10

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1953
 

Neden başkasının başarısından rahatsız oluruz?

Neden başkasının başarısından rahatsız oluruz?
 

Daha önceki çalıştığım iş yerlerinde olsun, şu anda çalıştığım iş yerinde olsun başkasının başarılı olmasından son derece rahatsız olan bir çok insan olduğunu gördüm. Başka bir insanın daha fazla para kazanmasından, takdir görmesinden, yeni bir düşünce geliştirmesinden kısaca başarılı olmasından rahatsız olan ve bir şekilde bunu dışarıya yansıtan sandığımdan daha çok insana rastladım.

Rahatsızlığını belli etmeyen ancak başkasının başarılı olmasına elinden gelse de yardımcı olmak istemeyen insanlar da oluyor. Bir insan çevresine yardımcı oluyorsa, candan bir tavır gösteriyorsa ya saf olarak değerlendiriliyor veya arkasında bir çıkar aranıyor. Bunun nedenleri konusunda çok düşündüm. Ben aşağıdaki sonuçlara vardım.

- Kendine güveni olmayan, kompleksli insanlar başkasının başarısından rahatsız oluyorlar. Bu insanalr Kendi başarılarını başkasının başarısızlığı üzerine bina etmek isterler.

- Değişime kendini geliştirmeye açık olmayan insanlardır.

- Kıskanç ve sevgisiz insanlardır.

-Hırslı olan insanlar, ancak hırsalarını negatif olarak kullananlardır.

Tabiki bu ahlaki yapının temelinde ise materyalist eğitimin bilinç altında oluşturduğu güçlülerin güçsüzleri ezerek hayatta kalacağı, amaca giden her yolun mübah sayıldığı felsefe olmuştur.

Bu ahlakın ortadan kalkmasının çözümü insanlar üzerinde ki materyalist felsefenin etkisini ortadankaldıracak, Kuran ahlakının yaygınlaşmasını sağlamakla mümkün olabilecektir. İslam felsefesinin temelinde sevgi vardır, yaradılanı severim Yaratandan ötürü inancı hem insanı hemde yaratılan her varlığı sevgiyle kucaklamayı öğütler.

İman eden bir insan hayatının her anında vicdanlı, dürüst, samimi ve güzel ahlaklı olmak için çaba gösterirken çevresindeki insanları da aynı ahlakı yaşamaları yönünde teşvik eder. Çünkü Allah'ın "Sizden; hayra çağıran, iyiliği (marufu) emreden ve kötülükten (münkerden) sakındıran bir topluluk bulunsun. Kurtuluşa erenler işte bunlardır." (Al-i İmran Suresi, 104) ayetiyle bildirdiği gibi insanları güzel ahlaka teşvik etmek müminler üzerinde bir sorumluluktur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Düşüncelerinize katılıyorum. Ahlaki temeli sağlam olan toplumlarda bu tür fesatlık ve kıskançlık örnekleri çok azalır. Çünkü birinci amaç yaratıcının rızasını kazanmaktır. O zaviyeden bakıldığında kişilerin başarıları sizi sadece yönlendirmeye yarar. Nasıl başarılı olacağınızın metodlarını görürsüzün. vicdani alt yapınıza uyuyorsa da o metodu alarak kişiselleştirip uygulamaya geçebilirsiniz. Böylelikle iyi ve faydalı olan bir şeyi alarak hem sahibine hayır yazdırırsınız hem de kendinizi geliştirmek süretiyle yaratıcının rızasını kazanma babaında pozitif bir adım atmış olursunuz. Sevgi ve muhabbetle, hayırlı cumalar..

Murat HACIOĞLU 
 16.04.2010 10:01
Cevap :
Allah hepimize hayırlı günler nasip etsiz. Bir göz açıp kapaması kadar kısa olan dünya hayatında Allah'ın rizasının kazanmanın dışında nasıl bir amaç olabil ki. Dünyada ki her canlı ölümü tadacaktır,ölüm hepimize en yakınımızdaki cisimden daha yakın,kimse ne zaman nerede öleceğini bilmiyor. Allah'ın rızası dışında insanın yanında götürdüğü hiç bir şey olamıyor. Allah imanlı bir hayat yaşamayı nasip etsin.  16.04.2010 22:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 33
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 2295
Kayıt tarihi
: 25.02.10
 
 

İletişim Fakültesi mezunuyum. Özellikle bilimsel ve coğrafi keşiflerle ilgileniyorum. ilgimi çeke..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster