Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Nisan '08

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
840
 

Neden beraberlik en güzel skor olmadı?

Neden beraberlik en güzel skor olmadı?
 

Tanrı nasıl bir denklik uyguluyor hayatımıza ya da uyguluyor mu gerçekten? Gerçek bir ‘karma’ var mı yoksa bunu da mı insanlar yarattı?

Benim tanrının adaletine inandığım gerçeği ne olacak peki?

İnanıp adaletsizliği görüşüm?

Bir gün yerine oturur mu tüm parçalar?

Yoksa hep böyle yitirilmiş ve yeniden kazanılmış inançlarla, başka insanları mı seyredeceğiz hayatımıza girip çıkarlarken. Yaşanılanlar, yaşanılması gerekenlerdi ama gerçek doğruyla henüz karşılaşmadık mı demeliyim!

Kavram karmaşalarının içine saplandığımızda bizi yine kavramsallaştırdığımız kelimeler ve onların izdüşümü olan düşünceler kurtarabilir mi? Önce yarattığımız sonra isimlendirdiğimiz ve anlamlar yüklediğimiz gerçeklerle savaşıyoruz. Nerelerden başladığımız ya da hangi hamleleri yaptığımızın, bir ‘go’ oyununun berabere bitmiş sonucunda etkisi var mıdır? Beraberlik kaçınılmaz mıdır?

Oysa Kaçındıgımız her zaman beraberlikti. Hep biri kazanmalıydı insanoğlunun varoluşundan yana. Neden beraberlik en güzel skor olamadı bunca zaman! Neden insanlar bunu bir meziyet sayamadılar da kendilerine bu yüzden eziyet ettiler? Biri kaybedince mutlu olabilir mi insan! Biz savaşa programlı emosyonlar bütünü müyüz acaba!

Daha fazla sorup kimsenin cevaplamadığını görmek, gerçekten saçma! İnsan bir kendiyle konuşuyor, bir kendiyle savaşıyor aslında, bir kendiyle berabere kaldığında seviniyor.

Ne varlık ama!

Brainstorm bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

'tanrı vardır,yoksa bile' romen düşünür cioran'nın bu sözü üstünde düşünemiyorum bile.madem ki benden çok çok daha zeki insanlar işin içinden çıkamıyor,düşüncenin sularında boğuluyorsa benim yapacağım en iyi şey içip içip sarhoş olmak herhalde...

die stimme des mondes 
 30.09.2010 12:18
 

"Tanrıya en büyük kötülüğümüz onun günah işlemesine izin vermeyişimiz" nietzsche Bu ayrıcalığı kendi tekelimizde tutmamız. ya da tam tersi doğrudur...mutluluğunun kaynağını ötekilerinin acısından devşirmek eski bir gelenek.

hassan ali 
 25.07.2008 0:17
 

oluruz diyorum.Taraf olduğumuz her durum .,bizi nötr olmaktan alıkoyacaktır,diye düşünüyorum.Sezgilerimin zekasıyla. Bir önceki yorum yerim yetmedi.İki yorum gibi oldu. Yazınıza aklınıza teşekkürler yüreğinize sağlık.Skorlarınız gönlünüzce olsun Sevgiler.Şerife Mutlu

Şerife Mutlu 
 12.05.2008 23:16
 

Neden beraberlik engüzel skor olmadı? Beraberliğin karşıtı nedir?ayrılık.Hastalığın karşıtı,sağlık,zenginliğin varlık vs. vs. Beni saran bir dünyada bana yapılan bilgi ve,empoze,telkinlerden özgür olarak düşünüyorum Zıtları yaşamamız bize sunulmuşcasına önümüze geliyor.Ben bilim ve ilimle uğraşan birisi değilim ama sezgi zekamla anladığıma göre,bu zıtlarda,kutuplarda aynen pilin artı eksileri gibi yaşadığımız dünyanın dinamizmini sağlıyor.Denemekte olan bizlerse,bize sorulsaydı kimse ayrılığı,hastalığı,yani olumsuz karşıtları seçmezdi.Belkide onlara olumlu,olumsuz eteketini biz yapıştırıyoruz.Nötr bir yerden bakarsak ikiside deneyim.Acı eteketli olaylardan sonraki çıkışlarım da sanki daha nötr bakmayı öğrendim.Yaşamı kolay geçen insanlarında,boşluklarının çok olduğunu gördüm.Ayrılık acı,kavuşma tadlı,yokuş zor iniş kolay değil aslında,ikiside bütün .onu ayıran zihnimiz.Zihnimize çok kulak verdiğimizde bizi taraf yapıyor.her iki kutbuda bir görebilirsek daha nötr yerde sağlam yerde

Şerife Mutlu 
 12.05.2008 23:09
Cevap :
Dediğiniz gibi bir bütün olarak bakmalı belki de. O zaman eminim ki hayat daha kolay Daha berrak ve daha yaşanası olur.Teşekkür ederim düşüncelerinizi paylaştığınız için  27.05.2008 22:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 176
Toplam mesaj
: 41
Ort. okunma sayısı
: 11254
Kayıt tarihi
: 10.04.08
 
 

  Kolektif Psikoloji'nin Kurucularından Psikolog Ezgi Başaran Bireysel Terapi, Grup Terapiler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster