Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Kasım '10

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
3712
 

Neden Bilgi Toplumu olamıyoruz? Veri, Enformasyon, Bilgi, Bilişim, İletişim (2)

Neden Bilgi Toplumu olamıyoruz? Veri, Enformasyon, Bilgi, Bilişim, İletişim (2)
 

Yeni Bilgi-Teknoloji üretmenin yolu; mevcut bir bilginin kullanılması-araştırılması ve deneyimlenmesi ile mümkündür.


Verimli bir tartışma, tartışma konusunun açık, anlaşılır olarak tanımlanması ile ancak mümkün olduğu bilinmektedir.

Bu doğrultuda Bilgi'yi tanımlamak için sırası ile, Veri, data, enformasyon, bilgi/knowledge, bilişim ve iletişimin açıklanması gerekecektir.

Veri ; Bir araştırmanın, bir tartışmanın, bir muhakemenin temeli olan ana öge, done. Veya bir gözlem ve deneye dayalı araştırmadan elde edilen sonuç.

Enformasyon; Danışma, tanıtma; haber alma, haber verme, haberleşme: Bilgi / knowlodge; İnsan aklının erebileceği olgu, gerçek.

Bilgi, malumat; öğrenme, araştırma veya gözlem yolu ile elde edilen gerçek, malumat, vukuf: insan zekâsının çalışması sonucu ortaya çıkan düşünce ürünü, malumat, vukuf; felsefe genel olarak ve ilk sezi durumunda zihnin kavradığı temel düşünceler; bilim: Bilişim, kurallardan yararlanarak kişinin veriye yönelttiği anlam.

Bilişim; “İnsanoğlunun teknik, ekonomik ve toplumsal alanlardaki iletişiminde kullandığı ve bilimin dayanağı olan bilginin özellikle elektronik makineler aracılığıyla düzenli ve akla uygun bir biçimde işlenmesi bilimi, enformatik.

İletişim; Duygu, düşünce veya bilgilerin akla gelebilecek her türlü yolla başkalarına aktarılması, bildirişim, haberleşme, komünikasyon; teknik Telefon, telgraf, televizyon, radyo vb. araçlardan yararlanarak yürütülen bilgi alışverişi, bildirişim, haberleşme, muhabere, komünikasyon: (1)

Konuyu biraz daha açalım;

Veri (Data) ; Ham olarak elde bulunan işlenmemiş nesnel gerçeklerdir. Çoğu kez kendi başlarına bir anlam ifade etmemektedirler. Veriyi veri olarak sakladığımızda bize hiçbir katma değer sağlamamaktadır.

Enformasyon (information) ; Düzenlenmiş veri olarak tanımlanabilir. Veriden çok daha zengin bir içeriğe sahip olan enformasyon, karar alımına destek olmak amacıyla verilerin analiz edilerek işlenip anlamlı bir biçime dönüştürülmüş halidir. Enformasyon mesajı alan kişinin daha seri karar alabilmesini algılamasının değişmesini ve yargısı üzerinde etki yapmayı hedefler.

Bilgi (Knowledge) ; Özel bir amaca yönelik olarak bilgilerin çeşitli analiz, sınıflama ve gruplama işlemlerinden geçirilerek, ileri zaman diliminde kullanıma hazır hale getirilme işlemidir. Kişisel anlamda düzenlenmiş enformasyondur. Örneğin karar alımını etkilemek için düzenlenmiş raporlar tablolar, bildiriler, v.b. birer bilgidir. Bu düzenlenmiş bilgiler basılı olarak veya elektronik ortamlarda saklanarak herkesin kullanabileceği bir hale getirilebilir.

Enformasyon nasıl veriden türetiliyorsa bilgi de enformasyondan türetilmektedir. Yalnız bilgi, veri ve enformasyondan farklı olarak kişiye göre farklı yorumlar taşır ve eyleme daha yakındır. Sahip olduğumuz bilgiyle karar verebilir ve bilgiyi eyleme dönüştürebiliriz.

Bilgiden yararlanabilmek; Organizasyonlarda gerek duyulan bilginin, organizasyonun rekabet gücünü artırabilir hale gelebilmesi için akılcı yenilikçi yaratıcı bilgi paylaşımını ön plana çıkaran bir kurum kültürü gereklidir.

Bu da, bilgiye ve insana yapılan yatırımın en kazançlı yatırım olduğunun bilincinde olan yöneticilerle gerçekleştirilir. Aksi halde teknoloji ve süreçler ne kadar gelişmiş olursa olsun, artık 21. Yüzyılda stratejik bir önem taşıyan bilgiden kaynaklanan rekabet üstünlüğüne sağlanamayacaktır. (2)

...

İnternet, "İnternet geleceğin yaşamıdır.."

İnternet, yaşamın kendisi midir, yoksa gelecekteki yaşamımızda etkisi olan bir araç mıdır?

"bu bir araçtır" diyorsak, "peki ne yapıyor" dediğimizde, aslında yaptığı şeyin, o aracın bilgi dediğimiz nesnenin iletilmesi için bir araç olduğunu da hemen arkasından söylememiz gerekiyor.

Buradan giderek demek ki, aslında bilgisayar dediğimiz şey de olsun, internet dediğimiz iletişim aracı da olsun, bunlar birer araç.

Asıl amaç, asıl önemli olan şey bilgi.

Bilgi toplumu dediğimiz zaman ne anlıyoruz?

Bir toplumun bireyleri bilgiden yararlanıyor, bilgiyi kullanıyorsa onlar bilgi toplumudur.

...

Genel manaları ile toparlamak gerekirse;

Veri; bir muhakemenin temeli olan ana öğe,

Enformasyon; Haber alma, haber verme, haberleşme:

Bilgi; İnsan zekâsının çalışması sonucu ortaya çıkan düşünce ürünü, malumat, vukuf.

Bilişim; Bilginin akla uygun bir biçimde işlenmesi bilimi, enformatik.

İletişim; Duygu, düşünce veya bilgilerin akla gelebilecek her türlü yolla başkalarına aktarılması, bildirişim, haberleşme,

Yukarıda verilenleri daha basit olarak örneklersek;

Tarladaki pamuk ; Veri,

Pamuğun dokumaya için hazır ( ip haline) getirilmesine, Data,

Dokumaya hazır hale gelen iplerin (kullanılacak yere; ihtiyaçlara göre) fabrikalarda kumaş ve giysi olarak hazırlanmasına, Bilgi diyebiliriz.

Yukarıda kaynağı gösterilerek yapılan alıntılardan bir sonuca giderek verdiğimiz bu örnek, bilgi, aldığımız tanımlarda veri olmaktadır.

Burada en önemli olanın, (kumaş halindeki) bilginin, kişinin ihtiyaçlarına ve şartlarına göre, (Terzi elinde yapılan takım elbise gibi) özel olarak, işlenmesi, hazırlanmasıdır…

Bu nedenle çocuklarımıza terziliği, verilen bir kumaştan kendisine özgü bir elbise yapmasını öğretmemiz önem kazanmaktadır. Birilerini, hatta bizi taklit etmelerini değil...

Onlar, önceden belirli amaçlara göre hazırlanmış tek tip (bilgi) elbiselerle robot haline getirilmemelidir...

...

Devam edecek…

Resim;harftamircisi.com

(1) TDK.

(2) Diyadinnet,

(3) Bilgi Toplumu ve Türkiye, Orta Doğu Teknik Üniversitesi,

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yöntem geliştiren, tekonolojiye dönüşen yaşamı kolaylaştıran yeniliklerle PATENTLER üretmek olarak düşünüyorum ve ülkemizdeki yönetem ve teknolojik patent üretiminin çok düşük olduğunu sanıyorum. Ancak bilgi, yöntem ve teknoloji üretemek bir yana potansiyelimizi bile kullanamıyoruz. Saygılar...

Kadri KANPAK 
 03.12.2010 22:18
Cevap :
Değerli Kadri Bey, bilgi üretilmesinin ön şartı sorgulamaktır. Bizler de ise bu yasaktır. Örneğin, günümüzde bir Wikileask fırtınası ortalığı toz duman etmektedir. Bizler bu manada yakın tarihimizin ısmarlama olduğunu biliriz. Wikileask'in tanıtımlarının birinde de, Kalpaklı resmi ile M.Kemal Paşa ve bir nargile bulunmaktadır. Ve Wikileask, "Sırların olmadığı bir dünya daha iyi bir dünyadır." Anlayışı ile hiçbir konunun sır olmasını istememektedir. Mustafa Kemal Paşa'nın eşinin, Harbiyeyi birincilikle bitiren Kazım Karabekir Paşa'nın, Dr Rıza Nur'un anılarının yasaklandığını ve yayınlananların da ağır bir sansürden geçirildiği bilinir. Yakın tarihimizle ilgi bir tartışmada, Sn. Süleyman Demirel'in "Türkiye, gerçekleri öğrenmeye hazır değildir." demektedir. Bir taraftn bilgi toplumu olmaktan, diğer taraftan da bilmeye hazır olunmadığından bahsedilmektedir. İşte halimiz! Anlaşılan birileri bunu bizim yerimize yapacaktır. Teşekkürler, sağlıcakla kalınız.  05.12.2010 10:12
 

Konu gitgide ilginçleşiyor. Bu sayede bilgisayar ve internetin zamanında önemsemediğimiz tarihçesini de hatırladık. Dün düşünüp durdum,"iletişim konusundaki sözcükler, kimin eseri acaba?" Bazıları tam karşılamıyor da... Teşekkür eder, esenlikler dilerim.

Ayten Dirier 
 28.11.2010 16:06
Cevap :
Değerli Ayten Hanımefendi, Konuya ilginize, katkınıza ve dikkatinize teşekkür ediyorum. İzninizle bir anı ile ‘iletişim’ konusuna girmek istiyorum. İşimizle ilgili bir İtalyan firmasının kılavuzunu Türkçeye çeviriyoruz. Bir kelimeye takılmıştık. Sözlük manası, “Mızrak”, ancak, kastedilenin o olmadığını da tahmin edebiliyoruz. Sektörü ve işlevi bilinmediğinde kelimeyi, (Savaşla ilgili) mızrak olarak tercüme edebilirsiniz. Bu manada bilirsiniz, “İletişim”, kelimesi de Sosyal ve Fen alanında daha fazla kullanılmaktadır. Kaynağımız öncelikle, TDK. Orada kelimeler farklı yerlere göre de manalandırılmaktadır. Ancak deneyimlerimiz, bir kelime de birkaç kaynaktan kontrolün faydasını bize öğretmiştir. İnternet konusunda da; Toplumu yönlendirmek öncelikle üniversitelerimizin işi olmalıydı. Bizler üniversite olarak, şirket, kobi ve çiftçilerimizle işbirliğine çok geç başladık. Umarım eksikler görüldükçe kapatılır, geçte olsa bu alanda da bir kazanç sağlanır. Saygılarımla  29.11.2010 11:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1080
Toplam yorum
: 2683
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1711
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

Ticari ilimler akademisindeki öğrenciliğim sırasında, bir kamu iktisâdi kuruluşunda başladığım ça..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster