Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '19

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
102
 

Neden Bilinçaltı Temizliği?

Bilinçaltı bebekliğimizden bu yana yaşadığımız her olayı saklayan bir arşiv deposudur. Bu arşivde her konuya ait raflar bulunmaktadır. Geçmişte yaşanan her anı, konularına ait raflara yerleşir.  Bugün tekrarını ya da benzerini yaşadığımız tüm olaylarda, raflarda saklanan bilgiler bilincimize gelerek, yaşıyor olduğumuz konuyla ilgili geçmiş tecrübelerimizi kullanmamızı sağlarlar.

Dün de yaşanan ne varsa, bugün için anı olduğu gibi, bugün yaşadıklarımız da acısıyla, tatlısıyla, hüznüyle, mutluluğuyla, üzüntüsüyle yarın için birer anı olacaktır.

Özellikle, kötü olarak değerlendirdiğimiz bizde olumsuz etkiler bırakan anılarımızı, yani travmaya dönüşen acılarımızı  iyileşmesini sağlamadan geçiştirdiğimizde, konusuyla ilgili rafa tam olarak yerleşmez.Yanından her geçtiğimizde kapağı bozulmuş ve gözümüze çarpan  dolap misali... Her seferinde biz kapatırız o yine açılır.  Tamir etmediğiniz müddetçe bize rahatsızlık vermeye devam eder.

Travma; yaşamımızın herhangi bir bölümünde yaşanan kötü olaylarda, tehditin yaşandığı olay anındaki fiziksel ve ruhsal algıdır.
Normalde, zamanla değişir ve o an ki şiddeti azalarak kaybolmaya eş değer bir hale bürünür.

Travmaya dönüşen acıların oluşturduğu anılar ise, yaşanan olumsuz olaylar sonucunda tekrarlanan hareket ve duygulardır. Rafına tam olarak yerleşmeyen, bize yoğun bir şekilde üzüntü, acı ve mutsuzluk veren anılar olarak bilinçaltımıza  kaydolurlar.. Ne zaman ki günlük yaşamımızı sağlıklı bir şekilde devam etmemizi engellemeye başlarlar,  işte o zaman bu ağırlığı gerek bedenen gerek ruhen yorgunluk olarak hissetmeye başlarız.

Belirlitiler çoğunlukla,
* Tahammülsüzlük,
* Çabuk öfkelenme
* Aşırı tepkiler
* Kendimize acıma,
* Korku,
* Bezginlik,
* Yanlızlık,
* Değersizlik hissiyle, ÖZGÜVENİMİZİ sorgular duruma gelmemize sebep olacaktır.  Çünkü, taşıdığımız bu yükler, günden güne yaşanılan benzer olaylarda daha da artarak çoğalmaya devam edecektir.

Yaşanan olayın travmaya dönüşmesi, o konuyla ilgili duygularınızın yoğunluğu ve baskısı sonucu gerçekleşir. Ve genellikle, duygularımızdaki bu yoğunluk ve baskı, olayı reddetmemize sebep olur. Bu da  bizim gerçeği görmemize engel olur. Oysaki, çözüme ulaşmak, öncelikle bir sorun olduğunu kabullenmekle başlar. Aksi takdirde, nedenlerini, kaynağını ve çözümünü bulmadığınız her sorun bize rahatsızlık vermeye devam edecektir.

Bilinçaltı Temizliği;
Sorunun çözüme ulaşması için, farkına varma ve kabullenme sürecinde düşüncelerimizin en sağlıklı şekilde değişim ve dönüşümünü sağlayan  çalışma metodlarını kapsar.

Farkına varmak ve Kabullenmek...

Bilmenizi isterim ki;
"Varolanı yok sayamazsınız. Çünkü birşeyi ya da bir kimseyi yok saymak sorunları ortadan kaldırmaz."

Tijen ÖZPINAR
Kişisel Gelişim Uzmanı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 35
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 107
Kayıt tarihi
: 18.07.16
 
 

Davranış Bilimleri Kişisel Gelişim Uzmanı, Profesyonel Yaşam Koçu, NLP Koçu, Spiritül Yaşam Koçu, N..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster