Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ocak '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
1662
 

Neden bloglar okunduktan sonra yorum yazılmıyor?

Neden bloglar  okunduktan sonra yorum yazılmıyor?
 

Çok merak ediyorum bu sorunun cevabını. Kendimden örnek vermem gerekirse en çok okunan yazım (ki neden en çok okunan o oldu bilmiyorum) 1200 küsür kez okunmuş ve tek bir yorum yok. Tamam belki yorum yazılacak bir konu değil ama bir çok yazdığım okunmaya ve yorum yapılmaya değer diye düşündüğüm bloglarıma da çok fazla yorum gelmemiş durumda. Okuduğum yorum yaptığım kişilerin yorum sayısına bakıyorum ikiyi üçü geçmiyor çoğu. Bazı istisna yazılar hariç herkes okuyup yorum ya da soru yazmadan o sayfayı kapamayı tercih ediyor.

Bizim burada yaptığımız fikir ve düşüncelerimizi paylaşmak değil mi? Gazete köşesinde yazmıyoruz ki. İnsanlar gazete okur gibi okuyup katlayıp kenara koysun. Her birimizin bloglarının altında yorum yaz, soru sor, mesaj yaz ibareleri boşuna mı konmuş anlamıyorum.

Ben her yazıyı okumuyorum doğruyu söyliyeyim. Gerçekten beni ilgilendiren, ilgimi çeken blogları okumayı tercih ediyorum ve hemen hemen her okuduğum bloga da yorum yazıyorum. Bazılarına olumlu bazılarına olumsuz da olsa yazmak ihtiyacı hissediyorum. Yazan kişinin emeğine saygı veya katkı oluyor bu bence.

Onbinlerce kez okunan yazılara bakıyorum aldıkları yorumların sayısı elliyi geçmiyor. Eğer yorum yapmayıp, fikirlerimizi sunmayacaksak, buradaki paylaşımın çokta samimi olduğuna inanmamaya başlıyor insan. Herkes mecmua okur gibi okuyor sonra kendi ne kadar okunmuş, kaç yorum var, mesaj gelmiş mi diye kendi sayfasını kontrol ediyor.

Önce kendimiz başlayalım bir okuyup yorum yazmaya, sonra kendi yazdıklarımızın insanlarda ne gibi bir etki bırakıp, ne gibi düşünceler oluşturuyor diye merak edip kontrol edelim sayfamıza gelen yorumları.

Haksız olduğu mu sanmıyorum. Blogları blog yapan bence karşılıklı fikir alışverişi, paylaşımdır. Ben okuduklarıma yorum yazıyorum. Yorumum yazan kişi tarafından beğenilmek zorunda da değil. Önemli olan birbirimize dürüst olmak. Şu an kimse kimseyi tanımıyor. 13 Ocak'taki gecede yüzyüze gelince ne olacak? "Aaaa ben sizin şu yazınızı okuyup çok beğendim." ya da "Şu konu hakkında yazdığınız şeyler bana çok ters geldi." mi diyeceğiz? Karşımızda ki sormaz mı "Eee niye yorum yazmadın?" diye. Ben sorarım.

Düşünen ve düşüncelerini ifade edebilen bir toplum olursak sırtımız yere gelmez diye düşünüyorum. Yorum yazanın da yazmayanın da canı sağolsun. Sağlıcakla kalın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Blogların genel derdi: " Niçin yorum yazılmaz?" Çeşit çeşit sebeplerden. Kimi vardır, okuduğunu anlayamaz. Cevap verirken sakatlık yapmayayım der, geçer gider. Kimi var, adetleri veçhile gelen yorumlarını, Nazilli bardağı gibi balkonundaki masaya dizer, onlara baka baka şişinir, asla cevap vermez. sadece yorumları neşreder. Ve de böylesi bir kimseye " "seni adam yerine koyduk, okuduk. Nezaket icabı da yorum da bulunmak mecburiyetindesin" deme hakkı doğar. Aynen böyle dersiniz, tınmaz bile. Kimi okuyucu vardır, okumasını bilmez. Anlamaz. Yapılan yorumlara bakar, yine bir şey anlamaz. boş verir, okuduğu ile kalır. Kimi vardır yorumlara baka baka derleme yorum yazar. Yazıyı hiç okumamıştır. Kimi vardır okur, ama pot kırmayayım diye yazının altından kalkamayacağı için yorum yapmaz. Saygı ile

Muzaffer Cellek 
 02.12.2009 0:36
Cevap :
Bu yazım, yorum yazmakla ilgili ilk blog yazılarından biriydi. Nostalji yaşattınız bana. O zamandan bu zamana inanın çok şey değişti. Şu an bu konuda blog yazsam inanın farklı şeyler yazarım. Yorum anlayışı değişti o zamandan bu zamana. Sizin yorumunuz da oldukça açıklayıcı olmuş. Anlayana:) sevgilerle  02.12.2009 17:58
 

okudum. (demek bile kafii değil mi?)

Kundelas- Sevdakılıçaslan 
 30.12.2007 0:49
Cevap :
Bazıları onu bile yapmıyor. Ben okuduğum hemen hemen her yazıya yorum yazarım. Yazdan bu yana pek faal değilim. Yoksa yorum yazmasam neredesin diye sorarlardı :))  31.12.2007 0:08
 

e sen olayı bitirmişsin be ablam =)))) baksana bütün Türkiye sende toplanmış.Eeee okundu ama yazılmadı deme sakın =))))) bak ben okurokumaz hemmen yazdım.Bende de aynı olay mevcut.Balık burcuyla ilgili blok yzdım,1oo küsür kişi okumuş ama sadece1-2 kişi yorum yapmış=(( ama bu da olur mu yaaaaa.üfffff! boğaburcu da aynı akıbette. kendine iyibakmakta eksiklik yapma sakın.sevgiyle başbaşa kal.bana da uğra hee =)))

Sokrates 
 14.12.2007 15:13
Cevap :
O yazımın tarihine bakarsan ilk yazılan tartışmaya açık bloglardan olduğunu göreceksin. Ondan sonra özellikle blog kategorisi çıktıktan sonra bu konu hakkında çok yazıldı çizildi. Ama sanırım en çok yorumu ben aldım. Ama bak ondan sonra o kadar yorum almayı beceremedim bir türlü. Aklımın kenarına yazdım adını. Sayfanı ziyaret edeceğimden emin olabilirsin. Sevgiler  15.12.2007 13:21
 

Sanırım bu yorumlardan sonra biraz diğer yazıya yönelik kızgınlığın geçmiştir.Ben 38 yorumu rüyamda görsem inanmam :))) SEVGİLER:

Lavinya 
 04.08.2007 17:27
Cevap :
Ben de inanamadım zaten. İnsanlar yorum yazmak istiyor ancak yorum yazmaya üşeniyorlar. Bu arada hiç belli olmuyor. Öyle hit bir konu bulur ve yazarsın ki yorum yağmuruna tutulursun. Rüya olmadığını ancak o zaman anlarsın. Bol yorumlu yazılar dileğiyle. Sevgiler...  13.08.2007 23:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 713
Toplam mesaj
: 146
Ort. okunma sayısı
: 2913
Kayıt tarihi
: 30.10.06
 
 

İzmir Cumhuriyeti'nde yaşıyorum... Sarmaşık Sanat Atölyesi'nde ebru sanatı ile uğraşıyorum. En es..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster