Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Aralık '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
277
 

Neden bu kadar artış oldu

Son zamanların en şok edici gelişmelerindendir bu seçmen sayısı. Neden 6 milyon artış oldu. Bunun altında yatan gerçek ne? Bütün bu sorulara yanıt aranıyor şimdilerde. Kimileri seçimleri boykot edelim diyor kimileri ise Mahkemeye gitmekten yana. Nedeni aslında bilinen fakat göz ardı edilen bir durumdan kaynaklanıyor.

Evet basit bir nedenden kaynaklanıyor bu artış. Hatırlarsınız yakın geçmişimizde bir adrese dayalı nüfus sayımı yapıldı ülkemizde. Bu sayımda elde edilen veriler neticesinde bir takım değişiklikler olacaktı. Bu veriler hem ülkemizin siyasi hayatını hemde birilerinin rantlarını değiştirecekti.

Nüfus sayımıyla bazı belediyeler kapatılacak hatta bazıları köy olacaktı. Belki bir kaçı birleştirilecek yeni bir belediye kurulacaktı. Bunlar farklı bir yönü diğer yönü ise bütçeden akıntılan ranlar kesilecekti. İşte esas önemli olan buydu.

Diğer önemli husus ise ölmüş insanlarımızın üzerinden devletten maaş almaya veya sağlık sisteminden faydalanmaya devam edenler işte bunların önüne geçilecekti.

İşte bu tehlikeyi farkedenler fazladan ölmüş insanları ya da adreste oturmayan başkalarını o adreste oturuyormuş gibi bu sayımda yazdırdılar. Maksat rantları elden gitmesin. Peki bu sayımın neticesi ne oldu.

Görünmüyor mu yoksa? İlk belediye seçimleri. Bu seçimlerin neticesinde elde edilen seçmen listeleri daha üzerinden bir sene geçmiş ama listelerde fahiş bir artış var. Nüfus sayımında elde edilen veriler ilk bu seçimlerde kullanılıyor. Yani usulsüz bir sayımın neticesi usulsüz seçmen listelerini doğurdu.

Bütün gerçek bu. Çıkarlar kavgası. Başka neden aramayın altında. Bundan tüm siyasiler ve tüm muhtarların yanısıra bizlerde sorumlu değil miyiz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Olayları hep olumsuz tarafından yorumlamaktan yanayız. Kuşkucu olmak ve bunun nsonucunda tedbir almak elbette yanlış bir şey değpil. Ancak tamamen yanlışlar üzerine bir düzen kurarsak, doğrulardan hep şüphe edersek, bu da hayatı çekilmez hale getirmez mi? Basit bir mantıkla söyledikleriniz size ve okuyanlara bir anda doğru gelebilir. Ancak herkesin bir vatandaşlık numarası olduğuna göre, geçmişteki karmaşada bile yaşanmayan milyonlarla ifade edilen bir yanlış olabilir mi, azıcık düşünmek lazım. Biz marketten yaptığımız alışveriş fişindeki 3-5 kalem malı bile ilk sayışta doğru çıkaramayız. 70 milyon ninsanla ilgili, ilk kez yapılan, üstelik düzensiz bir ortamda, dağınık, numarasız evlerin olduğu bir toplymda hiç mi yanlış olmaz? Elbette olur. Bu kadar abartacak ve bundan bu kadar yanlış sonuçlar çıkartacak bakış açılarını aceleci ve biraz da peşin hükümlü buluyorum. Biraz insaf lütfen. Vatandaş olarak yanlışların düzelmesine yardımcı olalım, çoğalmasına değil. Selam ve saygılarımla...

Ahmet YILMAZ 
 07.12.2008 11:29
Cevap :
Ahmet Kardeşim senin fikirlerine katılıyorum. Fakat ne yazık ki bunları ben gördüm fakat yetkililere haber de verdim. Asıl mesele yetkililerin ne yapıp yapmadığı değil, bizm bunlara izin vermemiz. Adam belediyemiz elden gitmesin diye ölü insanların kayıtlarını yaptırdı. Bunlara o dönemlerin muhtarları alet oldu. Bu bilinenler. Bunu geçen o çok değerli Habercilerimizde Uğur Dündarın ekibine de anlatmak isdedim ama adamlar suratıma telefonu kapadılar. Kendi bilecekleri bir iş olsun ben de buradan aktarıyorum. Bu ülkede namuslu geçinipte devletin sırtından şu veya bu şekilde haksız kazanç elde eden insanlar o kadar çok ki akıl erdirmek bile imkansız. Buna böbrek hastalarından, yaşlılara, dullardan, yetimlere ne ararsanız her kesimden insan var. Ortada zaten düzen diye bir şey yok.  07.12.2008 19:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 196
Toplam yorum
: 114
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 482
Kayıt tarihi
: 28.06.07
 
 

Doğayı seviyorum. Onun içinde yaşamayı ve güzelliklerini tatmayı seviyorum. Yaşamayı ve hatta ölü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster