Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '08

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
2129
 

Neden çöplerimizi ayrıştırmıyoruz?

Neden çöplerimizi ayrıştırmıyoruz?
 

Menorca adasında oluyor da bizde neden olmasın?


Türkiye’de önemli bir sorun var. Gittikçe büyüyen çöp yığınları!

Çöplerin çevremizdeki en önemli sorunlardan biri olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’de çöpler genelde bir çöp naylonu ile hepsi bir arada toplanıyor. Yani çöpleri ayrıştırmadan topluyoruz. Toplanan çöpler çöp alanlarına bırakılıyor ya sonra... Bu nedenle sonradan ayrıştırmak daha zor oluyor. Geri dönüşebilecek karton, kağıt, cam, plastik gibi maddeleri kaybediyoruz. Doğaya bıraktığımız bu çöpler çevremizi kirletiyor, toprağa ve içtiğimiz sulara karışıyor.Ayrıca araştırmamızda orada çöplerin altında çok tehlikeli bir gazın “metan” biriktiğini de öğrendik.

Bir haftadır çevre ile ilgili bir proje üzerinde çalışıyoruz. Konumuz çöpler ve çöplerin doğaya verdiği zararlar. Araştırdıkça çok korkutucu bilgilerle karşılaştık. İşte bir tanesi:

"Belediye çalışanlarının mahalle ortasına çöp atması vatandaşların tepkisine neden oldu. Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi 20 cadde üzerinde bulunan alana Belediye görevlilerinin el arabalarıyla getirdikleri çöpleri atması mahalle sakinlerini ayağa kaldırdı."

Kaynak: kayseri gündem Bağlantı tarihi: 23.02.2008

Mahalledeki vatandaşların çabalarına rağmen kimse gelip çöplerle ilgilenmemiş. Belediye çalışanları böyle davranırsa, diğer vatandaşlar oraya çöp attığında onlara kızamaz ki!

Başka bir örnek:

"Türkiye'de bir kişi 1 ayda yaklaşık 45 kg çöp çıkarıyor. Bu rakam AB ülkelerindeyse 25 kg'ye kadar düşüyor. Hem de 25 kg atığın yaklaşık yarısı geri dönüşümlü olarak tekrar tekrar kullanılıyor...Uzmanlar 1 gramında 1 milyon organizma barındıran çöp suyunun, yaz sıcaklarıyla birlikte, hepatit B yaydığını söylüyor..."

Kaynak: tgrt haber Bağlantı tarihi: 28.02.2008

Bir başkası:

"Zonguldak Limanı, Üzülmez Deresi'nden gelen evsel atıklarla denize atılan pet şişe ve plastikler yüzünden çevre kirliliği ile karşı karşıya kaldı. Özellikle yağışlı havaların ardından dereyle gelen atıklar limanın içine doluyor. Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) ait olan limanda yaşanan çevre kirliliğine TTK yetkililerinin duyarsız kalması ise en çok balıkçıların tepkisine neden oluyor. Yazın sıcağında kokan, kışın ise plastik ve benzeri atıklarla kirletilen liman yolunda gezen vatandaşlar, yıllardır kara bir leke gibi şehrin ortasında yaşanan bu çevre kirliliğine bir çare bulunmamasına büyük tepki gösteriyor."
Kaynak: radikal Bağlantı tarihi:28.02.2008

Bunları biliyor musunuz? adlı bölümümüzde bulduğumuz bilgilerden bazıları:

"- Ülkemizde ilk çöp faciası 1993 yılında İstanbul Ümraniye'de meydana gelmiştir. Sebebi; çöp dökümü yapılan alanda usulüne uygun bir döküm yapılmamasından dolayı kayma olmasıdır.
- Cam, kağıt, plastik, metal gibi atıklar çöp dökme sahalarından toplanarak hammadde olarak geri dönmektedir.
- Plastikler doğada parçalanma süresi en uzun olan maddedir (1000 yıl). Sigara filtresi 2 yıl, çiklet 5 yıldır.
- Çöplere atılan pillerin içindeki kimyasal maddeler toprağa ve suya karışarak insanlara zehir olarak geri dönmektedir.
- Ülkemizde günde 65 bin ton çöp ortaya çıkmaktadır."

Kaynak: söylnasıl Bağlantı tarihi:21.02.2008

Bu konuyla ilgilenen arkadaşlarımız ve büyüklerimizden projemize desteklerini bekliyoruz. Sizin de çevrenizde çöplerin görünümü ve toplanması ile ilgili sizi rahatsız eden görüntüler varsa lütfen bizlerle paylaşın. İyi olanları da duymak isteriz. Almanya, İngiltere gibi ülkelerde çok ciddi uygulamalar olduğunu duyduk. Oralarda yaşayan Türkler'den bize bu konuda bilgi verebilecek kişilere çok ihtiyacımız var.

Temiz bir dünya için lütfen bize yazın...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Blogunuz çok güzel, bilgilendirici ve düzenli olmuş. Yeni girişleri sabırsızlıkla bekliyoruz.

Zeynep Kurmus Hurbas 
 30.03.2008 18:45
 

Dubai'de yaşayan bir arkadaşım ve eşi, gittikleri markette plastik poşet almak yerine, yanlarında götürdükleri bez torbaları kullanmaları sonucu, 2 ay sonra marketin bir kampanya düzenlemesine ön ayak olmuşlar. Şık bez torbalar hazırlamış market ve her seferinde plastik poşetler yerine bunların kullanılmasını teşvik etmişler. Bazen, bireysel bir hareket bile, toplulukları etkileyebiliyor. Her türlü atığımızı minimuma indirgemeye çalışmak artık ciddi bir sorumluluk.

A.Müjde Özdemir 
 24.03.2008 8:21
 

Arkadaşları bu bilinçli hareketlerinden dolayı tebrik ediyorum.Günümüzde çok önem taşıyan bir konuya değinmişler.Dünyamızın geleceğini kurtarmak için atmamız gereken en önemli adımlardan biri çevre bilinci oluşturmaktır.Küresel ısınmayı en aza indirmemiz için yapmamız gerekenlerden biri de çöplerimizi ayrıştırmaktır.Böylece ekosisteme zarar vermemiş oluruz.Bu da bize daha kaliteli bir gelecek sunar.İnsanlara çevre bilincinin önemini anlattığınız için teşekkür ederiz.

mert kardelen 
 22.03.2008 14:52
 

Sevgili Can ve Alp.Sitenizi tesadüfen buldum.İyiki de bulmuşum .Ülkemizin yöneticilerinin ön ayak olması gereken bu kadar öemli bir soruna küçücük yaşınız ama belli ki kocaman yüreğinizle siz eğilmişsiniz. Bu kadar duyarlı ve ileri görüşlü olmanız dolaysıyla sizleri kutlarım. Size çevreyle ilgili kendi çocukluk yıllarımdan birkaç örnek vermek isterim. Ben 1972 yılında Almanya’da doğdum ve ilkokulu orada bitirdim. Daha o yıllarda Almanya’da çevre bilinci yaygın bir olguydu. Örneğin ,çevremizi nasıl koruyacağımızı derslerde öğreniyorduk,okul gezilerimizde çevre parklarda çöp toplama faaliyetleri gerçekleştiriyorduk, çevre bilinci gelişmemiş vatandaşları uyarmak konusunda sürekli teşvik ediliyorduk vesaire. Ayrıca ,çevreye zarar veren kişilere uygulanan cezalar da oldukça etkiliydi. Yere sakız atmanın bile cezası vardı ve parasal cezayla yetinmeyip atan kişinin eline bir de hortum ve süpürge tutuşturulup yerler bir güzel temizlettirilirdi. Evlerde o zamanlar henüz gerikazanım çöp kutul

SUSAN BULDAN 
 21.03.2008 23:30
Cevap :
Sayın Buldan, Bize yorum yazdığınız için size teşekkür ederiz. Bize çok faydalı bilgiler verdiniz. Ama bize yazdığınız yorumun devamı gözükmüyor. Aşağıdaki mail adresimize devamını gönderir misiniz? karamelim@gmail.com ve alp.isik@hotmail.com. Yardımlarınız için teşekkür ederiz.  22.03.2008 13:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1850
Kayıt tarihi
: 28.02.08
 
 

Biz; Can Hepkarabelli ve Alp Işık. İstabul'da Koç Özel İlköğretim Okulu'nda 4. sınıfta okuyoruz. Ayn..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster