Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ağustos '18

 
Kategori
Doğal Hayat
Okunma Sayısı
39
 

Neden Doğal Hayatla Sık Sık Birlikte Olmalıyız?

Neden Doğal Hayatla Sık Sık Birlikte Olmalıyız?
 

İnsanlık tarihinin büyük çoğunluğu doğadaki mücadele ile geçmiştir. Yaklaşık 500 yıldır bilişsel devrim ve teknoloji ışığında, küresel kentleşme diyebileceğimiz süreçle yaşam alanlarımız tamamen değişti. Uzmanlar evrim açısından bu değişimin, kısa vadede adaptasyon sürecinin yarattığı zorluklara değiniyor. Birkaç nesil öncesinde, doğal hayatla kurulan temas sıklığı, günümüzde oldukça azalmış durumdadır. Buna örnek olarak temiz hava ihtiyacı, gökyüzü ve deniz gibi uzak boşluklara bakma ihtiyacı, topraklanma ve enerji olarak dengelenme ihtiyacı, aidiyet hissedebildiğimiz ortamda olduğumuzu, beş duyumuzla algılayabilmemiz verilebilir.

Örneğin kendinizi yaşadığınız şehrin yoğun bir zaman diliminde sokakta hayal edin. Korna sesleri, egzoz dumanı, gergin ve koşturan insanlar görüyorsunuz, hazır ve yapay gıdalar, kıyafetlerimizin içerisinde bulunan petrol temelli ya da sentetik ürünlerle temas halindesiniz. Şimdi de seyrek ağaçların bulunduğu bir ormanda, pamuklu kumaşlar içerisinde, arkadaşınızla sohbet ettiğinizi düşünün. Kulağınızda kuş sesleri, yere düşen yemişlerin çıkardığı sesler, kolaylıkla nefes alışınız, nasıl hissettiriyor. Birinci durumda sıkışmış ve sıkıntılı, ikinci durumda ise huzurlu ve sakin hissetmiş olmanız olası. Aradaki fark gündelik yaşamlarımızda yoğun strese maruz kaldığımızın kanıtı niteliğindedir.

Yapılan bir araştırmaya göre yüksek binaların bulunduğu bir kentin görüntüsüne bakmak bile beynimizde stres düzeyimizi arttırmakta yeterli oluyor. Uzmanlar bizi hastalıklardan ve depresyondan koruyan bağışıklık sistemini güçlendirmenin de stres düzeyini azaltmaktan geçtiğini belirtmektedir.

Bir başka açıdan konuya bakarsak yeni nesillerin doğal hayattan uzaklaşmalarının yan etkileri olarak doğal çevre ve gıda üretimi hakkında bilgisiz olmalarını söyleyebiliriz. Bu bilgisizlik doğal hayatın korunması ve sağlıklı gıda tüketiminin önemi konularında bilinçsizliğe sebep oluyor. Bir bitki ne kadar sürede yetişiyor? Bunun yetişmesi için gerekli olan emek nasıl karşılanıyor? Bu besinin bendeki doyurucu etkisi nedir? Çevresel sorunların sebepleri nelerdir? Yeşil bitki örtüsü ve canlı çeşitliliğinin yaşadığımız dünya için önemi nedir? Doğayı neden korumalıyız? Gibi sorular sorulmadan ve düşünülmeden ilerleyen nesillerimiz, ileride nasıl bir çevrede yaşayacağımız hakkında düşündürücüdür.

İnsan medeniyeti, öngöremediğimiz bir gelişmeyle değişiyor, yenileniyor. Bizlerin bu değişikliklere ayak uydururken zorlanmamız doğal bir süreçtir. Bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatabilmek ve kolaylaştırmak adına sık sık doğal hayatla içe içe zaman geçirmeli ve köklerimizi hatırlamalıyız. Böylece şehir yaşamına ve profesyonel iş hayatına konsantre olmanın kolaylaştığını göreceksiniz.

Bol oksijen ve sağlıklı günler dilerim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 61
Kayıt tarihi
: 17.05.18
 
 

Merhaba,  Hayatımızın çoğunu bir sis perdesi ardından yaşıyoruz. Kişisel aydınlanmamızı yaşayacak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster