Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '13

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
186
 

Neden doğru eğitimi alamıyoruz?

Bilindiği gibi Türkiye'de 20'ye yakın veteriner fakültesi var ve her geçen gün yenileri açılıyor.
Peki bu ne kadar doğru bir yaklaşım? Bir veteriner hekim olarak bence kesinlikle hatalı bir yaklaşım. Neden mi?


Yeni bir evrenkent (üniversite), maddi açıdan, bir evrenkenti geliştirmekten daha masraflı ve güçtür. Tam donanımlı fakültelerin açılıp faaliyete geçirilmesi ise daha da güç bir durumdur. Bir de bahsettiğimiz veteriner fakültesi gibi ciddi maddi giriş-çıkışa sahip bir yer için...
Her geçen gün öğrenci sayısı da artıyor. Peki ne yapmalı?


Çözümü çok basit aslında. Gelişmiş ülkelerde fazla veteriner fakülteleri derhal eğitim öğretime kapatılıp araştırma/kontrol enstitülerine çevrilmiştir. Belli bölgelerdeki veteriner fakültelerine ise böylece daha doğru yatırımlar yapılmış ve böylece mevcut fakültelerin hem kontenjanları yükselmiş hem de verdikleri hekimlik eğitiminin kalitesi yükselmiştir.
Bilindiği gibi ülkemiz yedi coğrafi bölgeden oluşmakta. Her coğrafi bölgeyi temsilen bir veteriner fakültesi bulundurulur ve diğer fakülteler kapatılarak Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğünüe dönüştürülür ve mevcut fakültelerin kontenjanları artırılırsa böylece verilecek hekimlik eğitiminin kalitesi de yükselmiş olur. Ancak bu nedense bir türlü yapılmıyor. Yapılmadığı gibi her geçen gün sürekli yeni fakülteler açılmaya çalışılıyor. Bu şekilde hekimliğimizin eğitim kalitesi asla yükseltilemez. Veteriner fakülteleri, eğitim-öğretim için kullanılan materyal bakımından oldukça "masraflı" fakültelerdir. Çünkü kullanılacak analiz cihazları, teknik ekipmanlar vb diğer tüm unsurlar için çok ciddi bütçe ayrılması gerek. Zaten bir çoğunda yeterli öğretim üyesi ve araştırma görevlisi de yok.


Benzer başka bir sorun da akademisyenlerin, "saha" ile olan koordinasyon eksikliği. Bunun altında yatan sebep de budur aslında. Çünkü yeterli öğretim üyesi olmadığından dolayı, yalnızca akademik çalışmalarla ilgileniyorlar. Zira bir akademisyenin de görevi budur zaten; bilimsel araştırma.

Kısacası tüm görüşlerini bir kenara koyarak, yalnızca ama yalnızca bir "Veteriner Hekim" olarak düşüncemi belirtmek isterim ki yanlış metodu kullanıyoruz. Gelecekteki meslektaşlarımın bu şekilde alacakları eğitimin kalitesi her geçen gün düşmekte. Her geçen gün ulusal servetten ve istihdamdan, bilim dünyasından kayıp olarak bize geri dönecektir...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5324
Kayıt tarihi
: 16.06.12
 
 

27 mart 1989 yılında Konya'nın Ereğli ilçesine bağlı Zengen kasabasında doğdu. İki yaşına kadar B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster