Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Temmuz '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1092
 

Neden Dünyadayız?

Neden Dünyadayız?
 

Sevgili okur: Bu gün sizlere tam da kıymetli yazarımız Mehmet Burakgazi’nin resmettiği bir yazı yazacağım. Şöyle suya sabuna dokunmayan, genel veya özel dertlerden bahsetmeyen bir yazı. Ne iktidardan ne muhalefetten söz etmek yok. Hatta enflasyondan, geçim sıkıntısından bile söz etmeyeceğim. Sebebi birilerini koruduğumdan veya birilerinden korktuğumdan değil. Okurun, sorunları irdeleyen, çözüm araştıran yazıları okumamasından.

Bu uzun girişten sonra gelelim konumuza. “NEDEN DÜNYADAYIZ”? Acaba buraya neden geldik? Kendi arzumuzla mı yoksa emirle mi geldik? Gitmemek için her yola başvurduğumuza göre acaba burası oradan güzel mi?

Konuya bilimsel açıdan bakınca durum pek de hoş görünmüyor. Bizler birer fazlaca tekâmül etmiş hayvan gibi görünüyoruz. Yok, bu benim pırıl pırıl parlayan egom için aşağılayıcı bir durum. O zaman bilimi bir kenara atıyorum.

Dinsel yaklaşım, yani insanın en üst düzey varlık olarak yaratılıp dünyaya gönderilmesi anlatımı, hatta daha da ileri giderek bütün dünyanın ve de hatta kainatın insan için yaratıldığı ve onun emrine sunulduğu görüşü çok güzel. Egomu pırıl pırıl parlatıyor. Benim burada tek yapmam gereken yatıp kalkıp yaradana duacı olmak. Ancak benim emrimde olan doğaya karşı acizliğim bu teorimin göçmesine neden oluyor. Başka bir neden olmalı diye düşünüyorum.

Yoksa ruh bilimcilerin birçoğunun üzerinde ittifakla birleştiği ruhun evrim için burada olduğu mu doğru? Yani ruh burada giydiği beden ile kendi seçimleri doğrultusunda yaşayacak, kendini geliştirecek, döndüğünde notu hocalarından alacak. Sınıfta kaldıysa hadi bakalım yeniden buraya dönüp evrime devam edecek.

Hay Allah! Kafam iyice karıştı. Siz ne dersiniz?

26/07/2017 İzmir

NAHİDE ÇELEBİ, Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Benim de kafam karıştı, ne deyim ki...

Kerim Korkut 
 01.08.2017 18:06
Cevap :
Merhaba, Bu konuda çoğumuzun kafası karışık. Saygı ve selamlar...  01.08.2017 19:59
 

Sorunun en basit cevabı: "Ayda olmadığımız için..!" Ama sen soruyu öylesine çetrefilli sormuşsun ki, ne bilimin , nede dinin açıklamalarına pek de kulak asıyor gibi değilsin. İşte size en ünlü bir soru? "Niye geldik bu dünyaya..?" Abi imtihan yeri diyorlar ya! Cennete girmek için, çok zor sorular soruyorlar da farkında değiliz. Sonunda canımıza okuyacaklar da... Bakalım bekleyelim ve görelim. Görelim Mevlam neyler!! Sağol İzmirli...

Erdal Ceyhan 
 27.07.2017 16:26
Cevap :
Merhaba üstat, Ne kadar basitmiş meğer. Bende düşünüp duruyorum <))) Sağ olasın. Saygı ve selamlar...  27.07.2017 22:51
 

Boyle dusunceler, gayri muslumlerin , israilin ve dis guclerin dusunceleri siz dogru yoldan ayrilmayin, ayaginiz kayar duser mazallah!

Newyorker 
 27.07.2017 16:05
Cevap :
Merhaba, Haklısınız, ben eskiden hep "Allah kimseyi Doğruyoldan ayırmasın" derdim. Ne yazık o sizlere ömür. O yüzden yalpalıyorum. Saygı ve selamlar...  28.07.2017 20:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1668
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster