Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Şubat '18

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
116
 

Neden Emekli Oldum?

Neden Emekli Oldum?
 

—Uğur abi! Ben son 15 yılda emekli olan bütün arkadaşlarımla konuştum. Onları dinledim. Bazıları asla emekli olmamamı söyledi ki onlar gerçekten çok samimiydiler. Kendini boşlukta hissediyormuş insan. Mutlaka yapacak bir şeylerin olması gerekiyormuş.

—   Yanlış mı yani? Ne yapacaksın emekli olunca? Daha genç sayılırsın. 65 yaşına çok var. Çalışsana!  Zaten emekli gibisin. Haftada 1-2 gün okula gitmiyorsun. Emekli olunca bundan daha iyi "iş" bulabilecekmisin?  Rahat batıyor sana!

—   Bu açıdan bakınca haklısın tabi. Konuştuğum bir çok emekli "kendisini işe yaramaz" olarak bir tarafa atılmış hissediyor.

Genellikle mevki makam sahibiyken; kendilerini kurum için vazgeçilmez gibi hissedenlerde bu duygu çok daha fazla... Bu tür vazgeçilmezlere emekli olurken birileri dese ki “size ihtiyacımız var, siz olmadan bu işleri kim yürütecek? Gelin emekli olmayın!  Siz bu ülke için kazançsınız”  bir tanesiniz.... " İnan anında vazgeçebilirlerdi emekli olmaktan.

—   Diğer taraftan maddi kayıplar var. Mesela sizde, öğretmenlerde "kayıp" bir hayli fazla öyle değil mi?

—   Aynen öyle. Birçok meslektaşım bu yüzden emekli olmuyor. Ya da bunu önemli bir mazeret olarak görüyorlar. “Emekli aylığı ile geçinemeyiz” diyerek haklı bir korku duyuyorlar. Gerçekten zor tabi. Emekli aylığının düşük olması emekliliği öteleyen en büyük faktör.

Bunun yanında bir de çoluğun çocuğun durumunu “mazeretleyerek (TDK’ya katkım olsun)” emekliliğini erteleyenler var. Kimisi yazlık alıyor kimi kışlık. Kendisini garantiye aldıktan sonra sıra çocuklara geliyor. Araba alıyorlar. Kredi borcu ödüyorlar falan… Yaş 65 olunca mazeret filan da kalmıyor ortalıkta(!)

—   Diğer taraftan sırada atanmak için ileride sayıları 500.000’i bulacak olan öğretmen adayı var.  Bunu da düşünmek lazım.

—   Doğru söylüyorsun Uğur abi. Fakat bu düşünce emeklilik mazereti oluşturmuyor.

—   Peki sen neden emekli oluyorsun?

—   65 yaşından önce emekli olan arkadaşlarımın büyük bir çoğunluğunun "pişmanlık duyduğunu" gözlemledim. Onların bu pişmanlıkları benim için tecrübe oldu. Aynı pişmanlıkları duymamak için kendimi hazırladım.

Mesleğe ilk başladığımda “emeklilik yılımı -yaşımı doldurduğum takdirde bir gün bile kalmayacağım" derdim. Neredeyse fazladan  12 yıl kaldım.

Elbette herkesin “emekli olmamak” mazereti kendine göre farklı ve haklı nedenlere dayanıyor.

Mazeretler hiç bitmiyor. Ev alıyorsun “evi ödeyeyim sonra emekli olurum” diyorsun. Araba alıyorsun, “borcum bitsin sonra” diyorsun. Çocuklar okusun bekliyorsun. Evlensin diyorsun. Ona ev alayım diyorsun. Sonu bir türlü gelmiyor.

Genelde 65 yaşında emekli olanlar için geriye "sağlıklı bir şekilde huzurlu yaşam için ne kadar süre kalır ki?"  Daha kaç yıl “sağlıklı bir şekilde araç kullanabileceğiz.”  Kaldıysa daha kaç yıl hayallerimizi erteleyeceğiz. Böyle bir zamanımız yok. Kalmadı. Bir an evvel kendimize zaman ayırmalıyız. Ömrümüzün kalan kısımını daha huzurlu daha mutlu bir yaşam için kullanmalıyız.

Bu düşünce dünyadan, hayattan vazgeçme anlamı taşımıyor. Bizler kendi kurumlarımızda yapacaklarımızı yaptık. Sırada gençler var artık. Bizlerin alanları artık mesleki yönden farklılaşarak daha bir sosyala kaymalıdır. Huzur, daha az stres daha fazla organik bir yaşam.  Bakalım neler olacak?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Durmuş Bey, ben de zamanı gelince emekli olmaktan yanayım. Yani emekliliği hak edince daha fazla çalışmaktan yana değilim. 55 yaşımda emekli oldum ve daha sonra bir süre (5 yıl) özelde çalıştım. Neyse; emekliliğimizin tadını çıkarmaya bakalım. Hayırlı olsun. Kalemine sağlık. Selam ve saygılarımla.

Dr Atanur Yıldız 
 24.08.2019 17:38
Cevap :
kendine zaman ayıralı insan. Ne kadar kaldı ki?  25.08.2019 14:42
 

Adeta benim için yazılmış bir yazı...

Kerim Korkut 
 21.08.2019 11:21
Cevap :
Vakit çok az vakit ayırmak için varsa hayallere. buralarda ise Emekli olmak sefaleti göze almak gibi...  22.08.2019 15:02
 

Ben ölünce emekli olacağım :))) Size hayırlı olsun ve benden de selamlar

Matilla 
 12.02.2018 16:56
Cevap :
70-80 yaş haddine çıkarmak lazım. yine yetmezse 100 olsun! Amaç çalışan çalışmayan belli olsun. Selamlar...  12.02.2018 22:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 141
Toplam yorum
: 561
Toplam mesaj
: 168
Ort. okunma sayısı
: 893
Kayıt tarihi
: 06.02.07
 
 

Gazete ve kitaplara hep tersten göz atar, daha sonra okumaya başlarım. Bu özelliğim devrik cümlel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster