Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Eylül '07

   
  Kategori
  Bilim
  Okunma Sayısı
  1846
   

  Neden her insanın sesi farklı?

  Neden her insanın sesi farklı?
   

  İnsan sesi, daha doğrusu insan konuşması oluşurken katkıda bulunan o kadar çok şey vardır ki, bunlar bir araya gelince iki insanın konuşmasının aynı olma ihtimali yok denecek kadar azdır. Hatta her bireyin konuşması o kadar kendine özgüdür ki, telefonda sesin alttan ve üstten belirli frekansları yok edilmesine
  rağmen, açar açmaz 'merhaba' deyişinden karşımızdaki kişiyi
  tanıyabiliriz.

  Sesimizin oluşmasının ana nedeni şüphesiz ses tellerimizdir. Ses tellerinin boyu sesimizin kalınlığını belirler. Ne kadar uzun-salar ses o kadar ince çıkar. Kadınların erkeklere göre avantajla-I n ses tellerinin daha uzun olmalarıdır. Tabii ki ses tellerimiz se-I simizin tınısını tek başlarına belirleyemezler. Dudağımız, dişle-P rimiz, dilimiz olmasaydı ortaya anlaşılmaz rahatsız edici bir gürültü çıkardı.
  Konuşurken nefes veririz. Bu nefes konuşmanın karakteristiğini etkileyen en az 11 noktadan geçer. Ayrıca kişinin karakteri, havanın akışı ve hızı, ağız ve dudak yapısı da konuşmada etkin faktörlerdir. Ancak tüm konuşma olayının organizatörü beyindeki bir bölgedir. Burada düşüncenin ana yapısı oluşturulur, kulak ve gözlerden gelen sinyallerle birleştirilir ve boğaza sinyal olarak gönderilir.
  Hayvanlarda ise beyinde böyle bir bölge yoktur. Bazı papağan, muhabbet kuşu hatta karga türlerinin konuşmaları onların ezberleme ve tekrar edebilme yetenekleridir. Bilinçli bir konuşma söz konusu değildir. Genetik olarak insana en yakın olan şempanzelerin bile dil ve damak yapıları nedeni ile insan gibi konuşmaları mümkün değildir.

  Dünyanın dört bir yanında farklı lisanlar konuşuluyor ama tüm bu insanlar ağızlarında benzer sesler çıkarıyorlar. Her iki dudakları ile 'P' ve 'B', dudak ve dişleri ile 'F' ve 'V, dilin ön kısmı ile 'T' ve 'D', dilin arka kısmı ile de 'K' ve 'G' seslerini çıkarıyorlar.

  Dilin ilk insanlarda, işbirliği daha doğrusu kültür ve bilgileri gelecek nesillere aktarma ihtiyacından doğduğu sanılıyor. Günümüze kadar altı bin dil geliştirilmiş. Dünyadaki bütün dillerin tek ortak yanı, en çok kullanılan kelimelerin daha az sayıda harfle yazılmalarıdır. Altay dilleri ailesine giren Türkçe'mizde bazı ilginç özellikler var. Bir kere cisimleri dişi ve erkek olarak ayırmıyoruz, ses uyumu var ve bir ad veya fiil kökünden değişik eklerle yeni kelimeler türetebiliyoruz.
  İnsan yüzündeki kaş, göz, burun, ağız ve diğer şekillerin çok az fark göstermelerine rağmen hepsi birleşince nasıl bir insan diğerine benzemiyorsa, oluşumunda katkıda bulunan şeylerin çeşitliliği açısından konuşmamız da öyledir.

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
   
   

  Farklı Bır yazı Olmus Okumak Gerçekten Eğlenceli idi bu arada Aramıza Hoş Geldin Bende Yeniyim aslında ama Olsun bu arada nerelisin ?

  thesametmavi 
   19.09.2007 19:36
   

  Askerlik görevimi K.K.Komutanlığında yaptım. Araç sevk amirliğinde. Karargahtaki tüm generallerin emir subayları yada postalarının seslerini tanırdım telefonda.
  Parmak izleri de farklı.
  Daha çok şey var aslında.
  Bu sebeple aramıza hoşgeldiniz de diyorum.
  sevgiler

  MuDo 
   19.09.2007 19:08
   

  Bir Türkolog olarak yazınız dikkatimi çekti. Aydınlatıcı.. Tebrikler.. Selamlar..

  murat ertaş 
   18.09.2007 13:52
   

  hiçbiryer'e tıklamadan senin sayfan düştü...ilginç...bilimsel güzel açıklamalar'ı iyi yazmışsın..

  Mehmet Önkibar 
   17.09.2007 10:41
   
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 6
  Toplam mesaj
  : 11
  Ort. okunma sayısı
  : 1846
  Kayıt tarihi
  : 08.09.07
   
   

  Ocak doğumluyum, özel bir firmada sekreterlik yapıyorum. Vakit buldukça bişeyler karalıyorum. Artık ..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster