Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Şubat '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
70
 

Neden iç güvenlik paketi

Neden iç güvenlik paketi
 

Bu manzara savunulabilir mi?


Türkiye coğrafi konumu, tarihi geçmişi, gelecekteki muhtemel misyonu itibariyle iç ve dış düşmanlarının bol olduğu ve bu odakların her türlü taktiklerle sürekli saldırıda bulunduğu bir ülke…

Özellikle son yıllarda sahip olduğu siyasi ve ekonomik istikrar sonucunda üstlendiği misyon ve yükselen itibarı sonucunda her fırsatı siyasi ve ekonomik kargaşa vesilesi yapmaya çalışan işbirlikçi grupların çatışma alanı olduğunu daha fazla görmeye başladık.

Gezi olayları, Kobani bahanesi, son günlerde bir genç kızımızın vahşice katledilmesini bahane eden ve her defasında aynı örgütler  sokakları ateşe vermeye ve terör estirmeye çalıştığını görüyoruz.

Demokrasi, çevre, namus, hak, hukuk maskesi altında özel ve kamu araçlarını yakmaktan, taş, Molotof gibi araçlarla sokaklarda terör estirilmesine devletin bir çözüm bulması ve bu örgütlerin hayatımıza saldırısını engellemesi gerekir…

Etkin mücadele için aksayan sistemin hukuk normları içinde iyileştirilmesi ve kamu düzeninin sağlanması için Hükümet “İç Güvenlik Paketi” olarak isimlendirilen bir hazırlık yaptı.

Türkiye enteresan bir ülke dedik ya…Bu güne kadar Hükümeti sokak terörün karşısında aciz kalmakla, kamu düzenini sağlayamamakla suçlayanlar sistemin aksayan yönlerini tamire yönelik bu yasal değişikliklere bu gün karşı çıkmaya başladığını görüyoruz…

Amaç her şartta Hükümetin her yaptığına karşı çıkmak…Bu tarz muhalefetin her seçimde ezici bir mağlubiyetle sonuçlandığını görememeleri ilginç…

Bakın muhalefet,  “Elinde molotoflarla gidenlerin önünde giderim.” Diyor…Üstelik ellerinde molotof, demir bilye olanlara, özel ve kamu bina ve araçlarını yakıp sokaklarda terör estirenlere “Direnme hakkını kullanın!” diye çağrıda bulunuyor..

MHP sözcüleri de bu noktada CHP ve HDP den geri kalmıyor…

Bu tarz anlayışlarla demokrasiden özgürlüklerden bahsetmek mümkün değildir. Zira böyle bir demokrasi olamaz, bu şekilde parlamenter demokrasiyi savunamazsınız.

CHP-MHP-HDP den oluşan bu gruba dördüncü grup olarak da paralel yapının eklendiğini görüyoruz.

Anlaşıldı ki bu parti ve yapılar istikrarlı, iç güvenliğin ve huzurun olduğu bir Türkiye istemiyorlar…Kavga, kargaşa, kaos ve kriz ortamından beslenenlerin siyasi ve ekonomik istikrara, huzur ve güvenliğe karşılar..

Vatandaş Güneydoğudan en batısına kadar her ilde  "Bizim can ve mal güvenliğimizi sağlayın.” diyor..

Batıda sokak terörü yaşanıyor ama Güneydoğuda buna ek olarak seçimde silahların gölgesinde oy kullanılıyor…

ABD’ye Avrupa ülkelerine bakar ve polisin kamu düzenine karşı eylem yapan kişi ve gruplara karşı yetkilerini okursanız Türkiye’de polisin nasıl elinin kolunun bağlı olduğunu görüp sokak terörü için nasıl elverişli halde olduğunu anlarsınız..

Avrupa’daki bir ülkede çalışan bir yakınınıza polisin yetkisini ve Avrupalıların polis korkusunu sorsanız gerçeği yine öğrenirsiniz..

Demokrasi her şeyi yapma, istediğinizde kamu düzenini ortadan kaldırıp kamu bina ve araçlarını yakma, yıkma, özel mülkleri yağmalama bu arada yaralama ve öldürme hakkı içermez…

Kamu düzeni yoksa demokrasi de yoktur…

Demokrasi, hukuk adı ve maskesi ile sırf Hükümeti eleştirebilmek adına “İç Güvenlik Paketi”ni okumadan karşı olup sokak teröristlerini yeniden sokağa çağırmak ve sonra dönüp vatandaştan oy istemek siyasi cinnetten başka bir şey değildir…

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi beklenen "İç Güvenlik Paketi"nde  öne çıkan başlıkları sizler için derledik.

 • Polis, kendisine veya başkalarına, iş yerlerine, konutlara, kamu binalarına, okullara, yurtlara, ibadethanelere, araçlara, kişilerin tek tek veya toplu halde bulunduğu açık veya kapalı alanlara molotof, patlayıcı, yanıcı, yakıcı, boğucu, yaralayıcı ve benzeri silahlarla saldıran veya saldırıya teşebbüs edenlere karşı, saldırıyı etkisiz kılmak amacıyla ve etkisiz kılacak ölçüde silah kullanabilecek.
 • Toplantı veya gösteri yürüyüşlerinde, "havai fişek, molotof ve benzeri el yapımı patlayıcılar, demir bilye ve sapan", bulundurulması ve taşınması yasak olan maddeler kapsamında ele alınacak. Bunları bulunduranlar 2 yıl 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.
 • Kimliklerini gizlemek için yüzlerini tamamen veya kısmen bez vesaire unsurlarla örterek toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılmak suç kapsamına alınacak.
 • Yasadışı örgüt ve topluluklara ait amblem, işaret taşıyarak veya bunları üzerinde bulunduran üniformayı andırır giysiler giyerek katılanlar; kanunların suç saydığı afiş, pankart, döviz, resim, levha, araç, gereçler taşıyarak, bu nitelikte sloganlar söyleyerek veya ses cihazlarıyla yayınlayarak katılanlar 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası alacak.
 • "Terör örgütünün propagandasına" dönüştürülen toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, kimliklerini gizlemek amacıyla yüzünü tamamen veya kısmen kapatanlara, 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası uygulanacak. Bu suçu işleyenlerin cebir ve şiddete başvurmaları ya da her türlü silah, molotof ve benzeri patlayıcı, yakıcı ya da yaralayıcı maddeler bulundurmaları veya kullanmaları halinde verilecek cezanın alt sınırı 4 yıldan az olamayacak.
 • Yasadışı toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin dağıtılmasında, gerektiğinde boyalı su kullanılabilecek.
 • Eylemlerde kamu mallarına verilen zararlar, eylemcilere ödetilecek.
 • Polis, kendisinin ve başkalarının can güvenliğini tehlikeye düşürenleri, fiilleri ayrı bir suç oluşturmadığı takdirde, kişinin can güvenliğinin sağlanması bakımından koruma altına alabilecek ya da olay yerinden uzaklaştırabilecek.
 • Mülki amirlerce belirlenecek kolluk amirleri suçüstü halleriyle sınırlı olmak kaydıyla şiddet olaylarının yaygınlaşarak kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına yol açabilecek toplumsal olaylarda ve toplu olarak işlenen suçlarda 48 saate kadar gözaltına alma kararı verebilecek.
 • Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını, şiddet eylemine ya da terör örgütlerinin propagandasına dönüştüren ve vatandaşların can ve mal emniyetini, kamu düzenini tehlikeye sokanların tutuklu yargılanabilmelerinin önü açılabilecek.
 • Elle dıştan kontrol hariç, kişilerin üstü, aracı mülki amirin görevlendireceği kolluk amirinin yazılı, acele hallerde ise sonradan yazıyla teyit edilmek üzere sözlü emriyle yapılabilecek.
 • Vali, kolluk amir ve memurlarına doğrudan emir verebilecek

Bu düzenlemelere karşı çıkmak sokak terörü yapan örgütleri düpedüz desteklemek değil mi? HDP’nin karşı çıkmasını anlıyorum da MHP niye karşı çıkıyor anlamış değilim…

İç Güvenlik Paketi bir an önce TBMM den çıkmalıdır…. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 175
Toplam yorum
: 174
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1464
Kayıt tarihi
: 01.10.07
 
 

Balıkesir doğumlu.1990 İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunu. Balıkesirspor Kulüp Yöneticili..

 
 
Yazarı paylaş
 • Tümünü göster