Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mayıs '15

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
100
 

Neden insanların gelişmesi daha zorludur ?

Neden insanların gelişmesi daha zorludur ?
 

İnsan Evrimi


Tutkularımızın çoğunluğu prefrontal korteks tarafından idare ediliyor. Bu yüzden ormanda muz yemek yerine sınıflarda oturuyoruz. Vahşi iç güdülerimizi bastırıyoruz. Çatal bıçak kullanıp yemek yiyor, sanata yöneliyoruz. Arkadaşlık ilişkileri kuruyoruz bunlar bizi sosyal bir hayvan yapıyor. Tabi ki bu kavram bana ait değil. Hayvan yavruları bile doğar doğmaz doğaya ayak uydurabiliyor insan ise her zaman muhtaç ve bağımlı. Her zaman bizden daha güçlüsüne, büyüğüne ihtiyacımız var. İlk çağdan günümüze kadar süreç böyle oldu ve devam ediyor.
 
Her gün yeni teknolojilerin gelişimlerini izliyoruz. Güncel telefonlar, daha hızlı bilgisayarlar, yeni model arabalar, yeni tıbbi teknikler. Bilimin limitsiz bir potansiyeli var. Ve bu gelişmeler hayatımızı daha da mükemmelleştiriyorlar. Bazen düşünüyorum. Bizim zorlu gelişimimizde bazı önemli şeyleri görme yetimiz azalıyor. Duyarsızlaşıyoruz. Hayatımızdaki önceliklerimiz değişiyor. Modern çağ bize daha çok arkadaş edinmemizi sağladı. Çünkü iletişim inanılmaz bir hıza ulaştı.
 
Fakat bunun olumsuz sonuçları da oldu. Artık daha kolay arkadaş silebiliyoruz. Kalbini kırabiliyor, umursamıyoruz. Çünkü çok arkadaşımız var o giderse başkası gelir o da giderse yenisi gelir. Modernitenin yeni öğretileri malesef Amerikan yaşam tarzına özendiriyor. Aile bağları zayıf, arkadaşlık ilişkileri güçsüz, cinsel ilişkiye dayalı bakış açısı, fast food, herşeyin ama herşeyin hızlı olması gerektiği, düşünmeyen sorgulamayan bir nesil..
 
Belki de zaten içimizde olan güzel şeyleri kabul etmeye başlamalıyız. Teknolojiyi hayatımızın odağı haline getirmemiz doğru mu? Arkadaşlık sanal ortamda kurulabilir mi ? Sosyal ağlarda birine güvenebilir misin? Dokunmadan karşındakine cam ekrandan sevebilir misin? Hayat dışarda devam ediyor hem de hiç durmadan. Yenisini indirmeden, güncellemeden, doğal hızıyla..
 
Herşeyin tedavi edilmesi gerekmiyor. Güncelleme çılgınlığına bir son bulmalı. Mona Lisa'yı güncelleyebilir misin? Tac Mahal'i ? Davut Heykelini? Aile bağlarını? Arkadaşlıklarını? Bazı şeyler eskidikçe daha da değer kazanır. Mozart'ın müziği 200 yaşında. Güncellemeye ihtiyacı var mı? Olduğu haliyle zaten mükemmel değil mi ?
 
Yazar: Uğur Büyük

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsanın güncelleme derdi olduğunu düşünmüyorum. Aksine bazı şeyler değersizleşiyor, ki bu da son derece normal. Bir zamanlar çok önemsediğimiz şeylerin o kadar da önemli olmadığını görüyoruz. Buna karşılık yaşam her geçen gün biraz daha zenginleşiyor, alternatifler artıyor ve insan giderek sıradanlaşıyor. Değer yargılarından yoksun, havai bir insan oluyoruz. Çözümün ne olduğunu tam olarak bilemiyorum ama bildiğim tek bir şey varsa sosyal bilimler fena halde teknolojinin gerisinde kaldı ve bu haliyle insanı bilimsizliğe mahkum ediyor. Yeni bir felsefe, yeni bir sosyal bilim anlayışı diyeceğim ama o da ufukta görünmüyor. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 25.05.2015 16:07
Cevap :
Sosyal Bilimlerin gelişememesinin bir çok nedeni var özellikle de bizim ülkemiz için. Çünkü bizim geliştirmek yada katkı sağlamak gibi bir gayretimiz yok. Mevcut olanı ezberlemek daha kolay geliyor. Güncellemeye ihtiyaç duyduğumuz bir konu varsa oda bu olsa gerek. Yorumunuz için teşekkür ederim.  27.05.2015 1:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 955
Kayıt tarihi
: 17.11.14
 
 

Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster