Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ekim '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
167
 

Neden İslam Birliği?

Neden İslam Birliği?
 

Alem-i İslam’ın şu anki dağınık çehresi ve içinde bulunduğu durum, tüm Müslümanları derinden üzmektedir. Yıllarca Amerika’nın ve Batı’nın taşeronluğunu yapan, ülkelerinin zenginliklerini bu güçlere peşkeş çektiren İslam dünyasının liderleri maalesef ki kendi halklarına ve ümmete bigâne kalmışlardır.

Fakat, Arap baharı diye isimlendirilen süreç bu zalim yöneticilerin bir kısmını kendi kanlarıyla boğmuştur.

Bu açıdan İslam ülkelerindeki bu uyanışlar son derece büyük öneme sahiptir. Bu ülkelerdeki Müslümanlar şunu çok net bir şekilde görmüştür ki, eğer bir devrim gerçekleşecekse inanan, cesaretli ve Allah’tan başka hiçbir güç önünde eğilmeyen insanlar tarafından gerçekleşecektir.

Bugün İslam dünyasına bu türlü kolektif saldırılar ve aynı zamanda Müslümanların birbiriyle olan mücadelesi, hiç şüphesiz güçlü bir birlikten yoksun oluşun göstergesidir.

Filistin, İsrail zulmü altında kan ağlıyorken,

Afrika kıtasındaki Müslüman ülkeler, emperyal devletler tarafından açlığa mahkûm edilmişken,

Bu ümmetin hakkı olan, zengin İslam ülkelerindeki petrol vb. varlıklar Batı ve Amerika tarafından sömürülürken, artık bir İslam birliğinin kurulmasının zamanı gelmedi mi?

Tabi ki de geldi ve geçiyor bile..!

“Şüphesiz Allah, Kendi yolunda, sanki birbirlerine kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak cehd edenleri (mücadele edenleri) sever.” (Saff Suresi, 4)

Ben böyle bir birliğin lider ülkesinin Türkiye olabileceğine tüm kalbimle inanıyorum. Madem büyük bir Türkiye’den bahsediyoruz, madem yeni bir medeniyetin inşasından bahsediyoruz, o zaman Türkiye’nin sırtında çok büyük bir yük mevcuttur.

Türkiye bir an evvel İslam ülkelerinin liderlerini toplamalı ve bu tohumu şimdiden toprağa saçmalıdır. Biliyoruz ki bu çok zor bir iştir.

Ama bir o kadar da kutsal bir iştir.

Neden olmasın, ortak bir para biriminin olduğu, ortak stratejiler geliştiren, petrolünü, yer altı ve yer üstü zenginliklerini kendi birliği içindeki fakir ümmete taksim eden, zalimlerin İslam ülkelerine saldırılarına ortak bir şekilde cevap veren bir İslam birliği neden olmasın?

Bence bunun şimdi tam zamanıdır.

Müslümanlar yek vücut olmalı, dünyadaki zulme, zalime, eşitsizliğe ve sömürüye karşı güçlü ve cesur bir şekilde tepki göstermelidir.  

MEHMET KOÇAK

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 3443
Kayıt tarihi
: 11.11.11
 
 

Gazi Üniversitesi Tarih Bölümü Yeniçağ Anabilimdalı'nda Yüksek Lisans yapıyor. Çalışmaları genel ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster