Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

AYFER AYTAÇ GAZETECİ YAZAR

http://blog.milliyet.com.tr/ayferaytac

19 Aralık '18

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
43
 

Neden Kadın Aday Yok

Kadınların siyasete alınmasından, sorumluluk verilmesinden kaçınılıyor. Bir kadın belediye başkan adayını bu seçim öncesinde de görememiş olmak, benim de siyasi partilere “Neden?” diye sormamı gerektirdi. "Galiba bir hanım aday var, neden dahası yok demek lazım."
 
Acaba “Siyaset kurtlar sofrasıdır” denilip, kadınlar mı siyasetten uzak duruyor. 
Yoksa “Kadınlar hak- hukuk içinde daha iyi yönetirlerse, bizim bir daha seçilme şansımız hiç olmaz” diyerek erkekler mi, hanımları siyasete almak istemiyorlar? Doğrusu sorumun cevabını siyasilerden duymak isterim. 
 
Kadınların pek çoğu bir evi yönetiyorlar. Evlatlar yetiştiriyorlar. Vatanın korunmasına asker gönderiyorlar. Sevgi ve şefkat duygularıyla evi sarmalıyorlar. Ailede ayırımsız, demokratik düzende birleştiricilik yapıyorlar. Sanırım siyasette de aynı yöntemle topluma güzellikler yaşatabilirler. 
 
Erkek kısmı biraz siyaseti farklı görüyor, öncelikle partisi ve kendisini destekleyen çevresinin çıkarlarını göze alıyor. Siyaseti güç olarak değerlendirebiliyor. Rant kapısı olarak ön yargılı yaklaşımda bulunabiliyor. Her ne kadar seçilmeden öncesi dilleri farklı söylese de, aslı astarı bu olarak aynı şekilde defalarca gündeme gelmiş bir konudur bu yazdıklarım.Kısacası siyaset, koltuğu kapma yarışıdır ve kaptığını bırakmama marifetidir. Siyaset bana göre akıl alır bir durum değildir. Günümüzde siyaset, bir şekil ticarettir. Sermayesi olan adam siyasete soyunur. Bir koy, 15 al. Hesabıyla siyasete koyulur. Velhasıl: Vatan, Millet, Sakarya, olmuş artık hikâye.
 
Ben siyasette kadınlarında katılımcı olmalarını istiyorum. Tebessümlü kadın idareciler görmek istiyorum çevremde. Hayallerim bir gün ilimiz içinde gerçekleşir, umudumu taşıyorum.
 
Bilinen problemleri göz önüne alarak, seçimleri çok detaylı ele almalı. Seçilecekleri, “her sorunumuzda gerçekten yanımızda olacak kişi” diye adlandırabiliyorsak, ona göre seçmeliyiz.
Doğrusunun ne olacağını, vatandaş doğru olarak kendisi ayırıp yapmalıdır. 
 
Ayfer AYTAÇ - ayferaytac.com
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 584
Toplam yorum
: 304
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 186
Kayıt tarihi
: 08.12.14
 
 

Gazeteci-yazar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster