Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Haziran '17

 
Kategori
Beslenme
Okunma Sayısı
191
 

Neden kilo veremiyoruz?

Neden kilo veremiyoruz?
 

görsel netten alıntı


Komşum 90 kilonun üzerinde tüm uğraşılarına rağmen kilo veremiyor. Şöyle ki Kilo verme konusunda herkesin sıklıkla yaptığı hataları yapıyor bu nedenle de uğraşıları sonuçsuz kalıyor. Nihayet bir diyetisyene göründü ve diyetisyen aşağıdaki öerileri önermiş uygulayıp uygulamamak onun elinde. Hani derler ya:  “Can boğazdan gelir” diye hayır efendim “can boğazdan gider ve insan mezarını dişleri ile kazar.” İşte aşağıdaki öneriler sağlık ve mutluluk dileklerimle.

NAHİDE ÇELEBİ 

1. Okunmamış ve anlaşılamamış etiketler: "Yüzde 95 daha az yağlı" yazması o ürünün sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Bu, yüzde 95 şeker anlamına da gelebilir. Bu nedenle ürünlerin içerisindekileri daha dikkatli okumaya ve bu tuzağa düşmemeye çalışın.

2. Yeterince su içmemek: Vücudunuzun acıkmakla susamak arasındaki farkı anlaması zordur. Bu nedenle canınız abur cubur istediğinde, bu isteği bastırıp bastırmadığını görmek için Su içmeyi deneyin.

3. Gerçekçi olmayan hedefler belirlemek:

"Gelecek Ay 20 kilo vereceğim" gibi zor hedefler belirlemek yerine, daha küçük, daha ulaşılabilir hedefler belirleyin. Böylelikle istediğiniz sonucu almanız daha muhtemel olur. Bu da motivasyonunuzu artırır.

4. Haftada 1 kilodan fazla kaybetmeyi beklemek:

Haftada bir kilodan fazla kaybetmek vücuttaki sıvıların ve değerli kas dokularının kaybı anlamına gelir.

5. Zararlı ya da yasak yiyecekleri düşünmek:Her yiyeceğin fazlası zarardır. Ayrıca eğer aklınızdan yemenizin yasak olduğu bir şeyi geçirirseniz bu düşüncenizin hemen ardından onu aşırı derecede arzulamaya başlarsınız.

6. Diyete bağlamadan önceki yemek ziyafetleri: Bu ziyafetler, uzun süreli diyet hedeflerinize ulaşmanızı zorlaştırır. Çünkü diyet öncesi çektiğiniz ziyafetlerle daha fazla kilo alır ve diyete başladığınızda vermeniz gereken daha fazla kiloyla karşılaşırsınız.

7. Aç kalmak ya da büyük ölçüde kalori kısıtlaması:Bu sadece beyninize, "açlıktan ölüyorum" sinyali gönderecektir. Beyne bu mesajın gitmesiyle metabolizmanız, sizin aç kalarak dışarı atmaya çalıştığınız vücudunuzdaki yağı muhafaza etmek için yavaşlayacaktır.

8. Egzersiz yapmamak: Haftada 3 kez, en az 30 Dakika egzersiz yapmak kilo vermede en büyük yardımcılarınızdandır.19. Kilo vermeyi zorunluluk gibi algılamak: Bunun yerine kilo vermeyi, yapmayı istediğiniz bir şey olarak düşünün. Bir manken gibi görünmek zorunda olduğunuzu hissetmek gerçekçi olmadığı kadar üzerinize de gereksiz ve aşırı bir baskı hissetmenize neden olur.

Bir şey yapmayı istemek demek o şeye daha çok bağlı kalacağınız anlamına gelir. Bu nedenle kilo vermeyi bir angarya gibi değil yapmayı istediğiniz bir aktiviteymiş gibi düşünün.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Nahide Çelebi; Nefis öyle olmuş ki bizi bizden almış yemek tarlasına götürmüş.Gerçe gördüğünüz gibi bizim kilo sorunumuz yok lakin böyle kilo alıp vermeyenlere de üzülüyorum.Elbette yaşamda yemeksiz de olmaz. Herhalde bunun biri ortalaması vardırn.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.Not: Yazılarınızı okuyorum. Lakin yorumlarda hayli geciktim.

Mehmet Burakgazi 
 11.06.2017 13:15
Cevap :
Sayın Burakgazi Değerli Dostum! İnsan mezarını dişleri ile kazarmış diye bir atasözü var doğru. Ne fazla yeyip şişmanlamak nede yememek yanlış Dengeli beslenmek gerek. Yorumların geç gelmesi blogdan kaynaklanıyor üzülmeyin canınız sağ olsun.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  12.06.2017 8:56
 

Ben ayda 1 kilo biliyordum, haftada 1 kilo muymuş?

Kerim Korkut 
 08.06.2017 10:31
Cevap :
Can boğazdan gelmez can boğazdan gider dengeli beslenir az öz yersek kilo verebiliriz. Değerli yorumunuz için çok teşekkürler sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ  08.06.2017 13:41
 

Ah Nahide hanımcığım, ne gelirse bizim mutfaktan geliyor. Çörek gitsin, börek gelsin, vazgeçemeyince kiloları taşımak düşüyor bize de, Refik beyin mektubu çok güzeldi sağlıkla huzurla muhabbetiniz daim olsun diliyorum selam sevgilerimle

Cemile Torun 
 05.06.2017 23:58
Cevap :
Sevgili Cemile Hanım Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Yeme ve içmemize dikkat etmezsek kilo veremeyiz. Selam ve sevgilerimle öptüm.NAHİDE ÇELEBİ  06.06.2017 16:35
 

Sağlıklı yaşamak için az ve öz yiyelim. Çünkü midenin de alacağı bir kapasitesi vardır. Hele yaşlılar daha çok dikkat etmelidir. Dilinize sağlık. Yazınızı severek okudum. Elinize sağlık sevgili Nahide Hocam....

Abdülkadir Güler 
 03.06.2017 13:22
Cevap :
Sayın Hocam! Evet az ve öz yiyelim hareket de gerek.Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  03.06.2017 17:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1809
Toplam yorum
: 11034
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1007
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster