Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1400
 

Neden mutlu değiliz?

Neden mutlu değiliz?
 

Mutluluk hep bizimle.


Tolstoy’a, “Nasıl mutlu olursunuz?” diye sorduklarında şu cevabı vermiş:

“Sahip olduğum şeylere sevinerek, sahip olmadıklarıma ise hiç üzülmeyerek.”

Oysa bizler mutluluğu, sahip olmak için uğraş verdiğimiz şeylere bağlayarak beklemez miyiz?

“İstediğim gibi bir ev aldığımda çok mutlu olacağım.”

“Kırmızı bir arabam olunca mutluluktan havalara uçacağım.”

“Bir çocuğumuz olunca mutluluğu yakalayacağız.”

Sadece bu örnekler bile mutlu olmayı, beklentilere bağladığımızı gösteriyor. O nedenle bir türlü kendimizi mutlu hissedemiyoruz. Mutsuz olmaktan dert yanıyoruz.

Yaşam herkese aynı vericilikte olmuyor. Kiminin parası çok, kiminin yok. Kiminin güzel bir ailesi var, kimi hayata başlarken daha anne veya babadan yoksun. Kimine gümüş tepsilerle olanaklar sunulurken, kimi her şeyi tırnaklarıyla kazıyarak elde ediyor.

Peki, bizler nasıl mutlu olacağız? Bence Tolstoy’un yaptığı gibi…

Elimizdekinin değerini bilerek, sahip olamadıklarımıza üzülmeyerek! Çünkü hayat, elimizde olmayanlara hayıflanıp, üzülecek kadar uzun değil.

Mutluluğu sadece beklentilere bağlamayarak, şükretmemiz gereken pek çok şeye sahip olduğumuzu fark ederek mutlu olacağız.

Ölümcül bir hastalığımız yoksa, aç ve açıkta değilsek, aile bireylerimiz bizimleyse şükretmemiz gerekmez mi? Varsın büyük bir bolluk içinde olmayalım. Olanla yetinmeyi ve mutlu olmayı bilelim. Aksi halde hiçbir zaman mutlu olamayız. Çünkü insanın ihtiyaçları sonsuzdur. Her sahip olunandan sonra yeni bir istek daha çıkar ortaya. Mutluluğu bunlara bağlamak doğru olmaz.

Hayatımızda sahip olduğumuz ne varsa, ona önem verelim, bize yaşattığı her duyguya minnet duyalım. Olmayanın yasını tutmak yerine, olanın varlığında huzur bulalım. Ve karşılık beklemeden sevelim. Seven yürekler çevresine olumlu enerji yayarlar. Sıcak bir gülümseme, sevgiyle yaklaşma, anlayışlı ve hoşgörülü olma bizi çevremize sevdirir. Sevilen insan olmak bizi mutlu etmez mi?

Şadan HERGÜNER


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Teşekkürler, yaşama dair katkınız için.

Ünal Şeref 
 08.01.2012 20:32
Cevap :
Ben Teşekkür ediyorum değerlendirmenizden dolayı...  09.01.2012 11:54
 

Şadan Hanım iyi günler. Uzun bir aradan sonra yazmaya başladınız sanırım. Yazınızdaki düşüncelere katılmamak mümkün mü? Ne yazık ki sizinde diğer denemelerinizde vurguladığınız gibi dinlemesini de sevmesini de bilmiyoruz. Sorun 'evilik' açısından ise daha da çetrefil bir durum alıyor. Bence 'elimizdekinin değerini bilmek' ancak 'akıllı-uslu-anlayışlı-sevgi saygı dolu' kişilikler ile mümkün bence. Böyle olmayınca mutsuzluklar arttıkça artıyor. Şiddetli geçimsizliklerin de temelinde 'olanla yetinmek' dışında bunlar da var. Bu da bana göre eğitim süreçlerindeki açmazlar ile evlilik önce verilmesi gereken 'öğretim' içerikli kurslarla mümkün. Kaldı ki eğer evlenecek çiftlerde özde olması gereken olumlu kişilik alt yapıları yoksa ‘eğitim’ ne yapabilir?'Elendikten sonra çoğu erkeler gibi bazı kadınlar da dizginlenemez bazı davranışları yüzünden en olmadık şiddetli geçimsizlik hastalığına tutuluyorlar. Bu süreçte ise olan yakınları ile eğer varsa çocuklarının ruhsal durumlarına oluyor.

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 08.01.2012 10:21
Cevap :
Ömer Faruk Bey tekrar merhaba. Yaklaşık 4 ay kadar yazılarıma bazı işlerim nedeniyle ara vermiştim ama iki aydır yine yazmaya devam ediyorum. Mutsuzluk ve evlilik konusunda yazdıklarınıza ben de katılıyorum ama bilirsiniz ki mutsuzluk nedenleri evlilikte sadece elinde olanla yetinmeme konusuna dayanmaz. Bence önemli olan insanın her durumda kendini mutlu edeceği yolları kendini tanıyarak farketmesidir.   09.01.2012 12:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 80
Toplam yorum
: 51
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 4002
Kayıt tarihi
: 31.01.10
 
 

Merhaba. Ben işletme eğitimi almış ama kendini yayıncılığa adamış bir insanım. Yaklaşık 17 yıldır iç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster