Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Fevzi Gültuna (Cavıldak)

http://blog.milliyet.com.tr/fevzigultuna

23 Mart '09

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
668
 

Neden okumuyoruz?

Neden okumuyoruz?
 

Hafta içi" Bize Neler Oluyor" başlığı altında akademisyenler ve polis şeflerinin katıldığı bir tartışma programı izledim. Katılımcıların hepsi kendi sahasında uzman. Konu: "Aile içi ilişkiler ve çocukların yetiştirilmesi "... Programdan çıkan sonuç; eğitimli, sevgi ve saygı çerçevesinde yaşayan, gelenek ve göreneklerine bağlı fertler yetiştirmek gerektiği. Bu bilgiler ışığında bende ülkemizde eğitim ne düzeyde diye yaptığım araştırma sonucunda, okuma oranı dünya standartlarının altında olduğunu tespit ettim. Bu konuda yapılan çalışmalar neticesinde elde edilen veriler şöyle:

Ülkemizde Üniversite bitirenlerin sayısı son yıllarda 14 kat artmasına rağmen; kitap okuyanların sayısı 1965 %27, 1980 %5.7, 1990 %2.5, 1997 %3.7 olarak belirlenmiş. Okuma oranı 1965 deki oranın onda birine düşmüş.

2003 yılında Ankara Üniversitesi öğrencileri arasında yapılan bir araştırmada 803 öğrenciden sadece iki tanesinin boş zamanlarında kitap okudukları belirlenmiş. Öğrencilerin daha çok futbol, basketbol gibi sporlara yöneldikleri en fazla sinemaya gitmek, müzik dinlemek, bilgisayar ve internet kullanmak gibi etkinliklere zaman ayırdıkları görülmüş.

Lise mezunu ve üniversiteye devam eden (18-30 yaş arası) gençler arasında yapılan ankette % 11.2 düzenli , % 17.4 aralıklarla % 63.9 düzensiz ara sıra kitap okuduğu tespit edilmiş.

Görüyoruz ki okur yazar oranı artarken okuma oranı düşüyor. Öğretmenlerle ilgili yapılan araştırmada %82 sinin hiç kitap okumadığı , %38 nin okuma ile ilgili bilgi vermek istemediği, %28 nin ayda bir kitap okuduğu tespit edilmiş.

Bakıyoruz ki okuma oranı düşüşte buna paralel olarak bazı olaylar yükselişte. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve diğer kuruluşların verilerine göre:

Suç oranlarında %61 artış var.

Cezaevlerinin doluluk oranı katlanarak artmaktadır.

Yalnız yaşayan yaşlı nüfusta artış var.

Komşuluk ilişkilerinde azalma var.

Akrabalar arasında bağlılıkta düşüş var.

Uyuşturucu madde kullanan çocuk sayısında artış var.

Orman yangınlarında artış var.

Su kaynaklarında yanlış kullanımdan dolayı azalma var.

Çevre kirliliğinde ciddi artış var.

Boşanma sayısında artış var.

Vergi toplamada düşüş var.

Görülüyor ki okuma alışkanlığının azalması, hayatımızın diğer alanlarında olumsuz yönde artışlara sebep olmakta.

Sonuç olarak, ülkeyi yönetenler ekonomik tedbirlerin yanında, eğitim alanında yeni tedbirler alarak öncelikle öğretmen adaylarına ve öğretmenlerimize okuma alışkanlığının kazandırılması yönünde yeni metotlar geliştirmeli; çünkü düşünen ve üreten bir toplum için zorunluluk olarak görülmektedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 78
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 600
Kayıt tarihi
: 06.02.09
 
 

1957 Amasya' da doğdum.İlkokulu Amasya' da okudum. Ortaokul ve liseyi Sincan' da, yüksek okulu Samsu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster