Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
24398
 

Neden sadece tavuk yumurtası yiyoruz? Kaz, ördek ve diğer hayvanların yumurtası yenmiyor mu?

Neden sadece tavuk yumurtası yiyoruz? Kaz, ördek ve diğer hayvanların yumurtası yenmiyor mu?
 

DEVEKUŞU YUMURTASI


Mesela kaz ve ördek yumurtası görmedim. Yenip yenmediğini bilmiyorum. Ama sonuçta aynı şeyleri yiyorlar, aynı yerlerde dolaşıyorlar; mesela kaz ve ördek tavuktan ne kadar farklı ki yumurtası farklı olsun.

“Bataklıkta yaşayan ördeklerde Salmonella grubu mikrop bulunmaktadır. Bu mikrop bilhassa mide ve bağırsağa zarar vermektedir. Tifo, dizanteri gibi hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle Bataklık ve pis derelerde gezinen ördeklerin yumurtalarında bilhassa bu mikrop bulunmaktadır. Birçok dış ülkede ördek yumurtasının yenilmesi ve satılması yasaktır”deniliyor ama doğrulanmış bir bilgi değil.

Yine kazlarla ilgili aşağıdaki bilgiler verilmekte.

Beyaz renkte büyük yumurtalardır. Uçları küt şeklinde olan kaz yumurtası hem beyaz hem de mat renkte olabiliyor.

Yaklaşık 70-110 gr ağırlığında olan kaz yumurtası, kanatlı ve yumurtası yenilebilen hayvanlar arasında en büyük yumurtaya sahiptir.

Kalori: 185 kkal

Protein: 13.87 gr

Lipit: 13.27 gr

Karbonhidrat: 1.35 gr

Kül: 1.08 gr

Tavuk yumurtasının yaklaşık üç katı büyüklüğündedir. Kabuğu oldukça kalındır ve bıçağın tersi ile kırmakta fayda vardır. Birbirine vurarak da kırabilirsiniz elbette ama zarı çok kalın olduğu için kırdıktan sonraki o ikiye ayırma işlemini yapamazsınız. Onu sahanda pişirmek (göz yumurta gibi) pek iyi olmaz. Menemende ise oldukça başarılı sonuçlar verir. Yine iyicene haşlayıp söğüş dilimlerseniz kahvaltı sofrasında iki kişi tek bir kaz yumurtasıyla doyabilir. Ördek yumurtasına benzer kıvam olarak ama lezzeti daha iyidir. 3-4 kişilik menemene bir tane kaz yumurtası yeterlidir.

2 veya 3 günde bir yumurta yaparlar, 10 - 12 arası yumurta yapınca kuluçkaya yatarlar. Yumurta sayıları en çok 20 olur.

Keklik, bıldırcın, devekuşu ve şu an aklımıza gelmeyen başka hayvanlar da var. Yani yumurta konusunda sadece tavuğa odaklanılması garip. Bu konuda araştırma falan da yok. İnsanlar tavuk dışındakilerin yumurtasının yenmediğini sanıyorlar. Kendisi kesilip yeniyorsa yumurtası niye yenmesin. Hem herkes bizim gibi ayırıcı (seçici, hassas ya da ne bileyim yasaklı gibi) değil ki, dünyada köpek eti hatta her türlü canlıyı yiyen ülkeler var. Ama yumurta konusunda duyduğumuz bildiğimiz kadar onlar da sadece tavuk diyor. Kaz senede 20 yumurta yapıyor ama hem yumurtası büyük hem de çok besleyici mesela. Ben bu konunun uzmanı değilim ama TV’lerde sağlık ve beslenme programlarında bu konuda insanlara bilgi verilebilinir. Yani yumurta deyince tavuk akla geliyor. Tavuktan başka yumurtlayan yok sanki. İnsanları bilgilendirin yemezlerse yemesinler. Belki bazıları yer, Afrika’da insanlar açlıktan ölüyor!

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kerim Bey yazınızı zevkle okudum.İzninizle neden kaz veya ördek yumurtası üretilmediğini izah edeyim.İnsanoğlu tarihi süreç içinde farklı tavuk ırklarını birbiriyle melezleyerek günümüzde az yiyen,yumurta verimi yüksek(ortalama yıllık 300 yumurta)ve gurk olmaz özelliği olmayan tavuk ırkları meydana getirmiştir.Ticari olarak da yüksek kazanç sağlar.Fakat kaz ve ördek iri cüsseli kuşlardır fazla yem tüketimleri olur ayrıca yıllık yumurta verimleri 100'ü geçmez o yüzden yumurta üretimi konusunda kazanç sağlayamazlar.Yani küçük çaplı besleyenlerden tedarik edilebilir sadece.seri üretimi olmaz.Özellikle şehir insanının kaz ve ördek yumurtasına ulaşması çok zor.Bıldırcın yumurtası ise yaygınlaştı nedeni basit az yem tüketimi yüksek yumurta verimi.Saygılarımla...

Özkan Sarı 
 17.09.2016 0:25
Cevap :
Teşekkür ediyorum, gerçekten bilgilendim. Yazdıklarınız oldukça ilginç.Yorumunuza teşekkür ederim efendim.Saygılar.  18.09.2016 21:13
 

Bıldırcın çiftlikleri kuruldu Kerim bey, Lüks marketlerde satılıyor. Ben de bildiği yolun doğruluğuna inananlardanım. Kaz, ördek yumurtası da yeniyor fakat kokusu ağır, keyifle okudum elinize sağlık selamlar

Cemile Torun 
 18.05.2016 0:36
Cevap :
Demek bıldırcın çiftlikleri var...Allah Allah...  18.05.2016 12:41
 

Ben de hiç birini yemedim, yalnız değilsiniz yazarım :) Şimdi de bıldırcın yumurtası bile yemiyorum, çocuklarıma bile yedirmedim. Sizden kalır yerim yok ki benim de ilginçlik de:) Yazınızı da nasıl görmemişim! Sevgiler.

Nermin Ayduran 
 14.05.2016 11:07
Cevap :
Deve kuşu yumurtası çok iriymiş...Hani yeniyor olsa, bilmiyorum belki yeniyordur...  16.05.2016 16:05
 

Bıldırcın yumurtası satılıyor. Küçük... Kaz, ördek yumurtasını çocukken yediğimizi hatırlıyorum...Sanırım, şimdilerde pek üretilmiyor. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 19.11.2015 17:51
Cevap :
Ben hiçbirini yemedim.  20.11.2015 12:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5775
Toplam yorum
: 14552
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 639
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster