Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Aralık '15

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
863
 

Neden severiz? Neden aşık oluruz?

Neden severiz? Neden aşık oluruz?
 

Erkek olsun, kadın olsun yüzlerce insan görürüz. Bazılarını severiz, bazılarını hiç sevmeyiz. Hatta konuşmadığımız halde bazılarından  nefret bile ederiz. Amiyane tabirle gıcık oluruz.

Diğer taraftan yine hiç konuşmadığımız birisine kanımız kaynar, sempati duyarız. 

Yüzlerce kız görürüz, kimini beğeniriz, sempati duyarız, hatta severiz ama aşık olmayız. Kimine de yüzümüze bakmadığı halde çok sever, aşık oluruz. Zor unuturuz. Unuttuktan sonra bir başka kızı sever ve aşık oluruz.

Tabii kadınlar ve kızlar için de bu aynıdır. Onlarca erkek arasından bir tanesine bayılırlar. Bir başka kız ise bu herkesin bayıldığını hiç sevmez. Hem de sebepsiz yere.

Nedir sayın dostlar bu beynimizdeki ayırım veya ayraç merkezi?

Ben " BEYNİMİZ " diyorum. Zira aşkın kalple ilgili olduğuna hiç ama hiç inanmıyorum.

Oysa BÜTÜN HERKESE GÖRE aşkın merkezi kesinlikle kalptir. Dünyaca bu böyle kabul edilmiştir. Aşık olanın kalbi çarpar, aşk engel tanımaz, aşkta mantık yoktur gibi derinliğine inilmemiş analizler sonucu  aşkı ve sevgiyi,  KAL  ile betimlerler. 

AŞK esasında, görmekle, beğenmekle, emin olmakla ve karar vermekle ilgilidir.

Birisini görürsünüz, beğenirsiniz, ayaklarınız titrer, karnınızda kelebekler uçuşur, bu duyguyu teste tabi tutarsınız ve aşık olduğunuza karar verirsiniz. Yani tüm bu işlemler BEYNİN FONKSİYONUDUR. Zira kalbin mantık, zeka, değerlendirme, test etme fonksiyonu yoktur. Kalp, evet, en önemli organdır ve sadece kan dolaşımını sağlar. O kadar.

Şimdi lafı nereye getirmek istiyorum?

Tamam. Dedik ki AŞKIN MERKEZİ BEYİNDİR.

Peki, BEYİN AŞKA NASIL KARAR VERİYOR ?

İŞTE BÜTÜN SORUN BURDA?

Benim tezim şu;

Bana göre, her insanın beyninde bir FREKANS MERKEZİ  var. Bu merkez de kendi arasında AŞK ve SEVGİ diye iki merkeze ayrılmış durumda.

İşte AŞK ve SEVGİ ayırımı bu merkezde çözümleniyor. Karar veren bu merkez.

Eğer karşı cinsten gelen frekans dalgaları, aşk merkezimizce aynen bir recever ( ALICI ) gibi kabul ediliirse, biz aşık oluyoruz. ANCAK BİLİYORUZKİ,  HER  ALICI HER SİNYALİ KABUL ETMİYOR. Sinyalin kabulü, zor iş.

NETİCEDE ŞUNU SÖYLEMEK İSTİYORUM. GÜZELİM KALP SEMBOLÜ YERİNİ BEYNE BIRAKMALIDIR. Tabii ki beynin şekli ve görünüşü romantik olur mu pek bilemiyorum. ??

Not:  Bu konu uzmanlar tarafından herhalde çok incelenmiş bir konudur. Bilimsel sonuçlar ve incelemeler nedir bilemiyorum. Ama WEB SİTEMİZDEKİ YAŞAM KOÇLARINDAN, özellikle sayın Kadir Kanpak'ın görüşünü merakla bekliyorum.

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aşk beyinde başlar, kalp çarpmasıyla kendini gösterir. Sanırım bu nedenle aşkın kalple alakalı olduğu düşünülmüş yıllar yılı Yılmaz Bey. Ve insan neden birine aşık olur? Herhalde kendini tamamlayan yanlarını bulduğunda. İlk görüşte aşka da inanmıyorum doğrusu. İnsan sosyal bir varlıktır, konuşa konuşa anlaşır ve aşkı bulur diye düşünüyorum ne kadar doğru onu da bilemiyorum. Bu sadece benim düşüncem. Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 14.12.2015 18:44
Cevap :
Aşk beyinde başlar, kalpte devam eder.Size aynen katılıyorum Ayşegül hanım.Konuşa konuşa aşık oluruz bu da doğru tespit bence. Çünkü konuştukça frekansların uygun olduğunun farkına varırız.Ama yine de Aşk'ın tarifinin yapılmasının pek mümkün olacağına da inanamıyorum.Esen kalın.  15.12.2015 0:13
 

Yılmaz bey merhaba, yorum talebiyle de ilk muhatap oldum ve geç yazıyorsam samimiyetimizle hoş göreceğinizi umuyorum. Bedeni beyin yönetir ama beyin ölümünden sonra da kalbin çalıştığı bilinirse de BEYİN haritasında aşk alanı duyarlı ve duyarsız olanların olduğunu düşünüyorum. Beyinin aşk alanı duyarlı olanlar sanarak birine aşık olur ve beyin kalp hızını etkileyerek kan basıncını yükseltir ANCAK sandıklarından farklı kendine ters yansımalar da basıncı tersine çevirerek aşkı bitirir. Bu konu yüz yüze enine boyuna konuşulacak kadar karmaşık ve derindir. AŞKIN KİMYASI sunumuna katılmıştım ve farklı yorumlar dinlemiştim. YORMA bu kadar sığdı, bir buluşmada bu konuyu işlersek sanırım katılım yüksek olabilir. Selamlar.

Kadri KANPAK 
 06.12.2015 2:04
Cevap :
Gerçekten Kadri bey senin görüşlerinden yararlanmak isterim.İnşallah 12'sindeki toplantıda fırsat olursa zaman olarak tabi, bu konuyu da görüşelim.Kerim Korkut beyin de görüşlerini merak ediyorum.Cem Beraat beyin de öyle.Zira onun uzmanlık konusu.Görüşmek üzere.Selamlar.   07.12.2015 16:49
 

Mehlika Sultana âşık yedi genç şirineler perisi Elif Şafak’ı üfürmeli aşkın tanrıçası seçmişler. Pınar başında yar saçların lüle lüleyi çalıp âşıkların Mercan dedesi kıvırcık Mevlana haziretlerinden de el alup ol bir vakte kadar inşallahülazim vuslata ahdetmişler. Ferhat’ın deldiği kayaları gözlerimle gördüm. Valla kusura bakma Ferhat kardeş, akıllıca değil. Ben bunu değil bir Şirin, kamyon dolusu Şirin için bile yapmazdım. Umarım açtığın kanal şehre su verilmesinde işe yaramıştır. Mecnun’u da es geçmeyelim. Yıllar sonra Leyla’yı tanıyamamış. Çok normal. Bu kadar çile çektikten sonra adam babasını bile tanıyamaz hahahahahaha çok komik şu üfürmeli âşıklar ya!

Kerim Korkut 
 04.12.2015 22:30
Cevap :
İşte üstadım, aşıklar meydanda. Başka ne denir ki?  05.12.2015 9:55
 

Yılmaz Bey merhaba,öncelikle beklediğiniz cevaba baktım henüz yok.Ben bilemiyorum çözemiyorum akıl oyunları heralde.Seratoninle ilgili olsa gerek.SEVGİLERİMLE.

Şennur Köseli 
 04.12.2015 10:56
Cevap :
Haklısınız Şennur hanım.İnsan kesin bir şey bilemiyor bu konuda.Belki de ruh anlaşması diyebiliriz aşk ve sevgi için.  04.12.2015 13:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 437
Toplam yorum
: 2172
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 1002
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster