Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '19

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
69
 

Neden Teknoloji Üretemiyoruz

Bir çocuğa bir sopa verirseniz, yapabileceklerini bir sopa; Ona bir top verirseniz, yapabilecekleri bir top ile sınırlandırırsınız.

Çocuğunuza bir bilgisayar veya bir tohum verdiğinizde ise, onun hayal dünyasını genişletmiş, Ona üretkenlik kapısını açmış olursunuz.

İnsan, düşünerek üreten; özgüveni ile  harekete geçen varlıktır.

Bir insana yapılabilecek en büyük iyilik, onun hayal dünyasını olabildiği ölçüde büyütmek, ona özgüven kazandırmaktır.

...

Neden bazı ülkeler yüksek teknoloji üretirken, bazıları elde ettikleri teknolojileri dahi değerlendirememekte, geliştiremememektedir?

Bir ailenin, bir şirketin, bir toplumun en büyük zenginliği, sahip olduğu iyi yetişmiş, yüksek donanımlı insanlarıdır.

Ancak, kimi toplumlar, büyük emek ve masraflarla yetiştirdikleri az sayıdaki nitelikli insanını, ülkesinde tutamamakta, bunların başka ülkelere göçüne engel olamamaktadır.

Bunlarla birlikte kimi ülkeler : teknoloji üretimi konusunda kendi insanının ve ülkesinin ihtiyaçlarını çok iyi değerlendirmeden; pazardaki yoğun rekabeti ve tüketimdeki daralmayı da dikkate almadan riski alanlarda büyümeye çalışarak, kısıtlı kaynakları israf etmektedir.

Yukarıda sayılan nedenlere : kimi ülkelerdeki bürokratik yapının, ülkenin ihtiyacı olan alanlarda teknoloji üretimine gerekli kolaylığı sağlamamasının yanında, Devletin gerekli altyapıyı kurmaması, bu alanda gerişimcileri desteklememesidir.

...

İlk bölümde, bugüne kadar neden yüksek teknoloji üretemedik? Sorusuna verilen cevaplar özetlenirse:

- Çocuklarımızın ufkunu açmıyor, aksine onları sınırlandırıyoruz.

-Az sayıda yetiştirdiğimiz nitelikli insanımızı (yanlış eğitim-öğretim nedeniyle): ülkemizi/kültür değerlerimizi sahiplendiremediğimizden  elimizde tutamamışız.

-Önceki dönemdeki (kimi) yöneticiler tarafından, ülkenin kıt kaynakları, yanlış yatırımlarla verimsiz hale getirilmiştir.

-Bürokrasi ve Devlet tepe yöneticilerinin davranışları, ülke gerçekleri ile uyumlu olamamıştır.

Bunlara, Dünya Bankası ve IMF gibi uluslararası kuruluşların verdikleri kredilerin, şartlı verilmesi ve kullanılan yerlerin hiçbir şekilde ülkenin büyümesine yardımcı olmaması da ilave edilmelidir.

Devam edecek

www.canmehmet.com

 

ali açıköz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Herhalde şu sorduğunuz sorular, ülkenin ne kadar bağımsız olduğu ile yakından ilgilidir Mehmet Bey...Devamını bekleyelim...Selamlarımla

ali açıköz 
 04.02.2019 22:01
Cevap :
Değerli Ali Bey, İhtiyacı olan sivil-askeri yüksek teknolojiyi üretemeyen; ürettiği bilgiyi yatırıma dönüştürecek yerli sermayeye sahip olmayanların bağımsız olmaları hayaldir. Önemli bir husus daha vardır: Bu iş için iman da gereklidir. İki örnek: 1) "Yalı Köşkü Demir-Makine Fabrikasında, Donanma gemilerinin imalat ve tamiratı yapılmaktadır. Fabrikada Beyrut ve Zuhaf korvetleri model alınarak, 1863’te Merih ve Utarit korvetlerinin makineleri yapılır. Bu başarılar beklentileri artırır, 1866'da, Selimiye firkateynine konulacak 800 beygir gücündeki makinenin tüm parçalarıyla Yalı Köşkü Fabrikası’nda yapılmasına karar verilir.(Üretilir) 2)Millî Mücâdele sırasında, İstanbul’da muhafaza altına alınmış olan uçakların bir kısmı, sökülüp parça parça Anadolu’ya kaçırılmış; Konya’da, meselâ gövdesi İngiliz, kanadı Alman, motoru Fransız, kuyruğu İtalyan vs. yapımı olarak birkaç melez uçak ortaya konulmuş. Ve bu toplama uçaklar, (1921) İnönü'de, "Makus talihi yenmiş"tir. Sağlıcakla kalınız.  05.02.2019 13:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1104
Toplam yorum
: 2703
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1725
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

Ticari ilimler akademisindeki öğrenciliğim sırasında, bir kamu iktisâdi kuruluşunda başladığım ça..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster