Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Temmuz '07

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
1562
 

Neden tiyatro?

Neden tiyatro izlemeliyiz?
Hem de" Neden daha çok tiyatro izlemeliyiz?" diye sormalıyım. Evet pek de az değil tiyatro severler. Tiyatro seyircisi biraz keyiflidir, tiyatro salonu' nun evinin sol koşesınde olmasını ister. Ulaşım zorluğu olmamalı. "Hah!"dediğinde tiyatro oyununa gidebilmeli bizim seyircilerimiz.

Yöneticilerimizden daha çok tiyatro salonlarının açmalarını istiyoruz. Örneğin Alışveriş Merkezlerinde Tiyatro salonlarının olmasını istiyoruz.Her alışveriş Merkezinde 5-7 hatta 10 Sinema salonları varken, sadece istanbulda 2 Alışveriş Merkezinde Tiyatro Salonu var. Evet sinema ya da 8. sanat diyoruz, tabiki sanat içermekte fakat Tiyatro başka birşey. Oyuncu ile seyirci direkt sıcak temasta.

Tiyatro salonuna yorgun giriyosunuz, ayrı bir dünya ile çıkıyosunuz.2 saat içinde sizi eğlendirip, güldürdüğü gibi, düşündürmekte.İnsanın düşünce akımını tazeleyip yorumlar yaptırıyor kendikendinize, Bazan hükmettiriyor olaylara, bazansa susmanız gereken yerde susmanızı öğretiyor.

Hayal dünyanızı frekanslıyor tiyatro, Roman, şiir mi yazmak istiyosunuz?Tiyatro oyunlarını bol, bol seyretmelisiniz.Kendinize işmi kurmak istiyosunuz?Tiyatro oyunlarını hep seyretmelisiniz.Seyretmelisiniz çünkü;Tiyatrodan;iyimserlik, hoşgörülük, kendinizle barışıklık duygularını yüklersiniz duygu akımınıza ve geniş düşünürsünüz.

Tiyatro oyunları seyircilerinin seyretme oranı yüzde altmış, yüzde seksen'leri bulduğu an ülkemiz amiyane tabiriyle TAMAM'dır.

Seçme, seçilme bir olgunluk'tur.Seçen de, seçilen de tiyatro ve sanat ruhuyla olgunlaştığında seçmen kimi ve neden seçeceğini bilir, seçilen de neden seçildiğini bilir.İşte size arzuladığınız ülke!

Sevgilerimle

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Mehmet Bey. Tiyatro hakkındaki görüşlerinize katılıyorum. Ben de bir süre sonra köşemde tiyatroya düzenli olarak yer vermeye başlayacağım. Bu arada drama yoluyla eğitimin verimliliğine de inanıyorum. Çocuk oyunu yönetmenliği hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Sevgi Biçer 
 09.08.2007 21:56
Cevap :
günaydın sevgili sevgi..ilginize teşekkür ederim..Çocuk oyunu yönetmenlığı,büyük oyun yönetmenliklerden tek farkı daha zor oluşudur,yani replikler,jest,mimikleri oturtmak zor.Yaşlı oyuncunun çocuk oynatılması daha zor,mutlaka oyuncunun çocuk ruhlu olabilmesi,çocukluğu yaşayabilmesi gerekir..yönetmenden önce oyuncu çocuk oyununu benimsemesi gerekir.Yönetmen oyuncu seçerken önce buna dikkat etmeli.Öncelikle yönetmen çocukları çok iyi tanımalı,psikolojik durumlarını iyi çözebilmeli.Kısaca,yönetmen iyi bir öğretmen,psikolog,aynı zamanda oyuncular çocuk ise,baba ve anne olabilmeli..Çocuk oyunu yönetmenliği çok zevkli:) Blog da sizin gibi tiyatro severle tanıştığım için mutluyum..Gerçek sanatsever ruhlu insanları çok seviyorum.Bloğunuza tiyatro ile ilgili yazıtlarınıza yervereceğinize sevindim.Paylaşırız:).Sevgilerimle sevgiciğim  10.08.2007 10:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2212
Toplam yorum
: 1102
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 451
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster