Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '06

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
529
 

Neden yazıyorum?

Neden yazıyorum?
 

Ben neden yazdığımı kendime hiç torpil yapmadan bir sorayım, öz eleştiri yapayım istedim. Yazıyorum çünkü yazarak kendimi daha iyi tanıdığıma şahit oluyorum, yazmak iç dünyama yaptığım seyahatlerden neler getirdiğimi yüzeye çıkarıyor; inandığım, yaşadığım, öğrendiğim ve paylaşmak istediğim için yazıyorum, kendimi öznellikten, objektif bir perspektife almamı sağlıyor. Hatalar eksikler bitmez. Eğer kendimizi hatasız ve eksiksiz görüyorsak çok vahim sorunlar içinde kaybolmuşuz demektir. Yazım eleştirildiğinde seviniyorum, eleştiri, hemen savunma ve saldırıya dönüşüyorsa, kendimi yeniden bir gözden geçirmem gerektiği çanları çalmaya başlıyor.

Toplum yapımızı gözlüyorum, bu arada Milliyet Blog yazılarında samimiyetle yazan arkadaşların yazılarını büyük zevk alarak okuyorum, inanarak yazan arkadaşım eleştirileride o kadar güzel bir olgunlukla alıyor ve öz eleştiri getiriyor ki, öğrenmeyi reddetmemek gerektiğine inanıyorum. Örneğin bir arkadaşım bana "Senden öğrenecek değilim" gibi bir tepki verdi. Bu kişisel gelişime duvar örmektir, çünkü çok küçücük bir çocuktan, bir çobandan, bir öğretmenden, bir esnaftan kısaca her boyut ve seviyedeki insandan herkesin, herkesten öğrenecek mutlaka bir şeyi vardır.

Neden kendimizi eleştirmemiz engelleniyor? Polemikten korkuluyor, nasıl özgürleşebiliriz o zaman? Hep lay lay lom yazarak, yüzeysel ya da öznel bir takım deneyimleri paylaşmak yeterli mi? Amerika Birleşik Devletleri'ne kızıyoruz, aç gözlü davrandıkları, her yere göz diktikleri için, ama o kadar güzel öz eleştiri getiriyorlar ki. Amerikan filimlerinde tüm yaptıkları kötü ve insanlık dışı her şeyi seyredebiliyoruz. Biz en küçük bir eleştiriye bile derhal savunma ve saldırıyla cevap verip, yaptığımız kötü şeyleri inkar ediyoruz. Ben özgürce düşüncelerimi ifade edemezsem, basın özgürlüğü, düşünce özgürlüğü adına savaşa olan inancım kalmaz ki! Düşüncelerin ifadesi "polemik olacak, huzursuzluk çıkacak" diyerek engellenirse, biz nasıl gelişebilir, nesnel değerlere kavuşabiliriz?

"Barış istiyorsanız savaşa çok iyi hazırlanmalısınız" demiş bir bilge kişi, ne kadar doğru bir söz. Ama biz suya sabuna dokunmayalım, yazdıklarımızıda "aman beni okuyup, sevsinler, lay lay" diyerek yazalım, kendimizi aldatmaya devam edelim. Öz eleştiriden, gelişmekten, öğrenmekten kaçıp, yalnızca kendi doğrularımızı hedef seçelim, eleştirildiğimizde "senden öğrenecek değilim", "en büyük benim" diyelim, yazmaya devam edelim... Biraz öz eleştiri ve samimiyet rica ediyorum, lutfen. Çok şey mi istiyorum?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazılarını okudum ve kalemini cok begendım bazen komık bazen huzun var ama hepsı faydalı tesekkurler sen yazdıkca ben okuycam tanju yüreğine sağlık

by 
 07.09.2008 0:38
Cevap :
Yorumunuza teşekkür ederim  07.09.2008 23:30
 

Eğer biz eleştiriden, ama yapıcı ve bize yol gösterici ve bu eleştiriden dersler almak zorundayız. Kendinizi yazarak eliştirdiğin daha sonraki yazılarında var. Bu da senin yazılarınla doğru orantıda hareket ettiğinin örneğidir. Bravo..Tebrikler.. yazarak kendini ve etrafını vede toplumu eleştiriyorsun.. Sağlıcakla kal...

Mehmet EREN 
 07.02.2007 23:14
Cevap :
Eleştiri olumlu olursa güzeldir,bazı arkadaşlar hakareti eleştiri ile karıştırmasalar daha iyi olacak,aşağılamak,hakaret,bunlar kırıyor,düzgün eleştiri kişiyi geliştirir,ama kullanılan dil,ve bilgili kişi zaten çok güzel uyarı biçiminde eleştiri yapıyor.Ben kimsenin kalbini kırmaktan yana değilim,ama yaptığımız hataların bedelinide mutlaka ödemeliyiz.Teşekkürler.  08.02.2007 10:17
 

eleştiri kabullenmeyi geliştirmek açısından buradaki paylaşım oldukça faydalı... bence en büyük yada en iyi kimse yok. hiç kimseye aynı noktadan bakamıyoruz,bakamayız.koşullar,bireysel gelişimler,genetik özellikler farklışamamızı sağlar. önemli olan renkliliğimizde bir arada yaşamaya alışmak.elinize sağlık.

Nuray Yetkin 
 04.01.2007 22:16
Cevap :
Çok haklısınız ,objektif güzel bir yorum yapmışsınız.teşekkür ederim.  05.01.2007 0:29
 

İstediğinizin mümkünü yok. 4 darbe ve 3 liberalizmin amacı, eleştirisiz, özeleştirisiz ve samimiyetsiz insanlar yaratmaktı. Ancak böyle insanlar tüketim çılgını olabiliyorlar. Türkiye'deki büyük mağazaların yıllık satışının % 60'ı 3 günde, yılbaşında, anneler gününde ve sevgililer gününde (tabii arifelerinde) olmaya başlamış. Kutlamayı ve hedonizmi bayrak yapan insanlardan böyle şeyler beklenemez. İçtenliğiniz için tebrikler. İyi yıllar ve iyi bayramlar şimdiden.

Reha Ülkü 
 27.12.2006 11:07
Cevap :
Çok teşekkür ederim.Bence sizin kadar duyarlı kişiler hala varken karamsar olmamamlıyız diye düşünüyorum.Sağlıklı,huzurlu,başarılı yıllar diliyorum size.  27.12.2006 19:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 258
Toplam yorum
: 380
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1998
Kayıt tarihi
: 09.11.06
 
 

Ben İngilizce öğretmenliği yapan yurdum insanıyım. Yalnız öğrencilerim yetişkin arkadaşlar. Devlet m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster