Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mart '17

 
Kategori
Yemek - Mutfak
Okunma Sayısı
7392
 

Neden yemeklerde hep tavuk adı geçer, horoz adı geçmez?

Neden yemeklerde hep tavuk adı geçer, horoz adı geçmez?
 

Görsel alıntı


Bilim yıllardır bizi kandırmış olabilir, tavuk ile horoz farklı tür hayvanlar. Tavuk yemeklerini saymakla bitiremeyiz. 

Horoz yemeklerinin ise hiç adını bilmeyiz.

Halbuki İkisi de yumurtadan çıkıyor, ikisi de yumurtadan çıkınca adları civciv. İkisi de hep çöplükte dolaşır.

Biri kırmızı ise diğeri beyazdır. Biri siyah ise mutlaka diğeri de kahve renklidir.

Neden tavuklar bu kadar kıymetlidir, horozlar kıymetsiz.

Kim ne derse desin bizler yıllardır horoz yemeklerini tavuk yemekleri olarak yemişiz.

Tavuklara bu kadar torpil çok fazla el insaf, biraz da horoz yemekleri adından bahsedelim.  

Üstelik horozun tarihsel bilgileri var. Ortaçağ Türk-İslam dünyası için de söz konusuydu. Türklerde özellikle beyaz horoz önemliydi. Tarikatlarda, horozun ayrı bir yeri vardır.

Bu nedenle de özellikle beyaz horoz kutsal ve asil bir hayvan sayılmıştır.

Tavuğun erkeği olan horoz kelimesi yerine tarihsel Türkçe’ de ‘erkek tavuğu, aygır tavuk’ gibi sözcükler de kullanılmıştır.

Türk kültüründe horozun ilk özelliği sabahın olduğunu duyurmasıdır.

Mevsim değişikliklerinden kaynaklanan gece uzunluklarının değişimine rağmen ötüşünü ayarlayabilmesi onun en dikkate sayan özelliklerindendir.

Ülkemizde ötüşüyle tanınan en gözde horozu Denizli horozudur. Horozun en yaygın anlamı, onun ötüşünün tan ağarmasını haber vermesiyle’ ilgilidir.

Özellikle bulunduğu yere uğur getirdiğine inanılan beyaz horozun aslanları kaçırdığı ve evleri koruduğu da belirtilmektedir.

Peygamberimizin hadislerine göre, Allah arşı altına bir horoz, daha doğrusu kanatları zümrüt ve inci ile müzeyyen beyaz bir horoz veyahut horoz seklinde bir melek, koymuştur.

Peygamberimizin bir beyaz horozu dost edindiği, camide ve evinde bir beyaz horoz bulunduğu, namaz vakitlerini bildirdiği için, bir yere giderken bir beyaz horozu yanında götürdüğü anlatılmaktadır.

Bu horoz gece sona erdiği vakit, kanatlarını çırpar ve Allah’a hamdı senalar eder. Dünyadaki bütün horozlar da bunu işitir, onlar da kanat çırparak ve öterek cevap verirler  

Miraç Name’de bu konuyla ilgili minyatürlere rastlanmaktadır. Öte yandan gerçekle pek ilgisinin olmadığı anlaşılan rivayetlerde horozun yasadığı eve şeytanın giremeyeceği,

Horozun cesaret, savaşçılık, dürüstlük, nezaket, şeytanı def etme gibi vasıfları, onun bu kavramların simgesi gibi algılanmasına yol açmıştır.  

Halk inanç kültürünün ulu zat edebiyatında hayvan isimleri ile anılan birçok kimse vardır. Koyun Baba Horoz Baba, kurt Baba, Geyik Baba bunlardan bazılarıdır.

Horoz’un Türk Halk İnançlarındaki yeri çok önemlidir. Sema’da horozların piri olduğuna inanılır.

Horozun zamansız ötmesi iyi sayılmaz. Ayrıca horozun yumurtlaması ile ilgili inançlar da var.

Depremi erken haber alan hayvanlar arasında horozunda varlığına inanılır. Dünya Kızıl Öküzün veya Kızıl Horozun üstündedir.

Kızlar ile ilgili türbeler daha ziyade kısmet açılması ve çocuk talebi ile ilgilidir. Anadolu Türbe ziyaretinde horoz kesme geleneği çok yaygındır.

Buna rağmen; Aşağıdaki yemek listelerine bakıyorum hiç birinde horoz ismi geçmiyor. Hep tavuk ismi geçiyor.   

Tavuk büryan,Tavuk kavurma, Tavuk kızartma, Tavuk pirzola,

Tavuk tandır,Tavuk çöp şiş, Tavuk tantuni, Tavuk haşlama,

Tavuk çorba,Tavuk fajita, Soyalı, tavuk, Fırında Baget tavuk,

Kokoreç tavuk,Beğendili tavuk şiş, Tavuklu kabak yemeği,

Tavuklu mantar sote, Soslu tavuk, Sebzeli tavuk, Tavuk yoğurtlu salata.

Ben şahsen bu güne kadar horoz yemeği adını hiç duymadım, siz dudunuz mu?    

Kanımca bu tavukların neslini çoğaltan horozlara karışı yapılmış en büyük haksızlıktır. Horozlu yemeklerin de isimleri olmalı.  

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Mehmet bey, hiç düşünmemiştim bunu, gerçekten de duymadım horoz yemeği, genel algı tavuk olduğundan olsa gerek, merak ettim doğrusu araştıracağım, bilgiler şahaneydi emeğinize sağlık diliyor teşekkür ediyorum saygılarımla

Cemile Torun 
 03.04.2017 23:58
Cevap :
Kıymetli Cemile Torun; Tavuk yemekleri saymakla bitmiyor, Maalesef bu güne kadar hiç horoz yemeğinin adını duymadık.Tavuk ile horoz arasında bir ayrıcalık mı var onu dile getirmek istedim.Saygılarımı sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  07.04.2017 8:00
 

Kimsenin aklına gelmeyecek bir konuyu yazmışsın...Nereden aklına geldi...Üstelik detaylıca anlatmışsın...Horoz çiftliğin mi vardı yoksa?

Kerim Korkut 
 02.04.2017 19:40
Cevap :
Kıymetli Korkut; Horoz çiftliğim yok lakin vicdanım var.Neden tavuk yemekleri saymakla bitmiyor. Tavukların nelini çoğaltan horoz yemeklerinin adı yok.Bu horoza yapılmış haksızlıktır.Belki düzeltirler diye yazdım.Biz ülkedeki akla gelmeyen konuları yazıyoruz.Siz akla gelmeyen konuları yazdınız bitirdiniz.Galiba artık yeni konuları ithal edeceksiniz.:))) Saygılar sunuyorum.Korkutun hep sağlıkla, daima mutlulukla yaşamasını diliyorum. Kendisini daima yorum tepesinde olmasını istiyorum.Dünden beri yine düşmüşsün.   02.04.2017 21:34
 

Yazının başlığı gülümsetti beni kardeşim, ama yazından bilgiler edindim bilhassa Peygamberimiz ve beyaz horozu hakkında. Genel isim olarak tavuk yemekleri diye söz edilir iyi de, kesilen kanatlının tavuk mu, horoz mu olduğunu aşçı ne bilsin? Uzmanlığı gerektirecek, mesela dana eti diyorlar, bu inek eti de olur, boğa da olabilir. Bilmiyoruz ama kabulleniyoruz, sağlıklı et olsun da...Selamlar gönderiyorum huzur ve sağlıklar dileyerek...

Yurdagül Alkan 
 01.04.2017 19:43
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan: Türk kültüründe ve manevi anlamda horoz hem kutsal, hemde asil bir kanatlı hayvan sayılmıştır. Horoz çorbası yada horoz yemeği de olsun demenizi beklerdim, buna da sevindirirdim. Anlaşılıyor ki bacım da tavuk yemekleri olsun, horoz yemekleri olmasın diyor. Bu horozların kaderidir.Kimi cefa çeker, kimi o cefanın sevkini sürer. Aşçı bilmiyorsa çiftlik sahipleri erkek, dişi diye ayırsınlar. Ben inanıyorum ki erkekler horoz çorbasını, horoz yemeklerini onaylar.Kıymetli bacıma ve onun kıymetli evlatlarına saygılarımı sunuyorum.Tüm aileye sağlık,mutluluk diliyorum.  02.04.2017 10:34
 

valla ben karışmam sevgili arkadaşım:) Saygılarımla...

Halil Güven (Sökeli) 
 31.03.2017 22:41
Cevap :
Kıymetli Halil Güven Sökeli: Hocam bu bir haksızlıktır.Karışmak lazım.Bu haksızlığı böyle seyredemeyiz.Horozunda onuru, gururu var.Bütün yemeklerde tavuk ismi geçiyor, horoz ismi geçmiyor.Kim demiş ki tavuk horozdan daha kıymetlidir.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  31.03.2017 23:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 609
Toplam yorum
: 7066
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1938
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster