Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Haziran '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
866
 

Nedim insanlar ve sükûti insanlar

Nedim insanlar ve sükûti insanlar
 

Görsel alıntı


Nedim insanlar arkadaşlıkta, yakın dostlukta, sohbet sırasında hep tatlı konuşurlar, hoş sözlerle insanları eğlendirirler.

Sükûti inanlar sessiz, sakin ve suskun olurlar. İç dünyalarındaki sesleri susturmak isterken adeta konuşmayı unutan, fazla konuşmayan kendi halinde yaşayan, mutsuz gibi görünen, ağzı var dili yok görünür gibiler.

Kendilerini açık etmeyi pek fazla sevmeyen ve konuşmaktan daha çok düşünmeyi tercih eden sükûti insanların önemli özellikleri nelerdir.  

1. Sabır taşı gibidirler ama!  

Bu tarz insanlar adeta sabır taşından imal edilmiş gibidirler. Onları sinirlendirecek bir hareket yapsanız da ses çıkarmazlar ancak unutmazlar da.

2. Detay insanlarıdırlar, çünkü çok iyi gözlemcidirler.

Bu insanlar her detayı yakalar. Hatta çoğu kişinin üzerinde fazla durmayacağı detaylar onlar için üzerine düşünebilecekleri mükemmel meşgalelerdir. Bunu yaparken şöyle bir bakmaları yeterlidir, öyle uzun uzun incelemezler.  

3. Sorulan sorulara ayar olurlar.

Bu insanlar çok fazla konuşmadıklarından konuşsunlar diye sürekli olarak arkadaş ortamlarında onlara sorular sorulduğunda ilk başta sabırla yanıt verirler. Aslında daha çok sevdikleri düşünce dünyalarından kopmak istemezler. 

4. Kafalarının içinde kıyametler kopar.

Görünürde sessizde olsalar da, aslında söylenecek milyonlarca düşünce beyinlerinde akmaktadır. Kafalarında kıyametler kopsa bile onlar bunu içlerinde yaşamayı daha çok severler. Konuşacak binlerce şeyleri olabilir ancak bunu konuşarak dile getirmeyi pek tercih etmezler.

5. Güvenlerini har vurup harman savurmazlar.

Sessiz insanların insanlara pek güvenleri yoktur ancak insanları iyi tanırlar, bunun sebebi ise kimsenin yapmadığı kadar yaptıkları gözlemleridir. Böyle birinin güvenini kazanmak da oldukça zordur.  

6. Sürekli gıybete maruz kalırlar.

“Neden bu kadar sessizsin?” Sorusuna cevap alamayanlar onlar hakkında komplo teorileri üretebilirler. Sessizlikleri diğerlerini rahatsız eder. Bir neden yokken sürekli haklarında bir şeyler üretirler. Sürekli başkalarının gıybet malzemesi olurlar. Sinsi derler, utangaç derler, sorunları var derler, baskıcı bir ortamda büyümüş derler, uzaylı olabilir derler. Derler de derler.

7. En büyük güçleri sessizlikleridir.

Sessizlik birçok kişinin farkında olmadığı önemli bir silahtır çünkü sessizlik yavaş yavaş yayılır ve karşınızdaki üzerinde büyük bir denetleme gücüne dönüşür. Bu kişiler ile muhatap olurken dikkatli olmak gerek. Çünkü tek bir cümleyle birçok kişiyi etkileyebilirler.

8. Çok yaratıcı bir hayal gücüne sahiptirler.

Sessiz insanlar sürekli olarak düşüncelerin içinde olduklarından özgün fikirler üretmek onlar için hiçbir zaman sorun oluşturmaz. Kafalarının içi ayrı bir dünya gibidir. O dünyanın içerisinden çıkardıkları fikirler yıllar süren gözlemlerin ve tasarlamaların ürünüdür.  .

9. “Ayar vermek” onlardan sorulur.

Her şeye verilecek bir cevapları bulunur. Bu insanlarla sakın ola laf kalabalığına girişmeyin. Ya da onlara karşı asla üstü kapalı laf sokma girişiminiz olmasın çünkü bunu hemen fark ederler.

Sessiz insanların konuşması her zaman korkutur. Konuşacak bir şeyleri varsa durum vahimdir. En ağır laf onlara ait olur, yeri geldiğinde en güzel espriyi onlar yapar.

10. Gururun heykeli dikilecek olsa onlardan birinin heykeli olurdu.

Asla ödün vermeyecekleri  tek şey gururlarıdır. Eğer onların gururunu incitecek bir şey yapmışsanız nasıl bir geçmişiniz olursa olsun sizi o an silerler ve unuturlar. Çok sabırlı olsalar da gururları konusunda taviz vermezler. Her ne kadar gururları çok büyük olsa da, sanılanın aksine asla ulaşılmaz ve kibirli değillerdir.

11. Sır saklamasını çok iyi bilirler. 

Eğer kimsenin bilmesini istemediğiniz bir sırrınız varsa ve artık bunu birilerine anlatıp rahatlamak istediğinizde bu insanlara sonuna kadar güvenebilirsiniz. Kendilerine verilen sırrı mezara götürürler.

12. Bulundukları ortamlarda hemen ilgi odağı olabilirler.

Sessiz insan, bulunduğu ortamda dikkatleri üstüne çeken, kendi halinde yaşayan, özenilen insandır. Bu yüzdendir ki sessiz olmayı beceremeyen insanlar sürekli bu tip insanlarla uğraşırlar. İlgi odağı olmak, istedikleri bir şey olmasa da bir şekilde her zaman dikkat çekerler.

13. Gizemlidirler.

Bu insanlar kendilerini hemen açık etmedikleri için sürekli olarak bir gizem bulutunun altında dolaşırlar. Onlarla ne kadar iyi arkadaş olursanız olun hiçbir zaman onları tam anlamıyla tanıdığınızı söyleyemezsiniz. Aynı durum onlar için geçerli değildir. Yalnızca 5 dakikalık bir gözlem sonucunda şecerenizi elinize verirler.

14.“Neyin var?” sorusunu hiç sevmezler.

Çoğu insan tarafından bu soruya maruz kalırlar. Fazla konuşmadıkları için sürekli olarak merak edilirler. Neden konuşmadıkları çok konuşmadan nasıl yaşanabileceği istediğinde nasıl bu kadar zekice cevaplar verebildiği her zaman merak konusudur.

Bu yüzden herkes; onları konuşturabilmek, ağızlarından laf alabilmek ve onları çözebilmek için söze; “Neyin var?” sorusuyla başlar. Bu soruya cevap vermemeyi tercih ederler.

15. Dış görünüşlerine özen göstermezler.

Onlar için dış görünüş önemli değildir. Çok elit bir partiye pijamayla, çok salaş bir buluşmaya ise takım elbiseyle gidebilirler. İnsanların kendileri hakkında konuştuklarına aldırmazlar. Bu yüzden hep farklı görünürler.

16. İsterlerse oldukça sevimli olabilirler.

Bu insanlar aslında oldukça eğlenceli ve hoş insanlardır. Ancak bu yönlerini kolay kolay ortaya çıkarmazlar. Önce karşısındaki insana güvenmeleri gerekir. İstediklerini elde etmek konusunda da oldukça başarılıdırlar. Yeter ki istesinler… İstemedikleri şeyleri de kafasına silah dayasanız yaptıramazsınız.

17.Az ve öz konuşurlar.

Konuşmak durumunda kaldıklarında veya kendilerine bir şey sorulduğunda (Soran kişiye göre değişir) genellikle kısa ve net yanıtlar verirler. Bu durum bazen diğer insanları rahatsız edebilir ancak bunu hiçbir zaman umursamazlar. Bazen ise verdikleri cevaplar düşündürücü olabilir.

18.Az insan, çok huzur.

Genellikle çok geniş bir arkadaş çevreleri yoktur. Kendilerine birkaç dost edinirler ve bu onlar için yeterlidir. Zaten kalabalık ortamları da pek sevmezler. Herhangi bir yere giderken kalabalığa karışmamak için yolu uzatırlar.

Bizim tercihimiz sükûti insanlar. Peki, sizler hangisini tercih edersiniz?  

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Okuyunca yazınızı şöyle bir düşündüm de, yerine göre konuşmanın yerine göre susmanın ne kadar önemli olduğu kanısına vardım. Nedim insanlar gurubuna girer mi bilmiyorum ama tanıma talihsizliğine uğradığım biri, hep konuşuyor, susmasını ve dinlemesini bilmiyor en kötüsü de karşısındakine söz hakkı vermiyor. Bendeniz yerine göre konuşup yerine göre susmasını bilenleri tercih ederim, selamlar gönderiyorum sağlıklar ve mutluluk dileklerimle...

Yurdagül Alkan 
 10.06.2017 16:21
 

Bunlar okunmaya değer düşünceler Mehmet Bey. Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 10.06.2017 12:01
 

Değerli Yazar/Sevgili Burakgazi, Güzel blogunuzda,sukuti insanların niteliklerinden öylesine övgüyle bahsedersiniz ki, bu nitelikleri haiz olmasanız dahi, bir hayranlık rüzgarı ile o istikamette savrulup gidersiniz. Ancak, Nedim, (hoş sohbet- tatlı dilli) insanlar da, eğer kimliklerini gizlemeyen, samimiyet giysileri ile takdirinize mazhar oluyor ise, her iki dostun elinden sıkı sıkıya tutmakta yarar vardır. Saygı ve selamlarımla. Refik

Refik Başdere 
 07.06.2017 15:40
 

sukut içindeki nedim insanlar daha ideal..

savas barka 
 07.06.2017 12:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 609
Toplam yorum
: 7065
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1926
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster