Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Nisan '11

 
Kategori
Dil Eğitimi
Okunma Sayısı
1928
 

Nedir bu Erasmus?

Nedir bu Erasmus?
 

Exchange your life!


Erasmus, resmi adıyla Erasmus Student Exchange Programme, adını Rönesans Hümanizminin önemli temsilcilerinden biri olan Hollandalı bilim adamı Erasmus'tan almış, Avrupa'daki yüksek öğretim kurumlarının birbirleriyle çok yönlü işbirliği yaparak ortak projeler ürettiği ve karşılıklı öğrenci değişiminde bulunduğu bir kültür programıdır. Literatürdeki tanımı bu olan Erasmus Türk öğrenciler tarafından genelde yanlış anlaşılmakta, bu yüzden de öğrenciler hayalkırıklığına uğramaktadır. Erasmus nedir, ne değildir? Şimdi bunları konuşma zamanı. 

Erasmus Programı ne değildir? 

*Yabancı dil öğrenme programı değildir: Erasmus size yabancı dil öğreneceğinizi garanti etmez. Bu tamamen sizin elinizdedir. 

*Burs programı değildir: Size gideceğiniz ülkede yaşamaya yetecek kadar verilen hibe dışında extra bir burs alamazsınız. 

*Diploma programı değildir: Erasmus süreci bittiğinde herhangi bir diploma sahibi olamazsınız. Erasmus sonunda sadece sertifika alabileceğiniz bir tecrübedir. 

*Bir araştırma programı değildir: Size bunun için ayrı bir ödenek verilmez ya da imkan sunulmaz. 

Bunlara ek olarak Erasmus; 

*Size Avrupa'nın kapılarını açan bir macera anahtarı olarak gözükse de, gereken krediyi doldurmadığınız sürece size haram olacak,  

*Derslerden kalırsanız verilen hibenin %20'lik bir oranının kesileceği,  

*Başvuru sürecinde ve yerleştirildiğiniz ülkeye gittiğinizde sağlam sinirlere sahip olmanız gereken,  

*Önyargılarla karşılacağınız ve açık fikirli olmazsanız birtakım sosyal yaptırımlara maruz kalabileceğiniz,  

*Hibelerin varıldıktan yaklaşık 2 ay sonra ödeneceği ve bu süre zarfında kendi maddi imkanlarınızla yaşamınızı sürdüreceğiniz,  

*Erasmus partilerine kanıp okulu asabileceğiniz,  

*Sağlık sigortası, para transferi gibi hassas konularda kimi zaman sıkıntılar yaşayabileceğiniz,  

*Her şeye rağmen kesinlikle denenmesi gereken oldukça keyifli bir programdır! 

Peki Erasmus için şartlar nelerdir? 

*Başvuru tarihleri üniversiteye göre değişmekle birlikte genelde şubat ayıyla mart ayı arasındadır. 

*Okulunuzda en az 2 yarıyıl tamamlamanız (Hazırlık hariç),  

*Transkriptinizdeki not ortalamasının en az 2.50 olması,  

*Yabancı dil sınavından başarıyla (ölçütü okul belirler) geçmeniz gerekir. 

Kişisel Tavsiyelerim: 

Bu aşamalardan geçtikten sonra iş Erasmus koordinatörünüzün insafına kalıyor. Bu aşamaya geldiyseniz gerçekten de fazla beklentiye girmemeniz ve rahat olmanız gerekiyor. Karşı üniversiteden cevap gelmeyebiliyor ya da direkt ret cevabı alabiliyorsunuz. Umudunuzu yitirmeyin, çünkü illa ki boş kontenjanlardan birine yerleştiriliyorsunuz. Önemli olan bütçenize ve beklentilerinize uygun bir ülke seçmek ve tercihlerinizi bu doğrultuda yapmaktır. Bir de dil mevzusunu unutmamak gerekir. Gideceğiniz yerde öğrenim dili İngilizce olmayabilir. Genellikle Erasmus öğrencilerine kolaylık sağlanmakta, fakat dikkatli olmakta fayda var. İstatistik dersini Romence görmek istediğinize emin misiniz? 

Bana gelince: 

Üniversitede ilk yılım. Öncelikli amacım dil öğrenmek olduğu için Erasmus programına başvurdum ve kabul edildim. Önümüzdeki dönem Portekiz'e gitmeyi düşünüyorum ve tercihimi bu yönde yaptım. Güz döneminde Atlas Okyanusu kıyılarından selamlarımı ileteceğim herkese! Bu ilk ve son Erasmus yazım değil. Devamı gelecek. Bu arada! Erasmus ile ilgili merak ettiğiniz herhangi bir şey olursa diye; 

 

http://www.erasmusum.com/ 

 

Bana Portekiz ya da diğer Avrupa ülkelerindeki üniversiteler hakkında merak ettiklerinizi sormak içinse: 

 

balisoglu@anadolu.edu.tr 

 

 

Herkese bol eğitimli ve eğlenceli günler! 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kızım Erasmus'la Hollanda'ya, Kimya dalında İngilizce olarak eğitim veren bir üniversiteye, 1 dönem için gitti. Orada alınan dersler, buradaki derslerin yerine sayılmadığından dönem ya da sene kaybı olabiliyor. Ya bunu göze almalı, ya da bazı dersleri bir üst sınıftan alıp bir kısmını da dönüşe yaymalı ve temizlemeli. Kızım orada 3 ders aldı, birini veremedi; fakat dönüşte düzenli çalıştığı ve zorlanmış olabileceği gözönünde tutularak, parası kesilmedi. Karşı üniversitenin tutumu burada önemli. Bu arada vize konusunda en katı ve zorlayıcı ülkenin Hollanda olduğunu söylediler ki gerçekti. Dediğiniz gibi genç için pek çok yönden yararlı bir deneyim. Dönüşte kızımda gözlediğim her değişiklik olumluydu. Daha önce aynı yere gitmiş olanlar, bu konudaki en büyük yardımcı olacaklarından, onlarla iletişime geçmek şart (sizin de bileceğiniz gibi). Sizin için değerli bir deneyim yaşayacağınız için şanslısınız. Tadını çıkarın, kolay gelsin!

Tuğba Şardan 
 05.04.2011 1:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1528
Kayıt tarihi
: 16.03.11
 
 

Ekolojist, hümanist, pasifist, dünya vatandaşı, gazeteci adayı. 1991 yılının ilk yarısında gezege..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster