Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Haziran '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
642
 

Nedir bu İsrail meselesi?

Nedir bu İsrail meselesi?
 

Hamleni iyi yap


İsrail yapacağını yaptı. Biz ha babam konuşuyoruz. Büyüklerimiz birbirini suçluyor. Gazeteler birbirleriyle kapışıyor. Bağırıp çağırıyoruz. Ortada bir şey yok. Zaten ne olabilir ki? Kim ne yaparsa yapsın ortadaki feleketi yok edemez? Yeni felaketler birbirini takip eder? Olur sana üçüncü dünya savaşı.

İşte bu gerçek İsrail'i sapıttırıyor? Birinci güvenceleri herkesce malum. İkinci güvenceleri ise, muhtemel üçüncü dünya savaşı. Aynen Rusya ile ABD arasındaki soğuk savaş dengesini sağlayan, nükleer savaş korkusu gibi.

İsrail iyi satranç oynuyor uluslararası arenada. Öyle bir piyon ileri sürüyor ki, kilitliyor bütün taşları. Yaniyaptığı hamlenin bir kaç adım ötesini görüyor. Ve öyle bir pozisyon ortaya koyuyor ki resmen tüm dünya devletlerini çaresiz bırakıyor.

Kendisi orta doğuda, efendisinin en büyük kalesi. Petrolün bekçisi. Araplar kendilerini güçsüz hissediyorlar. Avrupa ağır kriz yaşıyor. Uzak doğu biraz huzursuz ama dünyanın karışmasını pek istemiyor. Ekonomik rüzgarlar arkalarından esiyor. Afrika ve Güney Amerika zaten kendi dertleriyle meşguller. Peki ya biz?

Yapacağımız tek şey : "Dünyayı uyandırmak " . Bu da çok zor görünüyor. Zira bütün dünya kulağının üstüne yatmış vaziyette. Karışsalar , müslümanların yanında yer alacaklar bu bir. Ağbilerini karşılarına alacaklar bu iki. Sonuç olarak kar hanesi ne yazacaklar? Sadece zarar. Onun için seslerini çıkarmazlar ve İsrail orta doğuda cirit atar. İşte manzara kapkaradır ama gerçektir. Çünkü biz bu durumu elli sene önce, yirmibeş sene önce veya on beş sene önce düşünmedik. Onun için elimiz kolumuz bağlı oturuyoruz. Durum çok kritik. Ama itidalimizi muhafaza etmemiz bir bakıma çok iyi. Satrançta hemen hamle yapmak yerine, düşünüp oynamak daha iyidir. Onun için satranç taşlarını iyi oynayalım. Bundan sonraki hamle çok önemli.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 425
Toplam yorum
: 2146
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 1000
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster