Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '18

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1372
 

Nedir İnsanı İnsan Yapan?

Nedir İnsanı İnsan Yapan?
 

İnsanı insan yapan şey muhakeme ve muhasebe yetisidir. Hayvan ve bitki statüsünden çıkmasına sebeptir.
 
İnsanı insan yapan taşıdığı insani duygulardır. Vicdan, merhamet, ahlak, dürüstlük, sevmek, yaratılan her şeyi korumaktır. Güzel bakan göz, iyi duyan kulak, güzel konuşan dil, vicdanı olan bir kalp ve en önemlisi iyi insan olacağım hedefi ile gelişmeye çalışmasıdır.
 
İnsanlık için en önemli iki unsur akıl ve vicdandır. Bu ikisi insanın bütünlüğünü oluşturur. Akıl insanı diğer canlılardan ayırırken, vicdan insanı insan görünümlülerden ayırır. Vicdanı olmayanın nasıl insanlıktan çıktığına her gün yüzlerce kez şahit oluyoruz. Keşke insan kalarak yaşamayı başarabilsek.
 
İnsan ne yaparsa yapsın dış etkilerden kendisini kurtaramaz. Fikirsel farklılıkların sebebinin özünde var olan ise bizi çevreleyen, ahlak veya inanç gibi dış etken koşullarının yarattığı sonuçlardır. İnsanın hiçbir zaman tek bir tanımı yoktur zaten olması da beklenmez. Buna dualizm de diyebiliriz, ego da diyebiliriz yada başka herhangi bir tanım da yapabiliriz. Ama yapılacak olan tüm tanımlar yine bizi saran dış etkenlerin bir sonucu olarak ortaya çıkacaktır. Yani insan bulunduğu noktada ne ise odur. Melektir, şeytandır, fikirdir, makinadır veya aşılması gereken herhangi bir şeydir.
 
İnsanın önce insan olabilmesi için anlayışlı olması gerekir. Empati kurmalı, ırk, dil, din ayrımı gözetmeksizin saygı duymalıdır. Vicdan ve ahlak ile saygı bütünleşir. Hayvanlara merhamet eden her canlıya merhametlidir.
 
Kurnaz zeka, ego sahibi ve barbar oluşumuz bizi biz yapan en önemli özelliğimiz. İşe önce diğer bir insan türü olan neandertalleri yok etmekle başlayarak günümüze onbinlerce bitki ve hayvan türünü kırımdan geçirerek gelmişiz. Yaşayan canlılar içinde en acımasızı biziz. Bizi biz yapan şey barbarlığımız. Kendi tanrılarımızı türettik, kendi ahlak normlarımızı kurduk, kendimizi bu dünyanın efendisi ilan ettik. Atom reaktörleri kurduk, suyu kirlettik, ozon tabakasını deldik, hava kirlendi, toprak kirlendi, hayvanları alıp kafeslere kapattık, denizler alıp sattık. Hepsini de rahatımız için yaptık, yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. 
 
HÜLYA ÇAKICI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 746
Toplam yorum
: 251
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 565
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster