Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '06

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
3976
 

Nefe Nefese Ayşe Kulin

Nefe Nefese Ayşe Kulin
 

İkinci Dünya Savaşında Nazilerin Musevi’lere yaptığı soykırımın bugüne kadar çeşitli romanlar ve filimlerle hep izledik. Bu sefer Türk!lerin İkinci Dünya savaşında Avrupa daki bazı Musevi’leri Hitler’in elinden kurtarmak için ve Türk hükümetinin savaşa katılmamak için yaptığı başarılı manevraları herzaman ki gibi güzel bir dille anlatması, gerçekten güzel bir eser ortay çıkartmıştır.

Siz uyursunuz bütün gece

ben bir ilmek daha atarım

gecelerden gecelere.. Tekin Gönenç

“Nefes Nefese hiç kimsenin yaşam öyküsü değildir.” Diyor yazar Ayşe Kulin, “Roman İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa’da görevliyken Hitler’in pençesine düşen (Türk asıllı olan ve olmayan) pek çok Musevi’yi kurtarmayı başarmış Türk Diplomatlarının ve Fransız Direniş Hareketi’nde görev alan bir Türk gencinin yaşadıklarından esinlenerek yazıldı”

Son Osmanlı paşalarından Fazıl Reşat’ın kızı Selva ile aşık olduğu Musevi genci Rafael,evlenmelerine karşı çıkan aileleri tarafından dışlanınca Fransa’ya giderler.Ama ordada rahat edemezler.İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla bu kezde Hitler’in ağına takılacaklardır.Etrafını saran nazi çemberi git gide daralırken, her an tutuklanıp kamplara yollanma korkusuyla yaşamaktadırlar.

İşte tam o yıllardaTürkiye, savaşın ateşine bulaşmadan Almanlarla Müttefikler arasında gerili ince ipte,bir canbaz maharetiyle yürümeye çalışmaktadır.

Bu romanda, hem ülkeyi savaşın ortasından başarıyla geçiren kadronun hem de Selva ile Rafael’in zor aşkının peşine düşerek, İstanbul’dan Marsilya’ya, Ankara’dan Kahire’ye kadar uzanırken,kendi canları pahasına yüzlerce Yahudi’yi Nazi kıyımından kurtaran Türk diplomatların kahramanlıklaraınıda gün ışığına çıkıyor. Savaş zamanında ve Avrupa'da Türk pasaportu Yahudi’ler için bir ümüt, bir kurtuluştur.Türk diplomatlar Avrupa'nın bir çok ülkesinde başarılı kurtarma organizasyonlarını gerçekleştirmişlerdir.

“1492 yılının Mart ayında İspanya Kralı ve Kraliçesi Don Ferdinanda ve Dona İzabella’nın birlikte imzaladıkları bir fermanla, İspanya sınırları içinde yaşayan”kötü Hıristiyanlar”, yani Yahudiler, bir daha geri dönmemek üzere mallarını, mülklerini, arsalarını satarak, fakat bu satışlardan elde edecekleri bedelleri ve kendilerine ait altınları,gümüşleri,mücevheri ve parayı yanlarına almayarak, Temmuz ayına kadar ülkeden ayrılacaklardı. O tarihe kadar ülkeden ayrılmayanlar ve geri dönenler , yaş ve cinslerine bakılmaksızın idam edileceklerdi.

Aynı yıl Osmanlı İmparatorluğunun sekizinci sultanı II. Beyazıd, bir fermanla, İspanya’dan sürülen 250,000 Yahudi’yi kendi ülkesine davet etti.Yahudiler varlarını yoklarını geride bırakıp eziyetli bir yolculuktan sonra onlara yardım elini uzatan tek millet olan Türklerin ülkesine vardılar.”Güçlü ve merhametli Ajllahlarına inanan Osmanlılar bizi içtenlikle karşıladılar ve oturmamız için mahalleler tahsis ettiler.Dini vecibelerimizi yerine getirmekte, dilimizi konuşmakta serbesttik.Hatta bizi başka topraklara sürmek isteyenlere karşıda korunduk.Şerefimizi ve onurumuzu yeniden kazandık.” Diye yazacaktı, beşyüz yıl sonra, içlerinden birinin torunu olan Moris Karako.

İşte tarih boyunca Türklere barbar diyen, soykırımcı diyen, günümüzde Ortadoğuda ve Dünya'nın çeşitli yerlerinde çıkarları uğruna katliam yapan tüm ülkelere bu tarihi gerçek ve belgeler örnek olsun...

İkinci Dünya savaşı'nda kıyıma maruz kalan Yahudilerin kurtarılmasında önemli katkıları olan şerefli ve cesur Türk diplomatlarının aziz hatıralarına..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

16 yaşındayken okumustum...bana kitap okumayı sevdiren hiç bir kitaba değişmiyeceğim bir eser...teşekkürler...

devrim özgenç 
 28.06.2008 13:42
Cevap :
Gerçekten öyle, bende ilk okuduğumda aynı duyguları yaşadım. Demek yanılmamaışım, Ayşe Kulin'in kalemine sağlık..çok teşekkür ederim. en derin saygılarımla..  29.06.2008 23:38
 

nefes nefese kitabını ben de 3 yıl önce yaz tatilinde okumuştum. naziler 'in yahud lere eziyetleri ikinci dünya savaşı toplama kampları ve özellikle 12 eylül darbesi gibi gibi tarihi olaylar çok ilgimi çekiyo. bunlar hakında tüm filmleri izlemek ve okumak için çaba sarfediyorum. nefes nefese de bu konuları aydınlatan güzel kitaplardan biri. yazdığınız için ayrıca teşekkürler. zamanında yahudilere bu yardımı sağlayan türklerin, din dil ırk ayrımı yapmaksızın hep beraber yaşayan türklerin soykırım yapması akla mantığa uyar mı sizce???

Sena Miskioğlu 
 18.11.2006 16:29
Cevap :
Bence uymaz,çünkü daha 1500 yıllarında Musevi'lere kucak açan Osmanlı daha sonra Ermenilere soy kırım uygulaması imkansız, ama vatanı içten yıkmak isteyenlere karşı savunmasını yapmak zorundadır, diye düşünüyorum.  19.11.2006 1:09
 

nefes nefese kitabını 3 yıl önce okumuştum o zaman lise 3 teydimm ve beni çok etkilemişti helede genç diplomatın bir an bile düşünmeden (korkmadan) 100 yakın yahudinin yakılmak üzere götüren trene atlamasıı ve onları kurtarmasııı işte bu din dil ırk ayrımını yok saymaktııı ........

Zeitgeist 
 16.11.2006 21:08
Cevap :
Doğru söylüyorsunuz.Türk diplomatların insanlık adına cesur hareketi gerçekten takdire şayan...  16.11.2006 23:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 319
Toplam yorum
: 951
Toplam mesaj
: 311
Ort. okunma sayısı
: 6351
Kayıt tarihi
: 14.06.06
 
 

25.08.1963 İstanbul doğumluyum. A.Ö.F İşletme mezunuyum. 8 sene profesyonel kalecilik yaptım. (Ey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster